történelem
Egészen a 18. századig nem szerezhettek az országban diplomát a magyar orvosok
A hazai egyetemeken a 18. század második feléig hivatalos orvosi fakultás nem működött, így aki az orvosi pályát akarta választani, arra kényszerült, hogy magániskolákban vagy külföldi egyetemeken sajátítsa el a hivatás alapjait.
Kötelező a boszorkány jelmezhez: Hogyan is vált a seprűnyél, az üst és a hegyes kalap az alapvető felszerelés részévé?
Mi teszi a boszorkányt? Boszorkánynak lenni több, mint seprűnyélen lovagolni, fekete ruhát és magas, hegyes kalapot viselni. Az amerikai popkultúra eme archetípusának története sokat elárul a kora újkori boszorkányüldözések hatásáról és talán megmagyarázza ezen alakok felé tanúsított kíváncsiságunkat is. Íme, hogyan váltak az üstök, a hegyes kalapok, a seprűnyelek és a fekete macskák a szakma mindenre kiterjedő eszközeivé.
Így zajlott a szex a középkorban – száraz kenyér, mint segédeszköz?
Tizenkét meglepő tény a középkori szexuális szokásokról.
A francia Napkirály virágoztatta fel a sebészek munkáját
XIV. Lajosról talán kevesen tudják, hogy nagy eséllyel neki köszönhető, hogy ma a sebész szakmát megbecsüljék, és a sebészek is jól megférjenek az orvosok mellett.
Sokkal hamarabb alakulhatott ki a földi élet, mint azt eddig hittük
Egy friss tanulmány során a Birstoli Egyetem kutatói megállapították, hogy az összes ma élő szervezet univerzális közös őse, amely a ma is ismert életet létrehozta, már 4,2 milliárd évvel ezelőtt kialakult.
Mi köze a vitaminoknak a csirkékhez?
A különféle vitaminok ma már sokaknak a mindennapjaik részei, és 2024-ben már bőven eljutottunk oda, hogy tudjuk, az egészséges életmód és táplálkozás, a kiegyensúlyozott étrend a leginkább felelős az egészségünkért, ám alapvető vitaminokkal érdemes az étrendünket kiegészíteni. A vitaminok születése pedig néha egy-egy nem mindennapi történetnek köszönhető.
Dohányfüst beöntés, lyuk fúrása a koponyába – legbizarabb orvosi kezelések a múltból
A szükséges technológia hiánya, az okok és okozatok félreértése, valamint a sok babona és hiedelem nem volt éppen hasznos a tudomány fejlődésében és az emberi test funkcióinak és megértésében. Éppen ezért a múltban nem volt ritka, amikor igen bizarr, sőt, veszélyes kezeléseket alkalmaztak.
Popeye tényleg létezett, de nem a spenót volt a kedvence
1868-ban egy Amerikába vándorolt lengyel család sarjaként született a kis Frank Fiegel.
A történelem legbizarrabb szépségtrendjei
Amikor még nem a plasztikázott, hanem a szőrtelen vagy épp a betegesen fehér, sápadt arc volt a divat: képeken a történelem legfurcsább szépségtrendjei.