Vélemény
Súlyos hatásokra felkészülni!
A legfőbb elvárás az egészségüggyel szemben az egészségben eltölthető évek számának növelése volna − mondta Falus Ferenc, volt országos tiszti főorvos, aki szerint ez most nem szempont. A pénz- és szakemberhiány újabb összevonásokhoz vezethet − véli a szakember −, az államosítási folyamat pedig akár privatizáció előkészítése is lehet, írja a napi.hu.
Az orvosok megmondanák, ha hiba történt, többségük mégsem teszi - Interjú Dr. Pilling Jánossal
Magyarországon 1993 óta oktatnak kommunikációt az orvosi egyetemeken, törvényi szinten 1997 óta van a beteg felé tájékoztatási kötelezettsége az orvosnak. Mégis úgy tűnik, még mindig jelentős kommunikációs szakadék van az orvos és a beteg között.
Dr. Varga Péter Pál: "A magánegészségügy fából vaskarika"
"Általános jelenség, benne van a közhangulatban, hogy aki megteheti, az a magán ellátást választja – mivel óriási az elégedetlenség az állami egészségüggyel szemben."
Dr. Pilling János: Dicsérje is a beteg az orvosát!
Külföldön már több könyv is íródott betegeknek, mely az orvos és páciense közti sokszor kínos és félelmekkel teli kapcsolat kezelésében segít, s felkészíti a betegeket az orvossal való találkozásra.
Dr. Gál János: Az orvos is csak ember
Orvos és betege között feltétlen bizalomnak kell lennie, különben a gyógyítási és gyógyulási folyamat nehezebb lehet. Ahhoz, hogy a feltétlen bizalom kialakuljon, elengedhetetlen a jó kommunikáció, az alá-fölérendelt viszony helyett az orvosnak a partnerségre kell törekedni.
Magánegészségügy: tilt, tűr vagy támogat?
Sok a fóka és kevés az eszkimó. Vagyis egyre több magán egészségügyi szolgáltató jelenik meg a piacon, a fizetőképes kereslet azonban fogy. A jogszabályi környezet kusza és elavult, az OEP támogatások és normatívák egyre csökkennek, ráadásul nem mindenféle ellátás vehető igénybe magán szolgáltatóknál, az állam ugyanis a gyógyítás bizonyos területeit erősen a markában tartja. Hogyan kereshet mégis a magánszektor 120-150 milliárd forintot évente?
Harmat György: A gyerekorvos a család barátja
Tudjuk, hogy orvos és betege közötti kommunikáció nem minden esetben tökéletes, sok lehet a félreértés, az időhiány miatt pedig kétségek. Még nehezebb a helyzet, ha ebbe a folyamatba még egy személy, történetesen a szülő is belefolyik.
Dr. Falus Ferenc : A beteget be kell vonni a gyógyításba!
Az orvos és betege közötti jó kommunikáció elengedhetetlen alapfeltétele az eredményes gyógyításnak. Mégis, ez a kommunikáció helyenként kudarcba fullad, a beteg abbahagyja a gyógyszerek szedését, nem megy vissza a kontrollvizsgálatokra.
Ha jó a kapcsolat a háziorvossal, a beteg meg szokta fogadni a tanácsait
Interjú Dr. Melles Mártával, az Országos Epidemiológiai Központ főigazgató főorvosával
Miközben Európa több országában is kanyarójárvány van, Magyarországon szerencsére minimális volt a megbetegedések száma, ez is elsősorban olyanokat érintett, akik nem voltak beoltva. Az Egyesült Államokban évek óta okoz problémát a szamárköhögés. Magyarországon még mindig az egyik legmagasabb a világon a lakosság átoltottsági aránya, ettől függetlenül nem lehet figyelmen kívül hagyni a világ járványait.
„Többet tudunk a kék és piros gyógyszer megkülönböztetésénél” – interjú Mikola Bálinttal
Svájcban 200 gyógyszerész – kísérleti jelleggel – háziorvosi jogosítványt kapott, Magyarországon azon dolgoznak a gyógyszerészek, hogy bebizonyítsák betegeknek, orvosoknak, hogy a gyógyszerészek magasan kvalifikált egészségügyi szolgáltatók. Részben ezt a célt szolgálják az Év Gyógyszerésze és a Kedvenc Patikám pályázatok is – egyebek között ezen események kapcsán készítettünk interjút Dr. Mikola Bálinttal, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének elnökével.