tüdőgyógyászat

Az e-cigaretta káros hatásai

Egy online felmérésben a kamaszok és a fiatal felnőttek saját bevallása szerint az e-cigaretták használata összefüggésben áll a gyakrabban előforduló ziháló légzéssel és légszomjjal. Az összefüggés a cigaretta-, és a kannabisz használattal történő korrekciót követően is fennállt.
2021.06.28. Tüdőgyógyászat

A dohányosok támogatása és mindannyiunk egészségének fejlesztése érdekében megalakult a Dohányzás Visszaszorításának és a Károk Csökkentésének Nemzetközi Szövetsége (SCOHRE).

2020. november 30. A dohányzás szabályozására irányuló számos törekvés ellenére a dohányzás okozta megbetegedések következtében minden évben nyolc millióan halnak korai halált. Évtizedek óta ismerjük a dohányzás káros hatásait, ennek ellenére azonban világszerte 1 milliárd ember dohányzik és a dohányosok száma továbbra is növekszik. Az Európai Unió területén a dohányzás a rák okozta halálozás leginkább megelőzhető oka: a rák okozta halálozások 27%-a köthető a dohányzáshoz. Ha teljes mértékben meg tudnánk szűntetni a dohányzást, a tüdőrákos megbetegedések akár 90%-át is képesek lehetnénk elkerülni
2020.12.28. Tüdőgyógyászat

A COPD és a marihuána használat?

Azoknál a krónikus obstruktív tüdőbetegséggel (COPD) diagnosztizált betegeknél, akik marihuána használatról számoltak be, kisebb volt a kórházi mortalitás és a pneumonia kialakulásának kockázata, mint azok esetében, akik nem használtak marihuánát – derült ki egy országos populáció alapú vizsgálatból.
2020.11.13. Tüdőgyógyászat

D-vitamin szerepe a Covid-19 fertőzésekben

A tanulmány célja a 25-hydroxyvitamin-D szérumszintek (D3Vit), és nemkívánatos klinikai kimenetelekre gyakorolt hatása, valamint az immunfunkciók és a SARS-CoV-2 fertőzés miatti mortalitás paraméterei közötti összefüggés vizsgálata. A tanulmányban 235 fő Covid- 19 fertőzött beteg kórházi adatai kerültek elemzésre.
2020.11.03. Tüdőgyógyászat

Az FDA engedélyezte a Covid19 okozta tüdőgyulladás enyhítésére egy kannabisz alapú gyógyszer klinikai vizsgálatait

Az FDA engedélyezte az I. fázisú klinikai vizsgálatokat egy olyan szintetikus kannabisz alapú gyógyszer esetében, amit a tüdő életet veszélyeztető megbetegedése; az akut respiratorikus distressz szindróma (ARDS) kezelésére fejlesztettek ki, ami az új koronavírus súlyos esetei során előfordulhat, - számolt be a ’Forbes’ magazin.
2020.09.10. Tüdőgyógyászat

Az e-cigaretta káros hatása: amit már tudunk. 2. rész

Az e-cigaretta használatát („a gőzölést”) sokan biztonságosabbnak tartják, mint a dohányzást; azonban az Észak-Karolinai Orvostudományi Egyetem (UNC) tudósai bizonyítékokat találtak arra vonatkozóan, hogy az e-cigaretta használata ugyanolyan sejtválaszt vált ki, mint amik az emfizémában szenvedő dohányosoknál tapasztalhatók.
2020.08.03. Tüdőgyógyászat