Vélemény
„Átláthatóbb és jobban kezelhető” – Dr. Rácz Károly az új Doktori Szabályzatról
A hallgatók és az oktatók számára is átláthatóbb, jobban kezelhető szabályzat született. A cél az volt, hogy a dokumentum minél több felmerülő kérdésre adjon konkrét választ – nyilatkozta Dr. Rácz Károly, a Doktori Tanács elnöke a Semmelweis Egyetem Doktori Iskolájának új szabályzatáról.
Magyarország már most is a legolcsóbban kapja a gyógyszereket
Jelenleg gyógyíthatatlan betegségekre keresnek gyógyírt, a már kifejlesztett orvosságok hatékony felhasználásáért küzdenek, és közben saját tevékenységüket is igyekeznek minél átláthatóbbá tenni a gyógyszercégek – mondta Richard Bergström, az Európai Gyógyszeripari Egyesületek Szövetségének (EFPIA) vezérigazgatója a Világgazdaságnak.
Két év a diagnózisig – interjú Dr. Ortutay Judittal, a Magyar Reumabetegek Egyesületének elnökével
Az RA: Küzdjünk Együtt kampány keretében több mint 10 ezer artritiszes beteg bevonásával készült átfogó felmérés az érintettek életminőségéről, tapasztalatairól és tájékozottságáról. Dr. Ortutay Judittal, a Magyar Reumabetegek Egyesületének elnökével beszélgettünk a kutatás eredményeiről, az Egyesület munkájáról és a kampány hazai vonatkozásairól.
Az állami kórházban is fizethetnénk legálisan
Kollektív hazudozás helyett hosszú távú egészségpolitika kellene a volt egészségügyi miniszter szerint. Rácz Jenő ennek érdekében akár a parlamentbe is "falazná" a képviselőket, csak legyen végre konszenzus az egészségügy átalakításáról - a privatbankar.hu interjúja Rácz Jenővel.
Sokkal rosszabb az orvoshelyzet a hivatalos statisztikánál is?
Intézményi helyett betegfinanszírozás, üzleti biztosítók helyett többlépcsős társadalombiztosítás lehet a fenntartható, közfinanszírozott egészségügy alapja - véli Varga Péter Pál, az Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatója, a Budai Egészségközpont vezetője. A Napi Gazdaság interjúja.
Lejárt az aurahegesztők és pszichosebészek ideje
A Magyar Pszichológus Kamara gátat fog vetni a képzetlen álpszichológusok térnyerésének, egyben átláthatóvá teszi a képzett pszichológusok szakmai tevékenységét – állítja dr. Császár-Nagy Noémi, a Magyar Pszichológusok Érdekvédelmi Egyesületének elnöke.
CT, MR: nagy még a lemaradás
Több szempontból is új alapokra helyezte a működését az elmúlt másfél évben a Siemens Zrt. Egészségügyi Szektora, amely részben ennek köszönhetően ért el jelentős részesedést az uniós egészségügyi fejlesztési forrásokból - mondta a Világgazdaságnak László Imre szektorigazgató.
Eutanázia a gyakorlatban – Interjú dr. Kovácsy Zsomborral
Szitokszónak számít hazánkban az eutanázia, irtózik tőle a szakma – mondja dr. Kovácsy Zsombor egészségügyi szakjogász, ügyvéd. Véleménye szerint elérhetővé kellene tenni az aktív eutanáziát hazánkban is, de szigorú feltételek mellett.
Milyen jövő vár a magánorvosi rendelőkre?
Néhány hete jött a hír, hogy az ország legnagyobb magánkórháza bezár. A tulajdonos 15 évig hitt a magánkórház jövőjében, idén júliusban azonban úgy döntött, hogy bezárja a Telki magánkórházat. Arról, hogy mennyire van ma Magyarországon létjogosultsága a magánkórházaknak, és hogy milyen jövő várható a magánorvosi rendelők számára, arról Dr. Illanitz Elemért, a Dr. Rose Magánkórház orvosigazgatóját kérdeztük.
Naponta egy új fertőzött - interjú Dr. Szlávik János infektológussal, a Szent László kórház főorvosával
A fiatalok már nem félnek az AIDS-től, pedig Magyarországon még mindig stigma. Mivel már nem számít halálos kórnak, kiesett a köztudatból és nemcsak a civilekéből, hanem az orvosokéból is. Miközben a fiatalok egy része éppen azért mer felelőtlen lenni, mert nem fél a fertőzéstől, addig a középkorúak néha az utolsó pillanatig is titkolják. Még az orvosuknak sem mondják el, azok pedig még az árulkodó jelekből sem jönnek mindig rá, hogy AIDS-szel állnak szemben. Magyarországon 10 végstádiumban lévő AIDS beteg közül 8 újonnan regisztrált.
„Nincsenek hosszú éveink a helyzet normalizálására” – interjú a Magyar Rezidens Szövetség Elnökével
„Ha az orvosképzésünk minőségén akarunk javítani, akkor akarva-akaratlan az egészségügyi rendszert sorvasztó összes problémával foglalkoznunk kell.” – véli Dr. Dénes Tamás, a Magyar Rezidens Szövetség nemrégiben megválasztott elnöke, akivel a magyar rezidensek és orvosok helyzetéről, kilátásairól, illetve a szervezet törekvéseiről beszélgettünk.
Interjú a Telki Kórház bezárásáról
Több oka volt annak, hogy Telkiben be kellett zárni a veszteséges magánkórházat. A hálapénzes rendszer mellett a magánbiztosítóknak is jobban megérte a betegeket az állami egészségügy kórházaiba irányítani, ahol az ellátásokat ugyan olcsóbban, de nem valós költségen végezték - az index.hu interjúja Kovács Gábor tulajdonossal.
Az állam csak pénzügyi befektető legyen a patikákban
Ha az állam rá akarna tenyerelni a gyógyszertári hálózatra, azt sokkal egyszerűbben megtehetné annál, mint hogy elővásárlási jogot szerez azon gyógyszertárak tulajdonrészeire, amelyekért nem jelentkezik patikus – állítja a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Hankó Zoltán szerint bár kellenek még garanciák, bízni lehet abban, hogy az állam jelenléte csak ideiglenes lesz a gyógyszertárakban - a Világgazdaság interjúja.