Napi Gazdaság: rosszul áll az E-Alap
Az év első öt hónapjában a tervezetthez képest rosszabbul áll az Egészségbiztosítási Alap (E-Alap) egyenlege - írja a Napi Gazdaság hétfőn.
A hizlaló ételek iránti vágyért egy hormon felelős
Aki fogyókúrázik, pontosan tudja, hogy tartózkodnia kell a magas kalóriatartalmú nassolni valóktól. Mégis folyton a csokoládés doboz felé kacsingat, és azt kívánja, bárcsak lenne egy olyan tabletta, ami visszatartja attól, hogy az egészet bekebelezze.
A "jó" koleszterin még jobb, mint hittük
A "jó" HDL-koleszterin nemcsak infarktus ellen véd, hanem a rák kockázatát is csökkenti - ez a fontos tudományos megfigyelés is aláhúzza annak jelentőségét, hogy a halál két leggyakoribb okát jelentő megbetegedés ellen együtt lehet és kell harcolni.
A géntérkép nem igazolta a hozzá fűzött reményeket
Tíz évvel azután, hogy Bill Clinton akkori amerikai elnök és Tony Blair volt brit kormányfő bejelentette: elkészült az első emberi géntérkép, az orvostudomány még mindig vár a beígért előnyökre. A biológusok számára az emberi genom az egyik meglepetést hozta a másik után, ám a hárommilliárd dolláros projekt elsődleges célját - kikutatni az olyan elterjedt betegségek gyökerét, mint a rák és az Alzheimer-kór, majd kidolgozni a kezelést - mindeddig nem sikerült elérni. A The New York Times riportja szerint tízévi erőlködés után a genetikusok szinte visszajutottak a kiinduló négyzetre a gyakori betegségek okainak kutatásában.
Egy lépéssel közelebb az új tüdő növesztéséhez
Amerikai tudósok az új emberi tüdő növesztése irányában tett fontos előrelépésről számoltak be: laboratóriumban tenyésztett sejteket ültettek patkányok tüdejébe, egy másik kutatásban pedig mikrocsip segítségével az emberi tüdőt utánozták.
Károsíthatják a szívet a népszerű fájdalomcsillapítók
Ha valaki sokat szed a szinte mindenki által használt fájdalomcsillapító gyógyszerekből, jelentősen növekszik annak kockázata, hogy szívroham következtében fejezi be az életét. Dán kutatók vizsgálatának, egészséges emberek számára is figyelmeztető eredményeit a Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes szakfolyóirat közölte.
A humán genom meghatározásának tizedik évfordulóját ünneplik a tudósok
Az emberi genom első meghatározása óta eltelt évtizedben nagyot haladt előre a tudomány az emberiség eredetének és evolúciójának megértésében, bár a géntérképek orvosi alkalmazásai még szűkre szabottak.
Őssejtekkel fordították vissza az égés által okozott vakságot
Alkalmazott technikájuk hosszú távú sikeréről számoltak be olasz orvosok, akik égés által okozott szemsérüléseket őssejtekből növesztett szaruhártyával gyógyítottak.
Szócska Miklós: ha lesz konszolidáció az egészségügyben, akkor az arányos lesz
Ha lesz konszolidáció az egészségügyben, ekkor ezt feltételekkel, a különböző alágazatokkal arányosan teszik meg - közölte Szócska Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkára Kecskeméten tartott sajtótájékoztatón csütörtökön.
A kormány elutasítja a WHO Dohányellenőrzési Keretegyezményének módosítását
A magyar kormány nem fogadja el az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Dohányellenőrzési Keretegyezményének (FCTC) tervezett módosítását, amely betiltaná a dohánytermékek előállításához használt összetevőket, amely a hagyományos Burley dohányfajta termelését is érintené - mondta Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) elnöke csütörtökön Hajdúszoboszlón.
Kecskemétre várnak minden SM beteget 2010-ben
Zajlanak a 2010-es országos SM nap előkészületei: a szakmai előadásokban tabunak számító témák is napirendre kerülnek. Újdonság lesz az is, hogy a tervek szerint nemcsak egy zárt csarnokban, hanem a város főterén is lesznek programok, hogy ezáltal minél többeket be tudjanak vonni a rendezvénybe, s azok is többet megtudjanak a sclerosis multiplexről, akik közvetlenül nem érintettek.
Magunk elől is rejtett szándékainkról árulkodik az agyi szkenner
Pontosabban jósolhatják meg az agyi szkennerek, mit fogunk tenni, mint ahogy mi magunk gondoljuk - közölték amerikai kutatók kedden.
Szövődmények jelentkezhetnek az őssejtterápia során
A tudósok vesebetegek kezelése során alkalmazott őssejtkezelés mellett újfajta szövődményeket találtak: a veseszövetben vérerek és csontvelő alakult ki.