tüdőgyógyászat
A tüdő betegségei okozzák minden tizedik európai lakos halálát
A tüdő betegségei miatt hal meg minden tizedik ember Európában, és a dohányzás számít a fő okok egyikének - olvasható az Európai Légzőszervi Társaság jelentésében.
Előre jelzi a túlélést és a terápiás választ a nem kissejtes tüdőcarcinomás betegek négy genetikai variánsa
Négy genetikai variánst azonosítottak a Moffit Cancer Center kutatói, ami segíthet a túlélés és a terápiás válasz előrejelzésében nem kissejtes tüdőcarcinomás betegekben. Az eredmény jóval betegspecifikusabb kezelési opciókhoz vezethet, melyek lehetővé teszik a rendkívül alacsony túlélési aránnyal járó betegség kimenetelének javítását.
CT-vizsgálattal szűrhetik a tüdőrákosokat
Évtizedes vita után úgy döntött egy befolyásos amerikai szervezet, hogy támogatja a legnagyobb kockázatú dohányosok rendszeres, CT-vizsgálattal történő szűrését.
Bevált a tüdőgyulladás elleni védőoltás
A pneumococcus baktérium hét törzse elleni védőoltás 2000-es bevezetése óta évente 168 ezer kórházi kezelést előzött meg az Egyesült Államokban, és a vakcina hatékonysága nem csökken – állítják egy új tanulmányban.
A kis kórházakban magasabb a lélegeztetőgép-asszociált pneunomia aránya
A viszonylag ritkább használat ellenére magasabb a VAP előfordulási aránya a kisebb, közösségi kórházakban (kevesebb min 30 ezer beteg nap/év) a nagyobb egészségügyi intézményekhez képest, állítja az Infection Control and Hospital Epidemiology júliusi számában megjelent, a fertőzés prevalenciáját vizsgáló egyik új kutatás.
Felnőtt asztmásoknál 65-75% eséllyel áll fenn allergia
Egy nemég publikált tanulmányból kiderül, hogy az asztmás betegek mintegy kétharmada egyidejűleg allergiás panaszokkal is küzd.
Jót tesz a COPD-s betegeknek a vízi torna
A vízi torna lehet a legjobb mozgásforma a krónikus tüdőbetegségben és más betegségekben szenvedő emberek számára – derült ki egy új ausztrál kutatásból.
Megbízhatóan diagnosztizálható-e röntgenvizsgálat nélkül a tüdőgyulladás?
Az European Respiratory Journal hasábjain publikált holland tanulmány eredménye arra figyelmeztet, hogy röntgenfelvétel hiányában, csupán a kórtörténetre és tünetekre támaszkodva, a pneunomia sokszor diagnosztizálatlan marad.
Légúti tünetek változása a menstruációs ciklus alatt
A respiratorikus tünetek (légzési nehezítettség, légszomj, köhögés) gyakorisága és intenzitása a menstruációs ciklus folyamán variabilitást mutat, olvashatjuk az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine online számában.
COPD az alapellátásban - Leszokás a dohányzásról
A dohányzás abbahagyása az egyetlen és a legfontosabb intervenció COPD-ben és az egyetlen olyan körülmény, amely a betegség természetes lefolyását befolyásolja. Ez a lépés a betegség minden stádiumában elsőrendű fontosságú, ezért folyamatosan és határozottan biztatni kell erre a betegeket.
Ritka tüdőbetegségek és a tüdők veleszületett rendellenességei
A tüdőgyógyászat régen a tbc kezelését jelentette, ma már szerteágazó azon diagnosztikai és terápiás lehetőségek tárháza, mellyel a pulmonológus szakorvosok a betegeiket vizsgálni és gyógyítani tudják.
A Th2 sejtek genetikai átprogramozása új asthma terápiás módszer lehet
Rágcsálókkal folytatott kísérletek során, az asthmát kiváltó immunsejtek genetikai átprogramozása csökkentette a légutak károsodását és a gyulladás mértékét, ami potenciálisan új kezelési lehetőséget ígér az asthmás betegeknek.
A D-vitamin pótlása fokozhatja a kortikoszteroidok gyulladáscsökkentő hatását
Az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine egy új, bostoni tanulmányról számol be, melyben a kutatók az inhalációs kortikoszteroid terápiával kezelt asztmás gyermekeknél a D-vitamin hiánya és a gyengébb tüdőfunkciók összefüggéseire világítottak rá.