tüdőgyógyászat
Bronchitisben többnyire hatástalanok a szteroid tabletták
A kutatási eredmények azt mutatják, hogy az antibiotikumokhoz hasonlóan a szteroidok sem csökkentik a bronchitises tünetek súlyosságát vagy hosszát.
Világszerte multidrog-rezisztens mycobaktériumok fertőzik a cisztás fibrózisban szenvedő betegeket
A Science tudományos magazin online kiadásában megjelent kutatási eredmény alapján világszerte egy új, nem tuberculosist okozó extra virulens mycobaktérium törzs fertőzi a cisztás fibrózisban szenvedő betegeket.
Górcső alatt a Selexipag biztonságossága
Az EMA Farmakovigilancia Kockázatértékelő Bizottságának (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee, PRAC) közelmúltban megjelent állásfoglalása alapján az európai orvosok a jelenlegi vényfelírási információkat betartva, továbbra is folytathatják a Selexipag (Uptravi, Actelion) használatát.
Téves volt az asztma korábbi diagnózisa?
A JAMA orvosi szakfolyóirat januári kiadásában publikált kanadai tanulmány szerint az asztmával diagnosztizált felnőtteknél egy újabb vizsgálatkor sok esetben nem igazolódik be az asztma diagnózisa.
Csökkenti-e a roflumilast a COPD exacerbációját?
A roflumilast a teljes népességben statisztikailag nem csökkenti a mérsékelt és/vagy súlyos COPD exacerbációját. Egy új tanulmány szerint a gyakori exacerbáció és/vagy hospitalizáció kórtörténetével rendelkező betegeknél a gyógyszer javítja a tüdőfunkciót és csökkenti az exacerbációk számát.
A NICE áttörést hozó döntése a tüdőrák kezelése kapcsán
A NICE (brit Nemzeti Egészségügyi Intézet) azt javasolja, hogy a Rákgyógyszer Alapítványon (Cancer Drugs Fund, CDF) keresztül több száz tüdőrákban szenvedő beteg számára tegyék hozzáférhetővé az osimertinib nevű új gyógyszert.
Pneumonia rövidebb antibiotikus kezelése - irányelvek
A kórházban szerzett fertőzések biztonságos, ugyanakkor hatékony antibiotikum kezelése érdekében az új irányelvek a kórházban szerzett pneumonia (hospital-acquired pneumonia, HAP) és lélegeztetés-asszociált pneumónia (ventilator-associated pneumonia, VAP) kezelésére legfeljebb egy hetes antibiotikum kúrát javasolnak.
Új biológiai terápiák lehetőségét veti fel az asztma altípusainak felfedezése
Egy új tanulmány eredménye szerint a súlyos asztmában szenvedő betegek különböző alcsoportjainak azonosítása hozzájárulhat a biológiai terápiák fejlesztéséhez, melyek segítségével hatékonyan megcélozható az adott betegben kialakuló specifikus immunválasz.
Korszerűbb génterápiával lehetséges a cystas fibrosis kezelése
Korábban a cystas fibrosis génterápiás kezelésére irányuló próbálkozások nem jártak sikerrel. Most azonban, egy új kutatás eredménye szerint rágcsálómodellel végzett vizsgálatok során a korszerűbb génterápia ígéretesnek mutatkozott a betegség kezelésében.
Amerikai orvosok megmentették egy gyógyszer-rezisztens tuberculosisban szenvedő gyermek életét
A következő esetismertetés arra világít rá, hogy a tüdőbetegséget okozó többszörösen antibiotikum-rezisztens baktériumtörzsek világszerte egyre nagyobb fenyegetést jelentenek.
A hipertóniás sóoldat hatékony a gyermekkori bronchiolitis kezelésére
Egy új tanulmány eredménye azt sugallja, hogy a nebulizált hipertóniás sóoldat (HS) alkalmazása csökkenti az acut bronchiolitisben szenvedő ambuláns beteg gyermekek hospitalizációjának kockázatát, illetve a már hospitalizált gyermekeknél csökkenti a kórházi tartózkodás idejét.
Új biológiai terápiák lehetőségét veti fel az asztma altípusainak felfedezése
Egy új tanulmány eredménye szerint a súlyos asztmában szenvedő betegek különböző alcsoportjainak azonosítása hozzájárulhat a biológiai terápiák fejlesztéséhez, melyek segítségével hatékonyan megcélozható az adott betegben kialakuló specifikus immunválasz.
Tüdőbiposzia helyett vér és vizeletvizsgálattal is azonosíthatók az EGFR mutációval rendelkező betegek
Az előrehaladott nem kissejtes tüdőcarcinomával (NSCLC) frissen diagnosztizált betegeknél az epidermális növekedési faktor receptor (EGFR) mutációs státusz vizsgálatához tüdőbiopsziát kell végezni.