Meglehet a felesleges CO2-kibocsátás kulcsa Európában
Az őserdők szénmegkötése sokkal nagyobb, mint korábban gondolták. Magyarországon a legöregebb, legtermészetesebb állomány a Kékesen található 3 ezer éve háborítatlan ősbükkös. Ám az erdőink jelenleg nem ilyenek, a "visszavadításért" tenni kellene.
Így készül a tökéletes aszalt paradicsom
Az aszalt paradicsom tökéletes csemege egész évben. Szendvicsekhez, főtt ételekhez vagy akár önmagában is fogyasztható, és ráadásul egészséges is. Boltban is lehet kapni de a házi változat még finomabb.
5 érdekesség a 125 éve született Hitchcockról
Alfred Hitchcock a filmtörténet egyik meghatározó alakja, akinek nevéhez számos borzongató alkotás fűződik. Filmjei stílus- és műfajteremtő erővel bírtak, innovatív technikai és bravúros vizuális megoldásai pedig új színfoltot vittek a filmkészítésbe. Közel 5 évtizedes pályafutása során a filmtörténet egyik kikerülhetetlen alakja lett.
Kutyáknak készítettek luxusparfümöt
Az illatot és a nevet ráadásul az olasz luxusmárka egyik alapítójának, Domenico Dolcénak a kutyája ihlette.
Egy új elmélet szerint a villámok miatt alakult ki a földi élet
A földi élet kialakulásáról a mai napig rengeteg teória és különféle elképzelés látott már napvilágot, de a pontos választ még mindig nem ismerjük. Most azonban tudósok egy elég biztos lábakon álló elmélettel álltak elő a dologgal kapcsolatban.
A hobbitnál is kisebb volt az ősember őse
Néhány új őskori lelet fedheti fel a rejtélyt a valaha élt legkisebb ősember, a Homo floresiensis kapcsán. A csontmaradványok arra utalnak, hogy az embernek ez az őse még annál is sokkal alacsonyabb lehetett, mint azt eddig gondoltuk.
Egy kutatás szerint csökkenthető az enyhe depresszió
Egy ausztrál kísérlet keretei között azt vizsgálták, hogy a koronavírus-járvány idején hogyan változott az emberek mentális állapota. Annak ellenére, hogy többen is enyhe depresszióval küzdöttek, kutatók szerint az még nem feltétlenül esik a mentális zavar kategóriába. A kísérletben 182-en vettek részt, két csoportra osztva, összesen hat terápiás alkalom során azt vizsgálták, vajon az életmódbeli változtatások mennyire befolyásolják a mentális állapotot.
Az emberi civilizáció kezdete óta eltelt idő legfényesebb gamma-kitörésének titkait fedték fel
2022 októberében egy nemzetközi kutatói csoport detektálta a GRB 221009A kitörési eseményt, amit a világ BOAT néven ismerhetett meg. A "becenév" utal arra, hogy miért is számít különlegességnek a felfedezés: ez ugyanis a Brightest Of All Times (minden idők legfényesebbike), vagyis a valaha detektált legnagyobb erejű gamma-kitörés, ami egyúttal a legnagyobb ismert robbanás, ami az ősrobbanás óta történt.
Mérgező titkot találtak Rembrandt leghíresebb festményében
A Rijksmuseum és az Amszterdami Egyetem vegyészei rájöttek, hogy a 17. századi holland festő, Rembrandt van Rijn nem átlagos módszerrel varázsolta oda különleges színeit az "Éjjeli őrjárat" című híres festményére.
Mire jók a fekete pöttyök az autó szélvédőjén?
Egy hosszú autóút során talán sokan elgondolkodtunk már azon, hogy vajon miért vannak kis fekete pöttyök a szélvédőn, melyek szinte az összes létező autón megtalálhatók. Legtöbben arra tippelnénk, hogy szimplán dekoratív célja van, ami egyrészt igaz, ám emellett sokkal fontosabb szerepet tölt be. Egy másik logikus feltevés, hogy napellenzőként került a szélvédőre, ami szintén jó megközelítés, bár ennél kicsit összetettebb megoldásról van szó.
A rovarirtószerek újabb negatív hatását figyelték meg
A Scientific Reports folyóiratban megjelent egy kutatás, mely arra mutatott rá, hogy a korábban már jóváhagyott és régóta széles körben használt rovarirtószerek a számunkra hasznos rovarfajokra is hatással lehetnek.
Ilyen hatása van a tengeri sónak az emberi testre nézve
Nem véletlen, ha úgy érezzük, hogy a tenger közelsége jót tesz a közérzetünknek. A sós víz ugyanis jó hatással van az elménkre, a lelkünkre, valamint a testünket is ellazítja.
Az emberhez hasonlóan, a csimpánzok is társalognak
A majmok és az emberek közt számos párhuzamot lehet vonni, most éppen azt derítették ki tudósok, hogy a csimpánzoknál is létezik a társalgás jelensége, sőt, akár félbe is szakíthatják egymást, mint az emberek.