urológia

A kutyák kiszagolhatják a prosztatarákot?

Évszázadok óta tudjuk, hogy az ember legjobb barátja kivételes szaglással rendelkezik. A keresőkutyákat számos orvosi összefüggésben is használják, a COVID-19 kimutatásától kezdve a Parkinson-kórig. Az első dokumentált eset, amikor kutyák segítségével fedeztek fel rákot, 35 évvel ezelőtt jelent meg a The Lancet című folyóiratban megjelenő, egy a szerkesztő számára küldött levélben, amelyben egy Border Collie-Dobermann keverék kutyát írtak le, aki intenzív érdeklődést mutatott gazdája anyajegye iránt, amelyről később szövettanilag megerősítették, hogy rosszindulatú melanoma.

A prosztatarák jelenleg a leggyakoribb daganatos betegsége Angliának

A Prostate Cancer UK új elemzése szerint a prosztatarák a leggyakoribb rákos megbetegedéssé vált Angliában, a diagnózisok száma két egymást követő évben meghaladta az emlőrákét. Az angliai NHS adatai szerint 2022-ben 50.751 férfinál diagnosztizáltak prosztatarákot Angliában, szemben az ugyanebben az évben diagnosztizált 48.531 emlőrákos esettel. A következő évben (2023) 55.033 férfinál diagnosztizálták a prosztatarákot, míg az emlőrákos esetek száma 47.526 volt.

A menopauza tüneteit célzó gyógymódok

Egy közelmúltban megjelent szisztematikus áttekintés határozott képet ad arról, hogy egyes hormonok és hidratáló készítmények miként nyújthatnak enyhülést a menopauza idején hüvelyszárazságot vagy fájdalmas közösülést tapasztaló nők számára. A kutatók szerint azonban kevés hosszú távú adat áll rendelkezésre e termékek biztonságosságával kapcsolatban.

A nemi hovatartozást megerősítő hormonkezelés és a metabolikus szindróma transznemű veteránok körében

A nemi hovatartozást megerősítő hormonkezelés (GAHT) transznemű személyek számára a nemi diszfória csökkentése és az életminőség javítása érdekében alkalmazott, gyakori terápia. A GAHT hosszú távú hatásainak feltárása továbbra is prioritást élvez a transzneműekre vonatkozó egészségügyi kutatások terén. Egy vizsgálat célja annak kiderítése volt, hogy a nemi hormonok (ösztradiol és tesztoszteron) kapcsolatban állnak-e a metabolikus szindróma kialakulásával a transznemű veteránok esetében, a cisznemű veteránokhoz viszonyítva.