tüdő
A tüdőultrahang a jövő fonendoszkópja
A tüdő ultrahangos vizsgálata jelentősen javíthatja a légzészavarban szenvedő újszülöttek, koraszülöttek túlélési esélyeit. Bár a módszer még nem terjedt el széles körben, ám egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Magyarországon most először tartottak erről nemzetközi képzést a Semmelweis Egyetem Neonatológiai Tanszékének szervezésében.
Jóval magasabb a légszennyezettség Európában, mint az egészséges határérték
A légszennyezettség Európában jóval meghaladja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott szinteket, ami jelentős veszélyt jelent egészségünkre. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) legfrissebb levegőminőség-egészségügyi felmérése szerint 253 ezer haláleset elkerülhető lett volna az Európai Unióban, ha a finomrészecskék koncentrációja megfelelt volna a WHO ajánlásainak.
Otthonunkban okoznak tüdőrákot és ALS-t ezek az anyagok
Felhalmozódhatnak a lakásokban az otthon tárolt vegyszerek mérgező anyagai, melyek súlyos betegségeket okozhatnak, de baj van egy, a talajból származó, természetesen radioaktív gázzal is.
Legionella pneumonia: miért nehéz a diagnózis?
A Legionella pneumonia magas mortalitással járó fertőzés, melynek időben történő kezelése életmentő.
Itthon most már katéteres beavatkozással is tudják kezelni a tüdőembóliát
Itthon eddig rutinszerűen gyógyszerrel kezelték a tüdőembóliát, ezután a katéteres beavatkozás is rendszeressé válik a kardiovaszkuláris intézetben.
A tüdő ritka, gyógyíthatatlan betegsége
Az idiopathiás tüdőfibrózis (IPF) ritka betegségnek számít, melynek előfordulása kevesebb mint 1, 2000 lakosra vetítve. A tüdő visszafordíthatatlan hegesedésének következtében egyre nehezebbé válik a szervek oxigénellátása. A betegség korai felismerése és a pontos diagnózis feltétele annak, hogy a beteg minél előbb hozzájusson a célzott kezeléshez, ami révén lassítható a betegség előrehaladása és javítható a hosszú távú túlélés.