Az SZTE kutatóinak előadásai a HUCER 2024 konferencián
Május 23-24. között Egerben, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen zajlott a Hungarian Conference on Educational Research (HUCER) 2024. évi eseménye, melyre az IKIKK Humán- és Társadalomtudományi Klaszter több kutatási programja is meghívást kapott eredményeinek bemutatására.
Ezek az élelmiszerek nagy eséllyel el fognak tűnni a klímaváltozás következtében
A klímaváltozás hatásai közé tartoznak az olyan jellegű változások is, melyek a hűtőnket érintik, hiszen előrelátások szerint számos élelmiszer el fog tűnni a boltok polcairól és a konyhánkból is.
Már egyetlen pohár alkohol is komoly hatással van a szervezetre
Téves azt gondolni, hogy csak a sok alkoholfogyasztás jár komoly egészségromboló hatásokkal, a legújabb kutatások szerint ugyanis, már napi egyetlen pohár alkohol elfogyasztása is komoly hatással van a szervezetre.
Óriási területet zártak le a Kékestetőn
A Kékestető Mátrai Gyógyintézetének közkedvelt parkjába láncokat és figyelmeztető táblákat helyeztek ki, a látogatók testi épségének védelme érdekében.
Hekkfagyival hódít a nyár
Ha fagylalt, akkor málna, csoki, vanília, pisztácia...igaz? Leggyakrabban ezeket a klasszikus ízű fagyikat választjuk a nyári melegben. Vannak azonban zöldségízű fagylaltok is, melyek bár még jóval kevesebbek kedvencei, egyre nagyobb teret nyernek ezek a fagyik is. Az extremitásoknak pedig nincs határa. Egy balatoni cukrász szerint nem állt meg a pacalfagyinál a világ, sőt.
A szúnyogirtószer hatása az emberi szervezetre
A szúnyogirtás nélkül nem lehetne kényelmesen élvezni a nyári estéket, és bár sokan bosszankodnak a permetcsíkot maguk után húzó repülők miatt, kiderült, hogy a szúnyogirtószer ártalmas-e az emberi szervezetre nézve.
Egyre drámaibb a gyerekek helyzete Magyarországon
Magyarországon GDP-arányosan keveset költenek a központi költségvetésből a gyermekekre, ez derül ki a Hintalovon Alapítvány gyermekjogi jelentéséből. Van bőven tennivaló az oktatásban is, kevés a fejlesztő pedagógus, a sajátos nevelési igényű gyermekek száma pedig egy év alatt ötezerrel emelkedett.
A költségvetési törvény alapján Magyarország 2023-ra előirányzott kiadásainak 8,4 százalékát, összesen 3335,95 milliárd forintot költött gyermekekre, ez derül ki a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány nyolcadik gyermekjogi jelentéséből.
Alacsonyabb a koffeintartalma mint a hagyományos kávénak, mégsem terjedt el eddig ez a kávéfajta
A kávéval kapcsolatosan sokféle hiedelem terjed, és az ízesítésüket tekintve is napról napra egyre többfajta kávéval lehet találkozni. A legújabb "találmány" a gombakávé.
Különleges égi jelenségek kísérik majd a júniust
Június első felében számos gyönyörű és nem mindennapi égi jelenséget láthatunk majd, ha felnézünk az égboltra.
Mi köze a vitaminoknak a csirkékhez?
A különféle vitaminok ma már sokaknak a mindennapjaik részei, és 2024-ben már bőven eljutottunk oda, hogy tudjuk, az egészséges életmód és táplálkozás, a kiegyensúlyozott étrend a leginkább felelős az egészségünkért, ám alapvető vitaminokkal érdemes az étrendünket kiegészíteni. A vitaminok születése pedig néha egy-egy nem mindennapi történetnek köszönhető.
A dinnyemagok fogyasztása az egész testre csodaszerként bír
A dinnyeszezon közeledtével érdemes előre tudni, hogy az egyik legnépszerűbb nyári gyümölcsnek, legyen szó görögdinnyéről vagy sárgadinnyéről, nem csak a lédús belseje fogyasztható, de a magjai is.
Gépészmérnökből lesz a következő magyar űrhajós
Szinte napra pontosan 44 évvel ezelőtt indult el az űrutazására Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós, és most megvan, hogy ki lehet a következő. Kapu Tibor 32 éves gépészmérnököt a Hunor nemzeti kutató-űrhajós programban 244 fő közül választották ki.
A magyar hegyi patakok felét kiszáradás fenyegeti
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) munkatársai folyamatosan vizsgálják a klímaváltozás hazai ökoszisztémára gyakorolt hatásait – olvasható az intézmény közleményében. Új tanulmányuk alapján a legdrámaibb átalakulás a korábban állandó vizű hegyi patakokban figyelhető meg: egyre gyakrabban száradnak ki, ami felkészületlenül éri élővilágukat. Az eredmények szerint a kiszáradás miatt a fajok és az egyedek száma csökken, ám az első, rövid idejű kiszáradások után megnő azon fajok aránya a közösségben, amelyek helyben ki tudják várni a víz visszatérését.