Magyar kutatók felfedezése nyithat új utakat a mentális zavarok kezelésében
A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) kutatói egy eddig ismeretlen agytörzsi területet fedeztek fel, mely az agy jutalmazó rendszerében játszik szerepet. Felfedezésük kritikus fontosságú lehet a szorongás, a depresszió vagy akár a szenvedélybetegségek kezelése szempontjából is.
Hogyan hat a gyermekkori trauma az agyunkra, a testünkre és a génjeinkre?
A gyermekkor az idegrendszer fejlődése szempontjából a legérzékenyebb időszak, de sajnos ez a folyamat sokféleképpen megzavarható.
Új klinikai farmakológiai részleggel gazdagodott az OKPI
A tüdőbetegségek, kiemelten a tüdőrák kezelését célzó gyógyszerek fejlesztését szolgáló klinikai kutatóegységet adtak át az Országos Korányi és Pulmonológiai Intézetben (OKPI).
Magyar kutatók eredményei forradalmasíthatják a PTSD kezelését
A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) Lendület Thalamus Kutatócsoportja most egy rágcsáló stressz-modellben vizsgálta a stressz okozta tartós, sőt, bizonyos esetekben életre szóló viselkedésváltozásokat, az eredményeik pedig – melyeket a PLOS Biology-ban publikáltak – forradalmasíthatják ezen zavarok gyógyítását.
Az élettartam szempontjából a fittség hangsúlyosabb, mint a testsúly
Az aerob fittség azt tükrözi, hogy a szív, a tüdő és az izmok milyen jól működnek együtt, míg a BMI csak a testsúlyt és a testmagasságot méri. Így, a fittség jobb mutatója az általános egészségnek, amit egy friss tanulmány is alátámaszt.
Tényszerűen az USA WHO-ból való kilépési szándékáról
A WHO és az Egyesült Államok kapcsolata az évek során több változáson ment keresztül, különösen a 2020-as évben, amikor Donald Trump kritizálta a szervezetet a COVID-19 kezelése miatt, és a kilépés lehetőségét is kilátásba helyezte. 2025-ben, Trump újra beiktatásával, a kilépési szándék ismét előtérbe került, ami komoly hatással lehet a globális egészségügyi együttműködésre.
Egy új eszköz rutin EEG segítségével diagnosztizálja az epilepsziát
A klinikusok részben az EEG-kre támaszkodnak az epilepszia diagnosztizálásában és annak eldöntésében, hogy a betegeknek szükségük van-e rohamellenes gyógyszerekre. Az EEG-ket azonban nehéz lehet értelmezni, mivel zajos jeleket rögzítenek, és mivel a felvételek jellemzően 20-40 perces időtartama alatt ritkán fordulnak elő rohamok. Ezek a jellemzők az epilepszia diagnosztizálását szubjektívvé teszik és nagyobb teret engednek az esetleges hibáknak.
Bizonyos széles körben elterjedt gyógyszerek befolyásolhatják a demencia kockázatát
Kutatók a meglévő gyógyszerek szisztematikus áttekintésébe bevont 14 tanulmányban - amelyek többsége az Egyesült Államokból származott - több tucat olyan gyógyszert azonosítottak, amelyek összefüggésbe hozhatók a demencia kockázatával.
Új távlatok nyílhatnak a gerincsebészetben egy minimálisan invazív eljárás segítségével
A Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinikáján az országban elsőként műtöttek egycsatornás endoszkópos technikával porckorongsérvben szenvedő beteget. Az eljárásnak köszönhetően az érintett betegek hamarabb felépülnek és a fertőzések kockázata is alacsonyabb.
Nem várt egészségügyi előnyei lehetnek a GLP-1 gyógyszereknek
Az elhízás, a cukorbetegség és a szívbetegségek kezelésére engedélyezett GLP-1 gyógyszerek kiaknázatlan lehetőségeket rejthetnek magukban a kábítószerrel való visszaélés, a pszichózis, a fertőzések, a rák bizonyos fajtái és a demencia kockázatának csökkentésében.
Különböző vírusok semlegesítésére alkalmas eszközt fejlesztenek Pécsen
Vírusok hatástalanítására alkalmas eszközt fejlesztenek a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratóriuma (VNL) és a RoLink Biotechnology Kft. szakemberei.
Felfedezték az Ozempic természetes alternatíváját?
A tudósok talán megtalálták a vércukorszint és a cukor utáni sóvárgás szabályozásának természetes módját.
Több városi kórház élére neveztek ki új vezetőt
Révész János, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) főigazgatója hét városi egészségügyi intézmény élére új vezetőt állított.