vírus
Gyorsan változik az új majomhimlő-vírustörzs, nehéz lépést tartani vele
A Kongói Demokratikus Köztársaságból elterjedt új majomhimlő(mpox)-törzset tanulmányozó tudósok szerint a vírus a vártnál gyorsabban változik, ráadásul gyakran olyan területeken, ahol a szakembereknek nincs elegendő anyagi forrásuk illetve felszerelésük a nyomon követéshez.
Amit a West-Nile vírusról tudni érdemes
A nyugat-nílusi vírust (WNV) Uganda West Nile tartományában írták le először, neve innen származik. Ez az RNS vírus a Flavivírusok nemzetségébe tartozik. A vírusfertőzést főként a Culex szúnyogok terjesztik, melyek fertőzött madarak vérét szívják és csípésükkel viszik tovább a fertőzést. A vírusfertőzést az embereken kívül elsősorban a lovak kapják meg. Ritka esetben vértranszfúzióval, szervtranszplantációval, illetve szülés során vihető át a fertőzés.
1700 ismeretlen vírust találtak jégbe fagyva
A tudósokat is megdöbbentette a felfedezés, hiszen még soha nem találtak ennyi vírust egyetlen helyen. Ráadásul akad köztük olyan is, amelynek korát legalább 11 ezer évre becsülik.
Kullancsok által terjesztett ismeretlen vírust találtak kutatók
A Kínában felfedezett kórokozót, a wetland vírust (WELV) 2019 júniusában Csincsouban kezelt kórházi páciensnél azonosították először.
Erősen terjed a rotavírus
A tavalyi év hasonló időszakához képest idén csaknem megháromszorozódott a rota vírussal fertőzöttek aránya, de a sokéves átlaghoz képest is másfélszer annyian kapták el a hányással, hasmenéssel járó betegséget. Tavaly ilyenkor bő 1200, most csaknem 3200 eset szerepel a járványügyi jelentésben.
Uniós járványvédelmi központ: növekedni fog a majomhimlős fertőzöttek száma az EU-ban
A majomhimlős fertőzöttek száma az elkövetkező hónapokban várhatóan növekedni fog, minden európai uniós tagállamnak is fel kell készülnie a betegség terjedésére - hívta fel a figyelmet az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC).
Az állatoknál is egyre gyakoribb a koronavírus
Kétségtelen, hogy az elmúlt évek világrengető eseményei közé tartozik a koronavírus kirobbanása, amely hosszú ideig rettegésben tartotta a világ lakosságát. Bár tény, hogy mostanra úgy tűnik, a Covid-19 sokkal kevesebb fertőzést okoz az embereknél, az állatvilágban egyre többször mutatják ki a vírus jelenlétét.
Fertőzött szúnyogokkal védekeznek a kutatók a vírusok ellen
Különleges módszert találtak ki a kutatók: magukat a szúnyogokat vetik be az általuk terjesztett halálos trópusi betegségek megfékezésére.
Tömeges megbetegedést okozott az E.coli
Több mint 39-en fertőződtek meg egyszerre egy hajdú-bihar megyei munkásszálló tagjai közül, akiknél tömeges enterális megbetegedést állapítottak meg. A bajt az E.coli baktérium okozta, mely a rossz minőségű csapvíz és a szintén kifogásolható ételek minősége miatt léphetett fel.
Megvan az Oropouche-láz első halálos áldozata
Először okozta ember halálát a Zika-vírushoz hasonló elváltozásokkal járó Oropouche-láz – jelentette be a brazil egészségügyi minisztérium, két észak-brazíliai nő halára hivatkozva.
Újra felütötte fejét a világ egyik legveszélyesebb vírusa
A dél-indiai Kerala állam egészségügyi hatóságai a halálos Nipah-vírus újbóli megjelenése miatt magas riadókészültséget hirdettek, ugyanis a Nipah-vírus a világ egyik legveszélyesebb vírusa.
Újabb vírus jelent meg Magyarországon
Magyarországon is megjelent a Zika-láz, a vírust a Seychelle-szigetekről hozta be hazánkba egy magyar utazó.
Emberben is kimutatták a madárinfluenza-vírust
Egy 59 éves mexikói férfi volt az első ember a világon, akinek kimutatták szervezetében a madárinfluenza-vírust, és végül bele is halt. A laboratóriumi vizsgálattal is megerősített H5N2-es fertőzésről nem tudni, hogy került a férfi szervezetébe, mert nem érintkezett baromfikkal.