Med. et Jur.
Milyen betegséget gyógyít a farmakovigilancia?
Ha szervezetünk működésében zavar támad, azaz megbetegszik, a nem kívánt állapot megszüntetése, valamint a súlyosabb következmények elkerülése érdekében akár magunk, akár kezelőorvosunk/gyógyszerészünk javaslatára általában a gyógyszeres kezelést hívjuk segítségül. Azonban nem mindegy, hogy az adott betegség kezelésére a kérdéses beteg esetében melyik gyógyszert választjuk. A készítmény hatásosságával és biztonságosságával kapcsolatos valamennyi adat birtokában lehet a legalkalmasabb gyógyszert kiválasztani.
Az egészségügyi dolgozók büntetőjogi felelőssége II. - Az invazív beavatkozásokkal összefüggésben bekövetkező műhibák. Az orvos büntetőjogi felelőssége tanfolyam VI.
A legnagyobb visszhangot rendszerint az váltja ki, amikor a műtét során idegen test marad a beteg testében. Gyakrabban fordulhatnak elő még műhibák olyan esetekben, amikor az orvos a beteg által nem várt területen is műtéti beavatkozást hajt végre, vagy esetleg a műtét után jelentkeznek szövődmények.
Az egészségügyi dolgozók büntetőjogi felelőssége I. - Az ítélkezési gyakorlat tükrében. Az orvos büntetőjogi felelőssége tanfolyam V.
Az orvos akkor vonható felelősségre a foglalkozásának gyakorlásával összefüggésben előidézett hátrányos következményekért, ha foglalkozása szabályainak megszegésével más vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból (vagy szándékosan) közvetlen veszélynek teszi ki, testi sértést vagy annál súlyosabb károsodást okoz.
Az embriószövetek felhasználását vizsgálja a zöldombudsman
Az emberi embriószövetek kozmetikai és élelmiszeripari felhasználására utaló jelenségek vizsgálatába kezdett Szabó Marcel zöldombudsman.
Merre tovább, gyógyszeripar?
Magyarországon a gyógyszeripar hagyományosan jelentős szerepet tölt be a gazdasági életben, több ezer embernek adva munkát és több milliárd forinttal növelve a GDP-t. Az utóbbi években mégis a mindenkori kormányok megszorító rendelkezéseinek kedvelt célpontja volt. A hazánkban képviselettel rendelkező gyógyszercégek, két legjelentősebb képviseleti szervezetének elnökeit kérdeztük a gyógyszeripar helyzetéről.
Kétévente értékelnék az egészségügyi rendszer teljesítményét
Kétévente átfogó jelentést készítenének az egészségügyi rendszer teljesítményének értékeléséről - derül ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) által a kormány honlapján közzétett jogszabálytervezetből. A teljesítményértékelésért felelős szerv a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet.
Az Alapvető Jogok Biztosához fordult a kamara
Az alapvető jogok biztosához fordult a Magyar Orvosi Kamara (MOK) az új nyugdíjszabályok miatt, mert jogsértőnek, az alaptörvénybe ütközőnek tartják.
Szervátültetettek: "alaptörvénybe ütközik a fogyatékosságról szóló törvény"
Arra kéri az ombudsmant a Magyar Szervátültetettek Szövetsége (MSZSZ), hogy forduljon az Alkotmánybírósághoz, mert szerintük alaptörvénybe ütközik a fogyatékosságról szóló törvény, mivel diszkriminálja a szervátültetésen átesett (szervhiányos) embereket - írja a hvg.hu.
Rosszul járnak a rokkantak
Megszűnik a rokkantak ellátásának alkotmányos garanciája az alaptörvény tervezett módosításával – állítja a mozgáskorlátozottak szövetsége. Az alkotmányjogász szerint is vélelmezhető, hogy az indoklással ellentétben nem tisztán technikai jellegű változtatásról van szó - írja a Világgazdaság.
Med. et Jur. 3. évfolyam, 4. szám | 2012. december
A Med. et Jur. magazin decemberi száma teljes egészében elolvasható a DRportalon.
Az egészségügyi szakdolgozók mintegy 70 százaléka kér mentességet
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) felmérése szerint a szakdolgozók 67,7 százaléka kért mentességet a kötelező nyugdíjazás szabálya alól - közölte a kamara hétfőn az MTI-vel.
Véghajrába érkezett a Nemzeti Betegfórumba történő jelentkezés!
Már csak két napja maradt a hazai betegszervezeteknek, hogy (péntek éjfélig) jelentkezzenek az NBF számukra fontos tagozataiba. Eddig már több mint 60 szervezet jelentkezett a Nemzeti Betegfórumba.
Adókedvezmény súlyosan fogyatékosoknak: fontos információk!
A személyi jövedelemadóról, illetve a személyi kedvezményekről rendelkező törvény szerint az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg illeti meg a súlyosan fogyatékos magánszemélyeket. A kedvezmény igénybevételéhez igazolásra van szükség, amely a kezelőorvostól vagy a háziorvostól kérhető el.