urológia-andrológia-uroonkológia
A prosztataspecifikus antigén és a prosztata carcinoma korai felfedezése
Annak értékelése, hogy a korábbi, prosztata carcinoma szűrésére vonatkozó klinikai vizsgálatok szempontjából a prosztata specifikus antigén (PSA) teszt megfelel-e az elvárt validáló standardoknak.
A húgyúti kőbetegség IX. – Kezelés: kőeltávolítás – műtétes eljárások
Amennyiben a vizeletelvezető rendszerben lévő kő aktív eltávolítása indokolt, a nem invazív extrakorporális lökéshullám kezelés vagy műtétes eljárások jönnek szóba.
A húgyúti kőbetegség VIII. – Kezelés: kőeltávolítás - ESWL
Ha a húgyútakban elhelyezkedő kő spontán kiürülésének valószínűsége kicsi (a kő átmérője meghaladja a 6-7 mm-t), ha a gyógyszeres kezelés ellenére 2-3 napon túl is fennáll a vesekólika, ha romlik a vesefunkció, a kő aktív eltávolítása indokolt.
A húgyúti kőbetegség VII. – Kezelés: görcsoldás, vizelet deviáció, kőelhajtás, kőoldás
A húgyúti kőbetegség gyógykezelése a következő elemeket foglalja magába: Fájdalomcsillapítás (görcsoldás), szintén fájdalomcsillapítási céllal illetve a súlyos szövődmények megelőzése céljából végzett vizeletelterelés (vizeletdeviácó), spontán kőürülést elősegítő lépések (kőelhajtás), a kövek perkután, vagy orális úton bejuttatott szerekkel történő feloldása (kőoldás), és a húgyutakban elhelyezkedő kő aktív eltávolítása (kőeltávolítás).
A húgyúti kőbetegség VI. – Diagnózis: képalkotó eljárások, röntgen, számítógépes rétegvizsgálat
Napjainkban, az urológiai gyakorlatban a vese ultrahangvizsgálata a fizikális vizsgálat része. A húgyúti kőbetegség diagnosztikai algoritmusában a következő eljárások jönnek szóba mellette: natív vese röntgenfelvétel, spirál CT vizsgálat, illetve ezek kontrasztanyaggal kombinált típusai.
A húgyúti kőbetegség V. – Diagnózis: képalkotó eljárások, ultrahang vizsgálat
A képalkotó eljárások közül az ultrahang vizsgálat a kőbetegségek diagnosztikájában alapvető fontosságú, a fizikális vizsgálat meghosszabbításának tekinthető. Alapvizsgálat, minden egyéb képalkotó eljárás előtt kell elvégezni.
A húgyúti kőbetegség IV. – Diagnózis: anamnézis, fizikális vizsgálat, laboratóriumi vizsgálatok
A húgyúti kőbetegség diagnózisának alappillérei a kórelőzmény, a fizikális vizsgálat, a laboratóriumi vizsgálatok és a képalkotó eljárások.
A húgyúti kőbetegség III. – Tünetek
A húgyúti kőbetegség tüneti spektruma a teljesen indolens lefolyástól az elviselhetetlen mértékű görcsös fájdalmakig terjedhet. A kő elhelyezkedésétől függően mások a tünetek.
A húgyúti kőbetegség II. – Kőtípusok
A húgyúti kövek kémiai összetételüket tekintve igen változatosak, ennek következtében tulajdonságaik - növekedési sebességük, keménységük – is változatos.
A húgyúti kőbetegség I. - Epidemiológia, etiológia
A húgyúti kőbetegség meglehetősen gyakori jelenség, a teljes lakosság 3-4 %-ában fordul elő. Férfiakban 2-3-szor gyakoribb, 40 és 60 év között fordul elő leggyakrabban.
A spermakép javuló fertilitási mutatói varicokele miatt műtéten átesett fiatal felnőttek körében
Vizsgálatunk célja az volt, hogy varicokelectomia után meghatározzuk a javuló termékenységi mutatókkal összefüggő hormonális vagy biokémiai markereket – különös tekintettel a nitrogén-oxidra - olyan, klinikailag tapintható bal oldali varicokelével rendelkező betegekben, akik esetében nem szerepelt infertilitás a kórelőzményben.
A férfiak merevedési zavaráról VIII.
Az ED leggyakrabban idült betegség, gyógyszerszedés, életviteli vagy káros szenvedély következtében létrejött irreverzibilis egészségkárosodás miatt jelentkezik.
Az anyatejjel bevitt kémiai anyagok növelik a hererák kialakulásának kockázatát
Egy dán kutatás felfedte, hogy a kemikáliák anyatejjel történő bevitele számos, a férfi nemi szerveket érintő betegség esélyét növelik.