Életstílus

Az élet keletkezését akarja leutánozni egy magyar tudós

Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, az MTA rendes tagja három külföldi kutatótársával arra vállalkozott, hogy kémiai molekulákból kiindulva életet teremt laboratóriumi körülmények között a MiniLife elnevezésű, hat éven át tartó projekt keretében, amely az Európai Kutatási Tanács tízmillió eurós támogatásával valósul meg.

2024.07.25. Életstílus

Íme, a világ legrövidebb IQ-teszt-je

Ha komolyabb idő- és pénzbefektetés nélkül szeretnénk pontosabb képet kapni szellemi képességeinkről, az egyik legjobb választás a kognitív reflexiós teszt (Cognitive Reflection Test, CRT), ami első ránézésre nagyon rövidnek és viszonylag egyszerűnek tűnik, valójában viszont tartogat néhány meglepetést.

2024.07.25. Életstílus

Miért lett jellemző a monogámia a modern emberi fajra?

Az embernek sokkal hosszabb és szélesebb pénisze van, mint bármilyen más emberszabású teremtménynek. Még a legnagyobb gorilláknak is mindössze két és fél hüvelyk hosszú a péniszük erektált állapotban. Az emberi here a péniszhez képest azonban meglehetősen kis méretű, mely a monogámia miatt alakulhatott így. 

2024.07.24. Életstílus

Így hathat a telihold a szervezetre

A különféle holdfázisok az emberi szervezetre gyakorolt hatásairól számos legenda kering. De vajon a telihold vagy az újhold valóban hatással van az állapotunkra? A kutatások eredményei vegyes eredményeket mutatnak. 

2024.07.23. Életstílus

Mikrokontinenst fedeztek fel a víz alatt

Brit és svéd kutatók gravitációs és szeizmikus reflexiós adatok segítségével bukkantak rá egy eddig ismeretlen mikrokontinensre. A Grönland és Kanada között megbúvó tömb sok tudományos rejtélyre adhatja meg a választ.

2024.07.22. Életstílus

Hogy találták fel a popcornt?

Annak a pattogatott kukoricának az eredete - amit ma jóízűen majszolva eszünk a moziban vagy otthonunk kényelmében filmnézés közben -, meglehetősen régre nyúlik vissza. 

2024.07.18. Életstílus