urológia-andrológia-uroonkológia
Új guideline a gyermekkori húgyúti fertőzések kezelésére - Kiegészítő klinikai kérdések
A gyermekkori húgyúti fertőzésekre vonatkozó Amerikai Gyermekgyógyász Társaság (AAP) által kidolgozott klinikai gyakorlati irányelveket ismertette a
cikk első része. Jelen tanulmány az ehhez kapcsolódó kiegészítő klinikai kérdéseket ismerteti.
A veserák kemo- és immunoterápiája
A bevacizumab és az interferon-alfa kombinációjára a tumoros betegek nagyobb aránya reagál és a progressziómentes túlélést is növeli első vonalbeli kezelésben az IFN monoterápiával szemben. Az utóbbi idők randomizált vizsgálatai szerint az angiogenezis-gátlók mindegyike hatékonyabb az IFN monoterápiával szemben (sunitinib, bevacizumab, temsirolimus).
A gyermekkori húgyúti fertőzések kezelésének új irányelvei
2011 augusztus 30 — Amerikai Gyermekgyógyász Társaság (AAP) által kidolgozott klinikai gyakorlati irányelveket és a technikai beszámolót, amit online august 29-én publikáltak, a Pediatrics szeptemberi számában fogják megjelentetni, és a lázas kisded és fiatal gyermekek húgyúti infekcióinak (UTI) diagnózisához és kezeléséhez nyújt irányvonalat.
A metasztatikus vesesejtes rák műtéti kezelése
A rendelkezésre álló irodalmi adatok alapján a radiofrekvenciás kezelésen (RFA) áteső betegek nagyobb arányának bizonytalan a tumor szövettani szerkezete (40%) míg a cryoablációs kezelésen átesők esetén az a szám 25%. Az RFA-hoz képes a cryoablációt általában laparoszkópos úton végzik.
Laparoszkópos eljárások veserák kezelése esetén
Bevezetése óta a laparoszkópos nephrectomia elterjedt és széles körűen alkalmazott eljárássá vált a vesetumor sebészetében. Mind a retroperitonealis, mind pedig a transperitonealis nephrectomiáknak a nyílt műtétek során megalapozott alapelveket kell követniük.
A nephronkímélő technikák indikációi és lehetséges szövődményei veserák kezelése esetén
A nephronkímélő sebészi technikának minimálisan nagyobb a szövődmény aránya, mint a radikális nephrectomiának. Onkológiai szempontból a nephronkímélő sebészeti technika biztonságos eljárás.
A vesére lokalizálódó vesedaganat kezelése
Az alacsony stádiumú vesesejtes rákbetegeknél, ha lehetséges, nephronkímélő sebészeti technikát kell alkalmazni. A radikális nephrectomia már nem a gold standard megoldás ilyen esetekben.
Az urológiai szűrések típusai
Az urológiai betegségek szűrésére számos lehetőség kínálkozik. A szűrésekkel kapcsolatban a legfontosabb kritériumok, hogy megfelelően érzékeny legyen a szűrési módszer az adott betegségre, könnyen elérhető és olcsó legyen.
A prosztatarák szűrésének kérdései
A prosztatarák mortalitása számos országban csökkent az utóbbi években (Egyesült Államok, Ausztria, Egyesült Királyság, Franciaország), míg más fejlett országokban növekedett az 5 éves túlélés (Svédország).
Egyéb - nem vesesejtes - vesedaganatok
A vesedaganatok 10-15%-áért egyéb daganatok a felelősek, melyek között nem túl gyakori, sporadikus és familiáris, újabban leírt és még részletesen nem is osztályozott daganatok a felelősek.
A veserák prognosztikája
A prognosztikai tényezők magukba foglalják a Fuhrman grádust, a vesesejtes rák altípusát, sarcomatoid jellemzőket, microvascularis inváziót, tumor elhalást (necrosis) és a gyűjtőcsatornák invázióját.
Friss szakmai hírek a Richter Urológiai Program oldalon!
A Richter Urológiai Program legújabb tudományos hírei
A veserák szövettani csoportosítása és TNM beosztása
A veserák szövettani diagnózisa a vesedaganat eltávolítása vagy biopsziája után lehetséges. A sejtmagok grádusát a Furhman beosztás alapján adják meg, mely a legelterjedtebb gradálási módszer. A Furhman grádus független prognosztikai faktora a világossejtes veseráknak (RCC).