Elismerésben részesültek a Semmelweis Egyetem dolgozói
Batthyány-Strattmann László és Hőgyes Endre születésnapja alkalmából, Pro Sanitate Díjat vehetett át a Semmelweis Egyetem két munkatársa.
Élet traumák nélkül: az asztrociták manipulálása befolyásolhatja a hosszú távú memóriát
Az agy egyik adottsága, hogy képes az információkat emlékként tárolni, lehetővé téve számunkra, hogy tanuljunk a hibáinkból. Egyes emlékek azonban élénkek maradnak, míg mások elhomályosodnak.
A több tanulás átformálhatja az agyat?
Az oktatást alapvető jogként ismerik el, amely széles körű társadalmi, gazdasági és kognitív előnyökkel jár. Továbbá a felsőoktatás befejezése összefüggésbe hozható az egészség és az agyszerkezet javulásával is.
A volt gazdasági és közlekedési miniszter szerint, kórházak bezárásával is javíthatnának az ágazat helyzetén
Kóka János, orvos, volt gazdasági és közlekedési miniszter szerint, az átalakítás elkerülhetetlen lépés a hazai egészségügyi ellátórendszer javítása érdekében.
Akik gyerekkorukban édesszájúak voltak, azoknál a cukorbetegség kockázata az egekbe szökhet
Ha a gyermek élete első két évében sok cukrot eszik, megnő az esélye arra, hogy évtizedekkel később majd szembenézhet a 2-es típusú cukorbetegség és a magas vérnyomás megnövekedett kockázatával.
Egy új robotrendszer forradalmasíthatja a multiplex állapotok kezelését
A klinikai gyakorlatban gyakran halmozottan jelennek meg a betegségek. Az agyban például az elzáródott erek stroke-ot okozhatnak, amelyben az oxigénhiány gyorsan károsítja az agysejteket. Ha pedig több ér is elzáródik, az agy kritikus területei vér nélkül maradhatnak, ami súlyos neurológiai állapotokhoz vagy halálhoz is vezethet. Többek között ez is sürgeti az olyan technológiák fejlesztését, amelyek alkalmasak a különböző helyeken egyszerre fellépő állapotok kezelésére.
A Covid nem csupán az egészségügyi hatásaival alakítja az életünket
Egy új tanulmány szerint a vírus az egészségünkön kívül is, még számos másik területen is képes befolyásolni a mindennapokat.
A sejtjeinkben rejtőző apró „szervek” kérdőjelezhetik meg azt, amit az élet eredetéről gondoltunk
Nehéz kitalálni, hogy a biomolekuláris kondenzátumok pontosan mit is csinálnak. Néhánynak jól meghatározott szerepe van, mint például a szaporítósejtek, a stresszgranulumok és a fehérjéket előállító riboszómák képzése. Sok másnak azonban nincs egyértelmű funkciója és kutatásuk átírhatja az alapvető fogalmainkat a sejtek működéséről.
Új képalkotó módszer segíthet megérteni a pszichiátriai rendellenességeket
Bár az olyan pszichiátriai rendellenességek, mint a skizofrénia, a bipoláris zavar és az autizmus spektrumzavar (ASD) meglehetősen gyakoriak, diagnózisuk és kezelésük mégis kihívást jelent. Míg az orvosoknak ma már vannak elképzeléseik az e rendellenességek által okozott klinikai tünetekről, biológiai jellemzőik és a mögöttes fiziológiai okaik még továbbra is homályosak.
Egy mesterséges intelligenciával hajtott EKG-modell hatalmas segítséget nyújthat a diagnosztikában
Az AIRE egy olyan fejlett mesterséges intelligencia, amely pontosan megjósolja a szívbetegségek kockázatát és a halálozást is.
Ígéretes, új kezelési módot találhatnak az agydaganat leghalálosabb formájára
A glioblasztóma az agydaganat leggyakoribb és leghalálosabb formája. A betegek kilátásai borúsak - a diagnózist követő átlagos túlélési idő 12-15 hónap. Mindössze 6,9%-uk éli túl az öt évet.
Az egészségügyi digitalizáció forradalmian új lehetőségeket rejt
Az elmúlt években az egészségügy folyamatosan, soha nem látott ütemben fejlődik. A digtalizáció és az adatvezérelt megközelítés még több lehetőséget hozhat.
Társadalmi-gazdasági tényezők is szerepet játszhatnak a demencia kialakulásában?
A UCL kutatóinak új tanulmányából az derül ki, hogy az iskolázottság, a hivatás és a vagyon befolyásolhatják, hogy idősebb korban kialakul-e kognitív károsodás vagy demencia.