urológia-andrológia-uroonkológia
Ágybavizelés ellen neurofeedback terápia
A gyermekkori ágybavizelés gyakori jelenség a kisgyermekek körében és bár 15%-uk idővel minden segítség nélkül túljut a problémán, az enuresis olykor intervenciót igényel.
Cryptorchismus növelheti a heretumor rizikóját
Az Archives of Disease in Childhood online számában publikált meta-analízis eredménye szerint, az alhasban vagy a lágyékcsatornában rekedt, le nem ereszkedett herék esetén a fiúgyermekeknél háromszorosára emelkedik a későbbiekben kialakuló testikuláris tumor rizikója.
A tesztoszteronszint csökkenése kapcsolatban van a prostata carcinoma kiújulásával
Azoknál a prostata carcinomás férfiaknál, akiknél a radioterápiát követően leesik a tesztoszteronszint, nagyobb a valószínűsége a daganat kiújulását jelző PSA érték emelkedésének. – számoltak be a Fox Chase Cancer Center kutatói az American Society for Radiation Oncology éves találkozóján.
A hosszú távú finasteride terápia nem rontja az életminőséget
A Journal of the National Cancer Institute online kiadásában megjelent nagy esetszámú, randomizált kísérlet eredménye szerint, az elhúzódó 5-alfa-reduktáz inhibitor finasteride terápia nem jár adverz hatással az egészségi állapottal összefüggő életminőségre.
A húgyúti fertőzések kezelése antibiotikumok nélkül
Az ACS'Journal of Medicinal Chemistry a több millió embert érintő húgyúti fertőzések újszerű kezelési módjáról számol be, amelyben a tradicionális antibiotikumok helyett FimH antagonistákat alkalmaznak a baktériumok megfékezésére.
A radioterápiát követő intermittens androgen szupresszió előnyei
A radioterápiát követően a prosztata specifikus antigén (PSA) emelkedésének megfékezésére alkalmazott intermittens androgen depriváció javíthatja a prosztata carcinomás betegek életminőséget és késleltetheti a hormon rezisztencia kialakulását.
A génmintázat alapján megjósolható a prostata carcinoma túlélése
A Mount Sinai School of Medicine kutatói 6 olyan génmintázatot azonosítottak, melyek előre jelezhetik az agresszív prostata carcinoma túlélésének hosszát. – számol be a The Lancet Oncology októberi kiadása.
Botoxszal az inkontinencia ellen
A botulinum toxin a ráncok eltüntetése mellett, a nőknél előforduló sürgető inkontinencia tüneteit is mérsékelheti a New England Journal of Medicine októberi online számában megjelent új tanulmány szerint.
Az aspirin meghosszabbíthatja a prostatacarcinomás betegek életét
A Journal of Clinical Oncology legutóbbi kiadásában megjelent tanulmány szerint, a napi rendszerességgel alkalmazott aspirin összefüggésben áll a prostata carcinoma okozta halál rizikócsökkenésével, különösen a fokozott kockázatú, előzőleg operáción vagy radioterápián átesett férfiaknál.
A prosztata-specifikus antigén szűrés és az életminőség
A prosztata-specifikus antigén (PSA) szűrés a potenciális mortalitási haszon mellett a „túldiagnosztizálás” ártalmait is magában hordozza, ezért a kutatók egy szimulációs modell segítségével megbecsülték a szűrés életminőséggel korrigált életévben mért potenciális előnyeit.
Az elhízás növeli a vesekőképződés rizikóját
A University of California adatai szerint, míg 1994-ben minden 20., mára kb. minden 11. amerikainál alakulnak ki vesekövek, vagyis az USA-ban élő vesekő betegek száma megduplázódott, aminek hátterében a járványos méreteket öltő elhízás is állhat.
Azonosították a nephrectomia és az erekciós diszfunkció közti összefüggést
A University of California kutatói egy retrospektív, multi-centrális tanulmány eredményeképpen azonosították a totális nephrectomia és az erekciós diszfunkció közti kapcsolatot. A tanulmány eredményeit a British Journal of Urology International online kiadásában publikálták.
Új teszt az aldoszteronismus szűrésére
A primer aldoszteronismus új szűrővizsgálati tesztje, amely a kálium szekréció kapacitás és a testtömeg index arányát vizsgálja, az aldoszteron/renin hányados értékéhez hasonló diagnosztikai hatékonysággal bír. – hangzott el az American Urological Association (AUA) idén rendezett tudományos találkozóján.