Betegjogok: vannak, de nem mindig érvényesülnek - konferencia
Magyarország úttörő szerepet játszott, amikor 1997-ben törvénybe foglalta a betegjogokat, azonban európai összehasonlításban azok érvényesítésében elmaradásban vagyunk - mondta Kapócs Gábor, a Lege Artis Medicinae (LAM) főszerkesztője, a LAM Klub alapítója az Európai Betegjogi Nap alkalmából a témában rendezett konferencián Budapesten hétfőn.
Kötelezik az EU-tagországokat az orvostechnikai eszközök európai adatbankjának használatára
Határozatban kötelezte az Európai Bizottság az Európai Unió tagországait arra hogy 2011 májusától használják az orvostechnikai eszközök európai adatbázisát (Eudamed).
Nyolcvanontúliak koleszterinjét is érdemes csökkenteni
Szívinfarktus után a 80 évesnél idősebbek koleszterinszintjének csökkentése is javítja a túlélés esélyét, anélkül, hogy a daganatos halálozás fokozódna. Svéd kutatók óriási vizsgálatának eredményeit az Amerikai Kardiológus Kollégium folyóirata közölte.
Sok áldozatot követel az USA elavult onkológiai klinikai vizsgálati rendszere az IoM szerint
Válságban vannak az amerikai rákkutatás klinikai vizsgálatai az USA Orvostudományi Intézetének (Institute of Medicine – IoM) közleménye szerint. A tanulmány az Országos Rákkutatási Intézet (National Cancer Institute – NCI) megbízásából készült, miután számos érdekelt aggodalmának adott okot, miszerint az NCI Klinikai Vizsgálatok Együttműködési Csoport Programja (Clinical Trials Cooperative Group Program – CGP) nem képes megfelelni annak az elvárásnak, hogy időszerű, nagyméretű és innovatív klinikai vizsgálatokat folytasson a beteggondozás javítása érdekében.
Érpótlás őssejtekkel
Kísérletes körülmények között őssejtekből ereket hoztak létre, mely állatkísérletes modellekben megfelelően működött. A módszer idővel felválthatja a szintetikus erek alkalmazását.
Parazita, mint növekvő stroke kockázati tényező
Egy trópusi parazitás betegség egyre gyakrabban okoz stroke-ot, állítják a szakemberek.
EU: javítani kell a kórházi kezelések megbízhatóságán
A lakosság csaknem fele tart attól az Európai Unióban, hogy kórházi vagy ambuláns kezelés idején valamiféle kárt szenved - derül ki egy Brüsszelben pénteken kiadott közvélemény-kutatásból.
Nincs még használható műmáj, kevés a donor
Túl kevés a donor az akut vagy krónikus májgyengeségben vagy karcinómában szenvedő betegek májának transzplantációjához.
Műtét nélkül is kezelhető a gyomorvérzés
A vérző gyomorfekély gyors műtéti megoldást igénylő, életveszélyes állapot, de orvosi ellátását remélhetőleg egy vérzéscsillapító spray alapvetően egyszerűsítheti. Az első tapasztalatokat a tervek szerint néhány hét múlva, a 2010-es Emésztőszervi Betegségek témájában szervezett konferencián New Orleansban ismertetik.
Mesterséges mirigy válthatná ki az inzulininjekciókat
Egy lépéssel közelebb került a tudomány a mesterséges hasnyálmirigy létrehozásához, amely felválthatná az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők inzulininjekcióit.
A svédek bíznak leginkább a minőségi és megfizethető betegellátásban, a magyarok az utolsó előttiek a bizalmi rangsorban
Az államilag irányított egészségügyi rendszerű országok, például Svédország és Kanada polgárai jobban bíznak az amerikaiaknál abban, hogy hozzátartozóik jó és megfizethető ellátást kapnak betegségükkor - állapította meg az Ipsos/Reuters 22 országra kiterjedt felmérése. Hat magyarországi válaszadó közül egy gondolja, hogy könnyen, öt pedig, hogy nehezen kapna családtagja jó és megfizethető ellátást, ezzel az ország az utolsó előtti a bizalmi rangsorban.
Kiszagolja az asztmát az elektromos orr
A kutatások legújabb eredményei azt mutatják, hogy egy gázérzékelők sorát tartalmazó „elektromos orr” talán képes lehet az asztma azonosítására a betegeknél.
Mesterséges hasnyálmirigyet tesztelnek tizenegy emberben
Mesterséges hasnyálmirigyet teszteltek amerikai kutatók, amely sikeresen kontrollálta a vércukorszintet, szükség esetén kétféle hormont, inzulint és glukagont juttatva a szervezetbe.