Vélemény
Ezért buknak el az egészségügy átalakítási kísérletei
Alapvető adatok nem állnak rendelkezésre a magyar egészségügyben a megalapozott döntésekhez, az egészségügy átalakítását célzó eddigi kísérletek a politikai akarat hiánya miatt haltak el - véli Gulácsi László, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára.
Mi lesz a kórházakkal? - megszólalt az államtitkár
A szakdolgozók bérét növelné legelőször és a lakosság egészségi állapota alapján osztaná újra a kapacitásokat Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár. A napi.hu-nak adott interjújában arról is beszélt, hogy a sebészeti ügyeletet nem vállaló budapesti kórházakból nappali kórház lehet, a jövő egészségügyében pedig az "ügy" helyett a "törődésre" helyezné a hangsúlyt.
Gyógyszerkísérlet: "Még nem tudjuk, ki hibázott"
Egyelőre nem derült még ki, melyik volt az a magyar cég, amelyik a tragikusan végződő franciaországi gyógyszerkísérlethez gyártott hatóanyagot. Gyógyszertesztek Magyarországon is folyamatosan zajlanak, de ezek idáig semmilyen egészségügyi problémát nem okoztak.
Teljes offenzíva az egészségügyben
A kórházaknak a jövőben kizárólag a gyógyítás lesz a feladatuk, miután minden olyan tevékenységet, ami nem tartozik szorosan a betegek ellátásához, leválasztanak az intézményekről. Kórházat nem fognak bezárni, de a működést a lakosság igényeihez alakítják. Erről is beszélt a Magyar Időknek adott bemutatkozó interjúban az új egészségügyi államtitkár. Ónodi-Szűcs Zoltán aláhúzta: abban hisz, hogy a betegnek nem az egészségügyi ellátás elszenvedőjének, hanem alakítójának kell lennie.
Mi volt előbb a depresszió vagy a stigma? - interjú Dr. Purebl Györggyel
Elgondolkodtató híreket lehetett olvasni egy német másodpilótáról, aki megölte saját magát és még százötven ártatlan embert. Sokan próbáltak okokat, válaszokat keresni a miértekre. Az információ nem biztos, hogy valós következtetésekhez vezet, de a téves asszociációk megragadnak a fejünkben és formálják gondolatainkat.
Időben lehetne kezelni az "özvegycsináló” artériát
A Harvardról csábította haza a Lendület program Maurovich-Horvat Pál kardiológust. Néhány éven belül szeretne kifejleszteni egy olyan módszert, amellyel még szívinfarktus előtt megtalálhatnák a legnagyobb veszélyben lévő embereket.
"Az elmúlt évben nem volt béremelés, és idén sem várható"
Évi százmilliárd forintos többletre lenne szükség az egészségügyben ahhoz, hogy ne termelődjön újra a kórházi adósságállomány - mondta a Magyar Kórházszövetség elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Velkey György hozzátette: az integrált központok létrehozása fontos lépés lehet, de szoros a határidő.
Mégis érdemes a magánegészségügybe fektetni?
A Lantos Csaba érdekeltségébe tartozó Róbert Károly Magánkórház vette meg a Telki Kórház Kft. Budakeszi úti járóbeteg rendelőintézetét. Az új ambulanciával 40 százalékra nőhet a járóbetegek ellátásból származó bevétel aránya a Róbert Károly Magánkórházban - írja a napi.hu.
Nehéz döntés vár a kórházakra - Mi lesz a betegekkel?
Le kell választani a nem működő és nem a valós betegellátást szolgáló részeket az egészségügyi ellátórendszerről, különben a pluszpénzek továbbra is elszivárognak. Ehhez a szakmai döntést a kórházigazgatóknak kell meghozni - mondta a Napi.hu-nak adott interjúban Ónodi-Szűcs Zoltán, az újjászervezésre váró Gyemszi, a majdani ÁEEK vezetője.
Nagyon keveset kapnak az államtól a kórházak
A hatékonyságjavító intézkedések önmagukban nem elegendők, éves szinten – az adósságállomány rendezésén felül – legalább 100 milliárd forint hiányzik a hazai kórházak működéséből – mondta a Napi Gazdaságnak a Magyar Kórházszövetség elnöke, Velkey György. A szövetségnek van saját javaslata egy, a közfinanszírozott ellátástól független, de azt támogatva működő magán-ellátórendszerről is.
A vidéki kórházakban súlyosabb probléma a patológushiány
Az egyetemi klinikákon és a nagy megyei kórházakban talán kevésbé, vidéken azonban igen súlyos gondot okoz a patológusok hiánya, minden harmadik kórházban csupán egyetlen patológus dolgozik. A Magyar Patológusok Társaságának adatai szerint hazánkban jelenleg 250 szakorvos dolgozik, a betegellátás pedig ennek a kétszeresét igényelné.
Zombor Gábor: Lesz garantált szakorvosi bér
A kórházak adósságát központosítják, majd legkésőbb 2015 első negyedévében rendezik. Az önkormányzatoknak szintén a jövő év elején kell nyilatkozniuk arról, biztosítani tudják-e a háziorvosi rendelők működtetését és az asszisztensek fizetését – mondta a Világgazdaságnak az egészségügyi államtitkár. Zombor Gábor közölte: az állami ösztöndíjprogramban részt vevő kezdő szakorvosoknak 270-280 ezer forint közötti nettó bért garantálnának.
A szomszéd kertje - egy Svédországban praktizáló magyar pszichiáter tapasztalatai
A magyar és a svéd pszichiátria összevetéséről írni olyan, mintha az alma és a körte között keresnénk a hasonlóságokat. Bár otthon sokan hiszik, hogy „Nyugaton” (vagy inkább északon) minden sokkal jobban működik, az általam tapasztalt és persze szubjektív képben a szomszéd kertje nem egyértelműen zöldebb, sőt helyenként gazosabb.