Életstílus

A Sürgősségi Orvostan Európai Napja

Az Európai Sürgősségi Orvostani Társaság (EUSEM) május 27-ét nyilvánította a Sürgősségi Orvostan Európai Napjává, mert 1994-ben ezen a napon alakult meg a sürgősségi szakmát összefogó nemzetközi szervezet.

2021.05.27. Életstílus

A történelmi pillanat, amikor a teljesen vak ember megtalál egy tárgyat az asztalon, mert részben visszakapta a látását

Számunkra és az egész terület számára egy fontos mérföldkő volt a tegnapi publikációnk, melyben bemutattuk, hogy egy 58 éves, teljesen vak ember részlegesen visszanyerte a látását. A beteg alapvető fényérzékenysége megmaradt, tudta például, hogy merről jön a fény, azonban objektumokat nem látott - vázolta fel előadásában Roska Botond kutató. A Svájcban dolgozó magyar orvos prezentációjában bemutatta a terápia mögötti kutatásokat, a beteg klinikai vizsgálatát, az átütő eredményeket prezentáló videót és beszélt a kutatások jövőjéről is.

2021.05.26. Életstílus

Kásler: Karikó Katalin beírta nevét az orvostudomány történetébe

Karikó Katalin kutatásaival beírta nevét az orvostudomány történetébe, így nem volt kérdés, hogy a legmagasabb szakmai díjjal jutalmazzuk munkásságát - mondta az emberi erőforrások minisztere kedden, miután Semmelweis Ignác-díjat adományozott a biokémikusnak, a szintetikus mRNS-alapú vakcinák technológiája szabadalmaztatójának.

2021.05.25. Életstílus

Jelölési problémákat talált a fogyasztóvédelem egyes kozmetikumoknál

Hatvanféle női kozmetikum, egyenlő arányban folyékony alapozók, színezett arckrémek és henna hajfestékek mikrobiológiai tisztaságát, tartósítószer- és nehézfémtartalmát vizsgálta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) laborja. Az ellenőrzés a terméken, címkén olvasható tájékoztatás megfelelőségére is kiterjedt, összesen 13 esetben merültek fel főként jelölési problémák - közölte a tárca az MTI-vel kedden.

2021.05.24. Életstílus

A kémia a jövőt meghatározó innovációs trendek alapja

Akár a COVID, akár a klímaváltozás elleni küzdelemre, akár az energia­hatékonyság, illetve -termelés új alapokra helyezésére, akár a változó szabályozási környezethez való, a költségek csökkentését célzó innovációra gondolunk, minden területen köz­ponti szerepet fog játszani a kémiai alap­kutatás, illetve a vegyipari fejlesztés – állítja Viskolcz Béla, a Miskolci Egyetem Kémiai Intézet intézetvezető egyetemi tanára. A kutatások egyik kiemelt jelentőségű területe a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, az itt folyó fejlesztések meghatározhatják a földi éghajlat és így az emberiség jövőjét.

2021.05.21. Életstílus