A magyarok többsége nincs tisztában az alvási apnoe következményeivel
Szinte minden magyar horkol, és kétharmaduknál ez meg is nehezíti a család éjszakai pihenését – mutat rá a Somnocenter Alvászavar Központ és a Europion közös reprezentatív kutatása. Hiába alszik rosszul a lakosság jelentős része, alig néhányan mennek el orvoshoz vagy szakemberhez, hogy javítsanak a helyzeten. A válaszadók többsége azzal sincs tisztában, hogy nem vezethetne autót alvási apnoe okozta kezeletlen alvászavarral.
Forradalmi újítás a PTE Neurológiai Klinikáján
Az USA és Németország után, Kelet-Közép Európában először Pécsett ültettek be távprogramozásra képes, újratölthető mély agyi stimulációs rendszert. Az új eszköz a Parkinson-kór, a disztónia és a különböző eredetű remegések tüneti javulását eredményezi.
Probiotikum a szorongás enyhítésére: Hogyan befolyásolják a bélbaktériumok a mentális egészséget?
Kutatók felfedezték, hogy bizonyos mikrobák indolokat termelnek, amely vegyületek kulcsszerepet játszanak a szorongással kapcsolatos agyi tevékenység szabályozásában.
Új jogszabály-módosítással alakítaná át a szakrendeléseket a kormány
A tervezet szerint megszűnne a szakrendelőknek az a lehetőség, hogy csak a területükhöz tartozó betegekre korlátozzák az ellátást.
Egy régi szívgyógyszer segíthet megállítani a mellrák terjedését
A Live Science beszámolója szerint, egy régi szívgyógyszer, a digoxin képes feldarabolni a keringő, daganatos csomókat, ezzel akadályozva a mellrák terjedését. A hatások megismeréséhez azonban további vizsgálatokra lesz szükség.
Az elhízás és a memória meglepő kapcsolata
Előrejelzések szerint 2030-ra az elhízás aránya a legtöbb felnőttet érinti majd világszerte. Míg a túlsúly széles körben összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségekkel és a cukorbetegséggel, a kognitív funkciókra gyakorolt hatása kevésbé egyértelmű.
Krausz Ferenc vehette át a Semmelweis Egyetem nemzetközi elismerését
Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus vehette át a Semmelweis Budapest Award elnevezésű nemzetközi díjat.
Nagyban megkönnyítheti a nemi erőszak bizonyítását egy új kutatás
Az ausztráliai Murdoch Egyetem kutatói felfedezték, hogy a szexuális együttlét során a baktériumfajok nemcsak cserélődnek két személy között, de később is nyomon követhetők a partnerek egyedi genitális mikrobiomjában.
Új kutatás segíti az epilepsziával élőket
Egy, a Pécsi Tudományegyetemen folyó kutatás és adatgyűjtés révén tovább javulhat az epilepsziás betegek gyógyszeres kezelésének hatásfoka, könnyebben megelőzhetővé válhatnak a rohamok, és oldódhatnak a társadalmi előítéletek is.
Magyar kutatók az idegsejtek teljes RNS-készletének meghatározására alkalmas módszert dolgoztak ki
Az idegsejtek azonosítására és teljes RNS-készletének meghatározására alkalmas új módszert dolgoztak ki a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) kutatói, mely a továbbiakban segíthet jobban megérteni a neuronok működési mechanizmusait.
Magyar kutatás forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését
Egy magyar orvosi kutatás eredménye forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését Kelet-Közép-Európában; az új, vágás nélküli eljárással Magyarország vezető szerepet játszhat az orvosi innovációk területén.
Európa-szerte folyamatosan nő a szexuális úton terjedő megbetegedések száma
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) közzétett éves felmérésében a megelőzésre, a tesztelésre és a kezelések fontosságára is felhívják a figyelmet.
A Bimagrumab csökkentheti a csontritkulás kockázatát
A fogyókúrás gyógyszerek bejárták a világot, és sok túlsúlyos embernek segítettek. Egyeseknél azonban a jelentős fogyás az izomtömeg elvesztésével is jár, és a csontritkulás fokozott kockázatához vezethet.