tudomány
Híres macskák, akik bebizonyították, hogy a puhatalpúak nemcsak a heverészésben jeleskedhetnek
Világunk híres emberekkel van tele, akikről nap mint nap hallunk. Színészek, zenészek, énekesek, politikusok, akikről napi híreket olvashatunk. De vajon mi a helyzet az állatokkal?
A nő, aki teljesen feláldozta magát a férje tudományos sikeréért
Minden sikeres férfi mögött áll egy nő, szokták mondani. Nem volt ez másképpen Albert Einsteinnel sem. Mileva Marić az első felesége volt, és minden bizonyíték arra utal, hogy jelentős mértékben hozzájárult férje elméleteihez és tudományos sikereihez.
Az ókori Római Birodalom légszennyezése csökkenthette az európaiak IQ-ját
Egy új kutatás szerint a Római Birodalom aranykorában tapasztalt ólomszennyezés Európa-szerte maradandó neurológiai károsodásokat okozhatott.
Hat tudományos áttörés 2024-ből, amelyek meghatározzák a jövőt
Könnyű 2024-re viharos évként gondolni, de némi vigaszt nyújt az a tudat, hogy az emberiség most már azt állíthatja, hogy többet tud a világegyetemről, mint valaha. Akár a mikroszkopikus világról szerzett ismereteinket bővítjük, akár a galaktikus szomszédságunkról alkotott elképzeléseinket alakítjuk át, minden egyes előrelépés figyelemre méltó.
Női feltalálók, akiknek a termékei nélkül el sem tudnánk képzelni a mindennapokat
Az olyan eszközök, mint a mosogatógép vagy az ablaktörlő már szinte észrevehetetlen részei az életünknek, mégis nehéz lenne elképzelni a mindennapjainkat nélkülük. Az igazság pedig, hogy a felsorolt dolgok közül egy sem létezne, ha az alábbi nők nem tudtak volna érvényesülni.
Drámaian növekedik a kibertámadások száma - veszélyben az egészségügy?
A QBE jelentése szerint több mint kétszeresére nőtt az éves kibertámadások száma globálisan. A szakértők szerint ez különösen az egészségügyi szektorban adhat okot az aggodalomra.
A férfiak agymérete a napi hormoningadozások miatt változhat
Egy új tanulmány szerint a férfiak hormonális ingadozásai hozzájárulhatnak ahhoz, hogy agyméretük a nap folyamán csökkenjen.
Az emberi civilizáció kezdete óta eltelt idő legfényesebb gamma-kitörésének titkait fedték fel
2022 októberében egy nemzetközi kutatói csoport detektálta a GRB 221009A kitörési eseményt, amit a világ BOAT néven ismerhetett meg. A "becenév" utal arra, hogy miért is számít különlegességnek a felfedezés: ez ugyanis a Brightest Of All Times (minden idők legfényesebbike), vagyis a valaha detektált legnagyobb erejű gamma-kitörés, ami egyúttal a legnagyobb ismert robbanás, ami az ősrobbanás óta történt.
Mire jók a fekete pöttyök az autó szélvédőjén?
Egy hosszú autóút során talán sokan elgondolkodtunk már azon, hogy vajon miért vannak kis fekete pöttyök a szélvédőn, melyek szinte az összes létező autón megtalálhatók. Legtöbben arra tippelnénk, hogy szimplán dekoratív célja van, ami egyrészt igaz, ám emellett sokkal fontosabb szerepet tölt be. Egy másik logikus feltevés, hogy napellenzőként került a szélvédőre, ami szintén jó megközelítés, bár ennél kicsit összetettebb megoldásról van szó.
Sokkal hamarabb alakulhatott ki a földi élet, mint azt eddig hittük
Egy friss tanulmány során a Birstoli Egyetem kutatói megállapították, hogy az összes ma élő szervezet univerzális közös őse, amely a ma is ismert életet létrehozta, már 4,2 milliárd évvel ezelőtt kialakult.
Az SZTE kutatóinak előadásai a HUCER 2024 konferencián
Május 23-24. között Egerben, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen zajlott a Hungarian Conference on Educational Research (HUCER) 2024. évi eseménye, melyre az IKIKK Humán- és Társadalomtudományi Klaszter több kutatási programja is meghívást kapott eredményeinek bemutatására.
ELTE-kutatás: a kutyák segítségével többet tudhatunk meg az öregedésről és az elmeműködésről
Az intelligencia egyik fő alkotóeleme, az úgynevezett g faktor kutyáknál is létezik, és sok jellemzőjében, többek között öregedési mintázatában is hasonlít az emberi g faktorhoz. Ennek vizsgálata így közelebb vihet minket az emberi kogníció szerveződésének, valamint a korral járó kognitív hanyatlás folyamatának megértéséhez - írták az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Etológia Tanszék kutatói legújabb, a GeroScience című folyóiratban megjelent tanulmányukban.
Önkéntesekkel vizsgálja a NASA, milyen lehet a Marson élni
Négy alanyt keres a NASA új, a marsi környezetben való életet szimuláló kísérletéhez – írja a ScienceAlert. A vizsgálat egy évig fog tartani.