védőoltás

Egy vérvizsgálat elárulhatja, hogy meddig véd a védőoltás?

Hogy meddig tart egy vakcina védelme? Egy egyszerű vérvizsgálat megadhatja a választ. A kaliforniai Stanford School of Medicine kutatói azonosítottak egy molekuláris jelet a vérben, ami napokkal az oltás után jelenik meg, és előre jelzi az immunválasz tartósságát. A Nature Immunology januári számában közzétett felfedezés átalakíthatja a vakcinák fejlesztését, tesztelését és személyre szabását. A tanulmány betekintést nyújt abba is, hogy egyes vakcinák miért biztosítanak élethosszig tartó védettséget, míg mások hónapokon belül elveszítik hatékonyságukat.
2025.03.03. Háziorvostan

Mi újság a légúti fertőzések és a védőoltások terén?

A háziorvosi ellátásban továbbra sem csitul a légúti fertőzések miatti megjelenések száma. Az NNK légúti figyelőszolgálat adatai alapján a 8. héten még egy kicsit emelkedett is azon betegek száma, akik légúti panaszokkal fordultak orvoshoz. Ezek közül a fertőzések közül a dobogós helyet a szezonális influenza vírus szerezte meg, ezt követi az RSV, majd hátul kullog a SARS-CoV-2 vírus. A kórházba került beteg száma ugyanezt az etiológiai eloszlást mutatja.
2025.02.27. Háziorvostan

A védőoltással megelőzhető betegségek száma megugrott: Európa riadót fúj

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) legfrissebb adatai szerint a COVID-19 világjárvány idején tapasztalt csökkenő szintek után a védőoltással megelőzhető betegségek, például a kanyaró és a szamárköhögés száma Európa-szerte aggasztóan megugrott. Az eredményeket az április 21-27. között megrendezésre kerülő 2024. évi Európai Immunizációs Hét részeként tették közzé, és hangsúlyozzák, hogy a közegészség védelme érdekében fokozott oltási kampányokra van szükség.
2024.05.22. Gyermekgyógyászat

Az új meningococcus elleni védőoltások ütemezése

A meningococcus-fertőzés mind az öt fő szerocsoportja ellen engedélyezett, első ötkomponensű vakcina egy új kutatás szerint arra készteti a klinikusokat, hogy meghatározzák az oltás optimális idejét. A vakcinák az elmúlt 20 évben nagymértékben hozzájárultak az invazív meningococcus-fertőzések arányának csökkenéséhez a serdülők körében, az új készítmény pedig, ami a baktérium minden fő típusát lefedi, segíthet javítani az oltási lefedettséget és még alacsonyabbra szorítani a fertőzési arányt – számolt be a Gregory Zimet, az Indiana University School of Medicine Indianapolis (Indiana állam) gyermekgyógyászati tanszékének senior szerzője által vezetett kutatócsoport.
2024.04.15. Neurológia