vese
Fontos mérföldkőhöz ért a hazai veseátültetési program
Bármikor megtörténhet az első átültetés a magyar élődonoros vesecsere programban, már a recipiens (befogadó) párok kivizsgálása zajlik – mondta az InfoRádióban az Országos Vérellátó Szolgálat transzplantációs igazgatója. Mihály Sándor azt is jelezte, jogszabály-módosítási javaslatot nyújtottak be arra vonatkozóan, hogy ne csak két pár között, hanem adott esetben három vagy négy pár bevonásával lehessen elvégezni az átültetéseket.
Magyar kutatók segítségével juthatnak hamarabb új veséhez a súlyos betegek
Minden eddiginél hatékonyabban segíthetik az európai és hamarosan a magyar vesebetegek életben maradását a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (HUN-REN KRTK) kutatóinak közreműködésével kifejlesztett szoftver folyamatosan tanuló algoritmusai.
Meghalt a világ első sertésvese-transzplantációján átesett férfi
Az első ember, aki genetikailag módosított sertésvese-átültetésben részesült, két hónappal a műtét után meghalt - közölte az eljárást végző kórház.
Többen szenvednek krónikus vesebetegségben, mint gondolnánk
Sokkoló adatokról lehet tudni világszerte a krónikus vesebetegséget illetően. Magyarországon a becslések szerint mintegy 1,5 millió vesebeteg él, de ez a szám nem tükrözi hűen a valóságot, ugyanis a CKD-sek (idült vesebetegség) száma aluldiagnosztizáltnak számít, így ennél valójában jóval több is lehet a vesebeteg hazánkban.
Okok, ami miatt gyakran törhet ránk a vizelési inger éjszaka
Az éjszakai vizelési inger teljesen természetesnek számít (különösen ha sok folyadékot ittunk este), hiszen eközben távoznak szervezetünkből a felhalmozódott méreganyagok a folyadékürítés által.
Navigáció a vankomicin és a piperacillin-tazobaktám dózisok közt: mi a helyzet a vesékkel?
Intenzív osztályon a széles spektrumú antibiotikumokkal történő, empirikus alapon nyugvó ellátás gyakori és összhangban van az irányelvekkel.
Multicentrikus vizsgálat az empirikusan alkalmazott antibiotikumok nefrotoxicitásáról
A vancomycin és piperacillin-tazobaktám (VPT) egyidejű adásával összefüggésbe hozható akut vesekárosodással (AKI) kapcsolatos bizonyítékok ellentmondásosak, különösen az intenzív osztályon fekvő betegek esetében. Kutatási kérdés volt, vajon van-e különbség az intenzív osztályra való felvételkor gyakran felírt empirikus antibiotikumok (vancomycin és piperacillin-tazobaktám: VPT, vancomycin és cefepim: VC, vancomycin és meropenem: VM) és az akut vesekárosodás között?