Med. et Jur.
A megbetegedést észlelő orvosnak bejelentési kötelezettsége van!
Munkabaleset, üzemi baleset, foglalkozási megbetegedés. Mikor beszélhetünk az egyikről és mikor a másikról? A kullancs okozta encephalitis foglalkozási megbetegedés? Mi a helyzet a táppénzzel? Kinek? Mikor? És mennyi jár? Milyen kötelezettségei vannak a kezelőorvosnak? Cikkünkből kiderül.
Egészségügyi civil szervezetek
A közfeladatok ellátásának támogatásában a nonprofit szféra kivívta magának a helyet az állami és magánszektor szereplői mellett az egészségügyi ellátások területén is, azonban a nyugat-európai mintákhoz képest a hazai egészségügyi szervezetek még mindig erőtlenek, és ritkán tudnak hatékonyan becsatlakozni az állami egészségügyi rendszer kiegészítésébe.
A kiskorú egészségügyi ellátásával kapcsolatos döntések komplexitása
Az egészségügyi ellátást igénybe vevő vagy abban részesülő személy – azaz a beteg1 – számára az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (Eütv.) részletes jogokat és kötelezettségek állapít meg. Ebbe a körbe tartozik a cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes kiskorú beteg egészségügyi ellátásával kapcsolatos döntések meghozatala is, melyek közül jelen cikk szerzője az egészségügyi ellátásba történő beleegyezés jogára fókuszál.
Az orvosi kezelési szerződés a magyar jogban - 2. rész
Az orvosi jogviszony jellemző – eltérő – jegyei a megbízási típusú szerződésektől.
Életvégi döntések - Morális problémák, jogi és orvostechnikai szempontok
A konferencia résztvevői számos eltérő jogterület szemüvegén keresztül, illetve orvosetikai szempontok szerint is vizsgálták az életvégi döntések hátterében álló morális problémákat. A Jogi Fórum konferencia beszámolója.
Vasectómia jogi háttere
A fogamzásgátlás felelőssége a jelenlegi lehetőségek alapján alapvetően a nők feladata egyben problémája. Azonban az óvszer használata mellett a férfiaknak lehetőségük van egy drasztikusabb, ám hatékonyabb megoldást nyújtó beavatkozás igénybevételére, ez a vasectómia, az ondóvezetékek elkötése. Az USÁ-ban körülbelül minden hatodik 35 év feletti férfi igénybe veszi az eljárást.
A Krio Intézet csak donorspermaprogramját állította le
A Krio Intézet változatlanul működik tovább, kizárólag donorspermaprogramját állította le, még a múlt év nyarán - közölte az intézet szerdán az MTI-vel.
Január elsejétől hatályos módosítások
2016.01.01-jétől hatályos a 13/2015. (XII. 23.) Korm. rendelet egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú kormányrendeletek módosítása.
Az alkotmányos egészségvédelem zajártalom esetén a bírói gyakorlat tükrében
A testi épséghez és egészséghez való jog az ember személyhez fűződő jogai közé tartozik. Az emberi méltósághoz való jognak része az, hogy a személy félelemmentesen élhessen. A személyiségi jog általános érték, az ember értékminőségének a kifejeződése, és – mint ilyen – a törvény védelme alatt áll.
Miért ragaszkodunk a „mentsd az irhád” orvosi gyakorlathoz?
A Boston Globe beszámolt egy esetről, melyben a hozzátartozók egy 23 éves fiatalember halála kapcsán beperelték az orvost, aki a betegnél tévesen, tüdőfertőzést diagnosztizált.
Vissza az alapokhoz – betegápolás otthon
Nemzetközi tendencia, hogy a hosszú lábadozást a beteg az otthonában tölti, és az ellátásához kapcsolódó szakszolgálatot a helyi kormányzati szervek biztosítják számára. A legtöbb európai országban az egészségügyi és a szociális ellátás szétválik egymástól, azonban a skandináv példák azt mutatják, hogy ezen területek egy szervezetbe tömörítésével hatásosabb, komplexebb ellátást kaphat az ápolt, rövidebb idő alatt.
Megszületett a legújabb egészségügyi salátatörvény
A parlament az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosításával megteremtette a vény és a beutaló elektronikus úton történő kiállításának alapjait, és rendezte az egészségügyi ágazat béremelésével kapcsolatos egyes kérdéseket.
Kompenzációs modellek az egészségügyi szolgáltatásokkal összefüggésben keletkezett károk megtérítésére
Az egészségügyi szolgáltatások igénybevétele során bekövetkező káresemények kompenzálására két modell alakult ki. A döntő többség – hazánk is – a klasszikus, peres rendszert működtető országokhoz tartozik, melyeknek alapvető jellemzője, hogy az adott ország polgári törvénykönyvében megjelenő kártérítési jogi szabályokat alkalmazzák az egészségügyi ellátás során bekövetkező károk megtérítésére, és az eljárás bíróság előtt zajlik.