Emelkednek a demencia okozta költségek Nagy-Britanniában
A demencia 23 milliárd fontba (mintegy 7100 milliárd forintba) kerül évente Nagy-Britanniának, nagyobb összegbe, mint a rák és a szívbetegségek együttesen. A szellemi leépülésben szenvedők száma várhatóan 20 százalékkal, 1 millió fölé emelkedik 2025-re - közölték szakértők szerdán.
A hirtelen csecsemőhalál új okára bukkantak
A hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS) miatt elhunyt csecsemők agyában kevesebb a szerotonin nevű ingerületátvivő anyag, amely az alvás, légzés és szívritmus szabályozásához szükséges - közölték kedden amerikai kutatók.
A távollátás gyógyszeres kezelését keresik
Ausztrál kutatók keddi bejelentése szerint felfedeztek egy gént, amely összefüggésben van a távollátással. A fejlemény egykor a látás gyógyszeres korrekciójához vezethet, helyettesítve ezáltal a szemüveget.
A cukorbetegek cukorszintje akár túl alacsonnyá is válhat
A diabéteszesek túlkezelésével a cukorbetegek vércukorszintje akár túl alacsonnyá is válhat, ami legalább olyan veszélyes állapot, mint a betegség miatti magas vércukorszint, áll egy új vizsgálat alapján készült tanulmányban.
Egy öngyilkos molekula megállíthatja a reumatoid artritiszt
A Northwestern Egyetem Feinberg Orvosi Karának kutatói új gyógymódot találtak a reumatoid artritisz megállítására és a károsodás visszafordítására. Egy mesterséges molekulát fejlesztettek, mely képes gátolni a betegséget okozó hiperaktív immunsejteket.
Veszélyes a gyógynövényeket szívgyógyszerekkel keverni
A népszerű gyógynövények egy része - például a ginkgo biloba - kockázatos lehet a szívgyógyszert szedő emberek számára, különösen az idősebbeknek - állapították meg hétfőn közzétett áttekintésükben amerikai kutatók.
Pirosban a Nőkért: PaN-mozgalom Magyarországon is
A nők 57 százalékának szív- és érrendszeri betegség okozza a végzetét, ennek ellenére a legtöbben nem fordítanak kellő figyelmet a megelőzésre: a Magyar Nemzeti Szívalapítvány kezdeményezésére, a Magyar Kardiológusok Társasága támogatásával elinduló Pirosban a Nőkért (PaN) mozgalom célja felhívni a figyelmet a nőkre leselkedő veszélyekre - hangzott el a keddi budapesti sajtótájékoztatón.
Az antibiotikumok kiegészíthetik egymást fertőzés elleni harcban
A Chicagói Egyetem, és az izraeli Weizman Tudományos Intézet munkatársai megállapították, hogy egyes antibiotikumok együttes használata hatásosabb a kórokozókkal szemben, mint külön-külön alkalmazva.
Költségvetési vita
Állandó érv a költségvetési vitában, hogy nincs pénz, nem tud a kormány mit szétosztani.
Bill Gates 10 milliárd USD-t ígér vakcinák fejlesztésére
Bill Gates és Melinda Gates pénteken közölték, hogy az elkövetkezendő 10 évben összesen 10 milliárd USD-t költenének a fejlődő országokban a gyermekek immunizálására szolgáló vakcinák fejlesztésére és szállítására.
Átadták az Év Kórháza elismeréseket
A Semmelweis Egyeteme Általános Orvostudományi Kar Kardiológiai Központja lett a fődíjas a betegek véleményén alapuló Év Kórháza 2009 szavazáson.
Mi lesz 10 év múlva?
Hazánkban évről évre egyre fokozódik a szakemberhiány. Az orvostársadalom elöregedése gyorsabb, mint a társadalom öregedése. Már az a generáció végez az orvostudományi egyetemeken, akik azzal a szándékkal mentek erre a pályára, hogy végzés után külföldön dolgozzanak.
Leírták a HIV-fertőzésben kulcsfontosságú fehérje térszerkezetét
Brit és amerikai kutatóknak 20 év munkájával sikerült megállapítaniuk a HIV-vírussal való fertőződés során alapvetően fontos fehérje térszerkezetét, ami várhatóan a gyógyszerkutatást is felgyorsítja.