A leptin segíti a szervezet sepsis elleni védelmét
A leptin hormon, amelyet általában a testsúly szabályozásával hoznak összefüggésbe, a központi idegrendszeren belül a szepszis elleni védelemben is szerepet játszik - idézte amerikai kutatók megállapítását a ScienceDaily című tudományos portál (www.sciencedaily.com).
Magyar Nemzet: többen kaphatnak műszívet
A jövőben nem lesz szükség bonyolult és körülményes kérelmezési folyamatra ahhoz, hogy valaki műszívet kaphasson; Székely Tamás leköszönő tárcavezető döntése alapján ugyanis ez a terápia bekerülhet a társadalombiztosító által „hagyományos módon” támogatott eljárások közé - írta keddi számában a Magyar Nemzet.
Izlandon és Cipruson a legalacsonyabb a korai halálozás aránya
Az izlandi férfiaknak és a ciprusi nőknek a legkisebb a halálozási kockázata egy új tanulmány adatai szerint, amelyet a The Lancet című brit orvosi folyóirat pénteken megjelent száma ismertet.
Jobban kínozza az állapotos nőt a reggeli rosszullét, ha anyja is szenvedett tőle
Háromszor gyakrabban jelentkezik súlyos reggeli rosszullét, émelygés, hányás azoknál az állapotos nőknél, akiknek az édesanyja is hasonló problémától szenvedett terhessége idején - állapították meg norvég kutatók.
A génjeink a felelősek a túl sok dohányzásért
A legújabb kutatások szerint elképzelhető, hogy a génjeink a felelősek azért, ha nem tudunk leszokni a dohányzásról vagy nem tudjuk csökkenteni a napi adagot.
Az Asztma Világnapja - Asztmakontroll
2010. május 4-e az Asztma Világnapja, amely az idei évben az asztmakontrollra helyezi a hangsúlyt. Az Asztma Világnapját szervező GINA nemcsak jelentős nemzetközi kampánnyal hívja fel a betegek figyelmét arra, hogy az asztma kezelhető és megfelelő életmóddal kordában tartható, hanem bemutatja a legfrissebb, laikusoknak szóló asztmakontroll irányelveket tartalmazó dokumentumait. A dedikált nap alkalmából a Magyar Tüdőgyógyászok Társasága sajtóközleményt bocsát ki, amelyben magyarul is bemutatja a nemzetközi ajánlásokat.
Az álmok segíthetnek a tanulásban
Az új ismeretanyag elsajátítása utáni alvás segíthet azt memorizálni – legalábbis akkor, ha álmodik közben az illető, állítják a tudósok.
Saját genomját elemezte a kutató, de nem szedi a felajánlott gyógyszert
Harminc kollégájával fésülte át örökítőanyagát egy amerikai tudós azt elemezve, hogy mekkora egyes betegségek kockázata nála, illetve miként reagálna bizonyos gyógyszerekre.
A genetika és a pszichológia együttesen felelős a figyelemzavaros hiperaktivitás kialakulásáért
A genetikai és pszichológiai tényezők együtt-hatása lehet a felelős a figyelemzavaros hiperaktivitás kialakulásáért – állítják amerikai kutatók.
A szteroidok csökkentik a szív pumpafunkcióját
Az anabolikus szteroidok hosszan tartó fogyasztása jobban károsítja a szívet, mint azt korábban gondoltuk. A probléma az izomrostok összehúzódási-elernyedési funkcióját érinti.
Új eredmények az epilepszia-kutatásban
Az epilepszia működési mechanizmusának új részleteire derítettek fényt angol kutatók, új irányt adva ezzel a betegség gyógyszeres kezelésének.
Nem találtak összefüggést a stressz és az agyvérzés között ausztrál kutatók
A közkeletű hiedelemmel ellentétben, mely szerint a nagy stressz agyvérzést okozhat, egy új tanulmány nem talált bizonyítékot arra, hogy a stresszes életesemények emelnék az agyvérzés egyik különösen veszélyes típusának kockázatát.
Miért árt a koleszterin az ereknek?
Az érelmeszesedés szerencsétlen esetben azért olyan gyors folyamat, mert a koleszterinkristályok riadóztatják az immunrendszert, és az érfalon lerakódó plakkok még az immunsejtek nagy száma miatt is nőnek. A Bonni Egyetem Nemzetközi Munkacsoportjának kutatási eredményei újszerű magyarázatot adnak a szívroham vagy az agyi katasztrófák kialakulására.