A fogyás enyhíti a krónikus fájdalmakat
A kalóriák visszafogása javítja a fájdalom térbeli eloszlását és enyhíti a depressziót.
A kalóriák visszafogása javítja a fájdalom térbeli eloszlását és enyhíti a depressziót.
2017-ben az orvosi kutatás számos felfedezést és tudományos áttörést jelentő eredményt hozott. A következőkben sorra vesszük a tavalyi év legérdekesebb és legtöbb vitát kavaró kutatásait.
A JAMA Psychiatry című szakmai folyóirat online kiadásában megjelent randomizált, placebo-kontrollált vizsgálat eredménye arra utal, hogy a fényterápia és antidepresszánsok együttes alkalmazása szignifikánsan javítja a nem szezonális major depresszió tüneteit, valamint a fényterápia önmagában hatékonyabb, mint az antidepresszáns monoterápia.
Az American College of Neuropsychopharmacology értekezletén ismertetett új tanulmány szerint a varázsgomba fő hallucinogén összetevője, a psilocybin, már egyetlen dózisa is tartósan enyhíti az életveszélyes rákos megbetegedéssel diagnosztizált betegek szorongását és depresszióját.
A JAMA Psychiatry című szakmai folyóirat online kiadásában megjelent randomizált, placebo-kontrollált vizsgálat eredménye arra utal, hogy a fényterápia és antidepresszánsok együttes alkalmazása szignifikánsan javítja a nem szezonális major depresszió tüneteit, valamint a fényterápia önmagában hatékonyabb, mint az antidepresszáns monoterápia.
Egy új tanulmány szerint minden tízedik, 3 év körüli gyermeknek lehetnek öngyilkos gondolatai vagy mutathat erre utaló magatartást, ráadásul az ilyen gyermekek háromnegyedénél ezek a tünetek a gyermekkor közepéig elhúzódhatnak, főként azoknál, akik depresszióban vagy externalizáló zavarokban szenvednek. A tanulmányt a Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry című szakmai folyóirat közölte.
A PLoS One szakmai folyóirat online kiadásában megjelent cikk beszámol egy kanadai orvosok által fejlesztett, az analitikus gondolkodás depresszióban betöltött szerepének alaposabb megértését szolgáló kérdőívről, mely célzottabb terápiás intervenciókhoz vezethet el.
Az Ohio Állami Egyetem kutatói rájöttek, hogy miért hatékony a citalopram a postpartum depresszió kezelésére. Az új kutatás szerint az antidepresszáns helyre állítja az agysejtek között a terhesség-indukált stressz hatása miatt blokkolt kapcsolatokat.
A DSM-IV szerinti „atípusos jelleg” a depresszió egy olyan altípusát képviseli, melyre az alábbi tünetek jellemzőek: a hangulat reaktivitása (azaz a beteg kedvező események hatására átmeneti hangulatjavulásról számol be), ill. az alábbiak közül legalább kettő: típusos a bénultság érzése, azaz a betegek nehéz, ólomszerű érzésről számolnak be a karokban és lábakban, emellett gyakori a jelentős súlygyarapodás, mely a fokozott étvággyal (különösen a szénhidrát preferenciával) áll összefüggésben.
A Pennsylvania Állami Orvostudományi Egyetem előrehaladott rákban szenvedő betegek kis csoportjánál megállapította, hogy a haldoklóknál alkalmazott orvosi döntések megismerését szolgáló online eszköz és a beteg halállal kapcsolatos döntéseit tartalmazó előre megfogalmazott nyilatkozata nem okoz pszichés distresszt. A tanulmányt a Journal of Pain and Symptom Management szakmai folyóirat online kiadása közölte.
Az agitált depresszió nozológiája egyelőre nem teljesen tisztázott, egyesek szerint az unipoláris, mások szerint a bipoláris spektrum része, felmerült azonban, hogy egy kevert állapotot reprezentál. Hasonló volumenű ellentmondások keringenek az antidepresszívumok suicidium rizikót növelő potenciáljával kapcsolatban.
A major depresszió gyakori reziduális tünetei a nappali álmosság és fáradékonyság, melyek gyakran együttesen fordulnak elő az insomniával. Jelen cikkben a fáradékonyság etiológiai hátterét és kezelési lehetőségeit tekintjük át.
Az emberek nagy részénél jelentkezik életük folyamán valamilyen típusú alvászavar. Az alvászavar lehet szubjektív tünet, ilyenkor az alvás elégtelen („keveset aludtam” típusú alvás), rossz minőségű („rosszul aludtam” típus), vagy takarhat rossz álmokat. Az alvászavar másrészt lehet objektivizálható, ilyenkor az elalvás, az átalvás vagy az ébredés fázisa érintett. Az alvászavarok etiológiájukat tekintve lehetnek primerek, más mentális zavarhoz (pl. depresszióhoz, bipoláris zavarhoz, szorongásos kórképekhez, demenciához) társulók, testi betegség következtében kialakulók, ill. szerhasználattal (alkohol, drog, gyógyszerabusussal) összefüggőek. Jelen cikkben a depresszióhoz társuló insomnia jelentőségéről szólunk.