A PTE kutatócsoportjának új kutatásai segíthetik a bipoláris betegek gyorsabb diagnózishoz jutását
A bipoláris affektív zavar diagnózisának felállítása nem könnyű, sokszor évek telnek el, mire kiderül, hogy a beteg ebben szenved. Oka, hogy a kórképnek több altípusa van, amikben a mániás és depressziós fázisok eltérő erősséggel és módon, és nem egyszer elmosódottan jelennek meg. Indokolt tehát a betegség minél részletesebb és pontosabb megismerése, már csak azért is, mert Magyarországon a népesség 5-6 százaléka, azaz több százezer ember érintett. Dr. Tényi Tamás professzor, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának igazgatója és kutatócsoportja az elmúlt években több olyan új felfedezésre jutott, amelyek segíthetik a betegek könnyebb és gyorsabb diagnózishoz jutását.
Meglepő eredményre jutott egy tanulmány, amely maratoni futók agyát vizsgálta
A maratoni futókkal elvégzett vizsgálatok eredményei a neuroplaszticitás egy teljesen új formájára utalnak.
A HCEMM kutatócsoportja élő emberi agyszöveteken kísérletezi ki a neurodegeneratív betegségek elleni hatóanyagot
A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (Hungarian Centre of Excellence for Molecular Medicine - HCEMM) kutatócsoportja élő emberi agyszöveteken kísérletezi ki a neurodegeneratív betegségek elleni hatóanyagot - tájékoztatta a HCEMM az MTI-t, jelezve, hogy tevékenységükhöz 120 millió forintnyi támogatást nyertek el.
Parasportolók felkészülését is segíti a speciális teljesítményélettani labor
Felújították a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikájának teljesítményélettani laborját, ahol az országban egyedüliként tudnak terheléses vizsgálatot végezni amputált, stroke-on átesett és súlyos agy-gerincvelősérült (harántbénult) betegeknél. Az évente több ezer beteget ellátó, országos hatáskörű klinikán működő speciális, úgynevezett spiroergométer készüléken parasportolók teljesítménydiagnosztikáját is végzik majd – egyebek mellett erről szól az a szándéknyilatkozat, amit dr. Merkely Béla, az egyetem rektora és Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke írt alá a felújított labor átadása alkalmából.
Dinamikusan emelkedik a hepatitis A-val fertőzöttek száma
Az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A-fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. A járvánnyal leginkább érintett területek: Budapest, Pest és Fejér vármegye - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) hétfőn az MTI-vel.
Ígéretes új terápiát fejlesztettek ki egy ritka betegségre
A pulmonális artériás hipertónia (PAH) itthon egymillió emberből körülbelül ötvenet érint.
A mielóma multiplex egy alattomos betegség, amelyet sokszor későn ismernek fel
Március a mielómatudatosság hónapja. A Magyar Rákellenes Liga és a Mielóma Multiplex Online Betegtámogató Csoport különböző programokkal igyekeznek felhívni a figyelmet a betegségre.
Az Exportin-1 génexpresszióban betöltött szerepe
A Northwestern Egyetem kutatói rábukkantak egy olyan fehérje eddig nem megfigyelt funkciójára, amely minden növény- és állatfaj sejtmagjában megtalálható. Az Exportin-1 (más néven Xpo1 vagy Crm1) nevű fehérje a sejtmagból történő anyagkivitel mellett a jelek szerint szerepet játszik a génátírás elősegítésében, vagyis abban a folyamatban, amely a DNS-szálakból RNS-replikákat hoz létre a gének kifejeződéséhez.
Egy AI-technológia akár hat évvel is felgyorsíthatja a gyógyszerfejlesztést
A tudósok egy „forradalmi” mesterséges intelligencia technológiát fejlesztettek ki, amely képes pontosan megmutatni, hogy a rákos sejtek hogyan reagálnak az új gyógyszerekre, egyszerűen az alakjuk változásának megfigyelésével.
Az SCLC sejtek úgy működnek, mint a neuronok
A kissejtes tüdőrák (SCLC), az egyik legnehezebben kezelhető ráktípus, gyakran már elterjedt, mire diagnosztizálják. Elsősorban neuroendokrin (NE) sejtekből fejlődik ki, amelyek a tüdő levegő- és véráramlásának szabályozásában játszanak szerepet.
Katéteres aortabillentyű-beültetésről adtak élő közvetítést a Debreceni Egyetem szakemberei
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kardiológiai és Szívsebészeti Klinikáján végzett TAVI-beültetést élő közvetítésen keresztül követhették végig egy Indiában rendezett nemzetközi konferencia résztvevői.
A nem-szteroid gyulladáscsökkentők szedése befolyásolhatja a demencia kockázatát
A Journal of the American Geriatrics Society című folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány az NSAID-ok használata és a demencia kockázata közötti kapcsolatot vizsgálta.
Helyrehozható a „visszafordíthatatlan” szemkárosodás?
A szaruhártya fontos limbális őssejteket tartalmaz, amelyek segítenek a kisebb sérülések helyreállításában. Hő- vagy kémiai égési sérülések esetén azonban a károsodás olyan súlyos lehet, hogy ezek a természetes javító mechanizmusok kudarcot vallanak, és a betegek tartósan megvakulnak.