Med. et Jur.
Jogszabályváltozások - Szeptembertől újra kiváltható a háromhavi gyógyszeradag
Módosulnak többi között a gyógyszerrendelés és -kiváltás szabályai, így az 50 ezer forintnál alacsonyabb fogyasztói árú, krónikus betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerek esetében az orvos három hónap időtartamra is elláthatja a beteget gyógyszerrel úgy, hogy a három vényen nem kell feltüntetni a gyógyszer kiváltásának legkorábbi időpontját.
Eutanázia: A Kúria döntésére várnak
A Kúria még nem döntött az eutanáziáról szóló, az Országos Választási Bizottság (OVB) által korábban hitelesített népi kezdeményezés ügyében - közölte a Nemzeti Választási Iroda az MTI megkeresésére.
A magyar egészségügy sérti a gyerekek jogait
A magyar egészségügyi ellátórendszerben tapasztalható egyenlőtlenségek sértik a gyermekek egészséghez fűződő jogait - állapította meg Szabó Máté ombudsman jelentése.
Bizalmi kérdés
Nem változott jelentősen az egészségügyi szolgáltatásokba vetett bizalom négy év alatt. Továbbra is a magán-egészségügyi szolgáltatásokban bíznak legjobban az emberek, ugyanakkor nem figyelhető meg jelentős változás az ellátórendszer szolgáltatásiról alkotott lakossági véleményekben – derül ki a Szinapszis Kft. legfrissebb kutatásából, melyet a cég a WEBBeteg.hu egészségportál megbízásából készített.
Loss of chance?
A Loss of chance kifejezés egy különleges problémát azonosít be az angol jogban a szerződésen kívül okozott károk területén. A jogi eljárás során hipotetikus végkifejlet(ek) kerül(nek) meghatározásra. Az eljárás célja bebizonyítani, hogy például az egészségügyi szolgáltatás során bekövetkező hiba megfosztotta-e a felperest olyan lehetőségtől, ami az életesélyeit, illetve az életét meghosszabbították volna.
Kik dolgoznak a mentőautón?
Amíg az Egyesült Államokban a büntetőügyek közel 10 százalékát teszik ki az egészségügyi dolgozók ellen folytatott eljárások és ide nem értve a különböző polgári kártérítési pereket, addig Magyarországon ez a szám még nem szignifikáns a büntetőügyek tekintetében. Mégis sok esetben tesszük fel magunknak a kérdést: vajon helyesen döntünk-e minden esetben a helyszínen vagy a sürgősségi osztályon? Vajon abban a néhány másodpercben, amíg a blikkdiagnózis megszületik, gondolunk-e szakmai kompetenciánkra? Vajon eleget – vagy adott esetben magunkat kockáztatva – többet teszünk-e a betegért?
Igazságügyi orvosszakértés szülészet-nőgyógyászatban
Az MSD Women’s Health üzletága által áprilisban megrendezett „Praxis határok nélkül” szakmai rendezvényen Dr. Tóth Zsuzsanna, igazságügyi orvosszakértő előadásában az orvosok szakmai- és kártérítési felelősségét, a kártérítés formáit, valamint a lehetséges megoldásokat járta körül néhány, a szülészet-nőgyógyászat területéről hozott esetismertetés és szakértői vélemény bemutatásával.
Magyarországon nincs támogatottsága az eutanáziának
Magyarországon az orvosok és a társadalom részéről sincs támogatottsága az aktív eutanáziának, így nem valószínű, hogy engedélyezett legyen - mondta Dósa Ágnes orvos-jogász csütörtökön az MTI-nek, megjegyezve: az életmentő, életfenntartó kezelés visszautasítására (amit sokan passzív eutanáziának neveznek) jogilag már tizenöt éve van lehetőség, de itt mégsem alakult ki ennek gyakorlata.
A humángenetikai törvény végrehajtásával kapcsolatos tapasztalatok
A szakma által röviden csak humángenetikai törvénynek hívott jogszabály 2008. október 1-jén lépett hatályba. Az alábbi írásomban azt szeretném megvizsgálni, hogy az eltelt több mint négy év alatt hogyan alakult a törvény elfogadottsága, működése a gyakorlatban.
"Mi nem vagyunk az élet bírái!"
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke sajtótájékoztató keretében utasította vissza az eutanázia magyarországi bevezetésére vonatkozó kezdeményezést. Mint mondta: ez a kezdeményezés példátlan, a büntetőtörvénykönyv hatáskörébe tartozó cselekményre akarja kényszeríteni az orvostársadalmat.
Hálapénz: elfogadható, ha nem, büntetik
Miközben a július elsején életbe lépett új Btk. alapján már nem kettő, hanem három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható az, aki „tevékenységével kapcsolatban” elfogadja a hálapénzt, a Munka törvénykönyve korábban szabad kezet adott a kórházvezetőnek abban a tekintetben, hogy megtilthatja vagy engedélyezheti a paraszolvencia elfogadását.
Térségi rendszer az egészségügyben
A jól működő egészségügy elengedhetetlen feltétele a hatékonyan működő ellátórendszer, a minőségi szolgáltatások nyújtása és az egyenlő hozzáférés biztosítása. A Semmelweis-terv ennek szellemében az ellátórendszer hatékonyságának javítását és fenntarthatóságának hosszú távú biztosítását tűzte ki célul, amely érdekében két lehetséges eszközt, a struktúraátalakítást és ezzel egy időben az átlátható betegutakat helyezi az egészségpolitika fókuszába.
Az orvos büntetőjogi felelőssége tanfolyam lezárult
Az orvos büntetőjogi felelőssége címmel indult akkreditált, távoktató tanfolyamunk 2013. június 28-án véget ért.