Füstmentes jövő
Új eredmények: a dohányzással összefüggésbe hozható hospitalizáció alakulása a hevített dohánytechnológia megjelenése előtt és után
A füstmentes dohányhevítő rendszer (HTP) először 2014-ben Japánban vált elérhetővé a dohányzók számára. Jelenleg már a világ több, mint 50 országában kapható. 2020-ban az amerikai FDA „módosított kockázatú dohányterméknek” minősítette, és világszerte egyre többen vizsgálják az egészségre, illetve dohányzási szokásokra gyakorolt hatásait.
Szerb és magyar szakértők vitatják a dohányártalom-csökkentési stratégiák szerepét
A European Medical Journal kardiológia aloldalán jelent meg az az interjú, ami a dohányzás okozta ártalom csökkentésének kiegészítő lehetőségeit tárgyalja a hagyományos leszokástámogatási eszközökön túl. A megkérdezett szakemberek szerint az alapellátás, különösen a háziorvosok felelőssége jelentős a lehetőségek mérlegelésében, és a dohányzás okozta betegségek megelőzésében.
A legrosszabb, ha a dohányzók a cigarettánál maradnak
Az *Open Science Tudományos Konferencia szakemberei június végén hetedik alkalommal tartottak élőben közvetített, nyilvános platformbeszélgetést az konferenciasorozat keretein belül. Ezúttal az ártalomcsökkentés, mint a hagyományos dohányzás-megelőzési stratégiák lehetséges kiegészítő eleme volt a téma, amit a tudományosan bevizsgált füstmentes alternatív eszközök vonatkozásában értékeltek a résztvevők.
Leszokástámogatás: nagyobb körültekintésre intenek és újratervezést javasolnak a szakértők
Habár az elmúlt évtizedek világszerte javuló tendenciát mutattak a dohányzás népszerűségének visszaszorulása terén, az elmúlt években ez a tendencia jelentősen lassult.
Vita a Lancetben: mi lesz az ártalomcsökkentés és az alternatív technológiák sorsa a dohányzás visszaszorításában?
A dohányzási ártalom csökkentése körüli vita a Lancetben sem veszít aktualitásából. A tudományos folyóiratban rendre szakértői eszmecsere zajlik a dohányzás visszaszorításával és az ártalomcsökkentésként ismert paradigmaváltással kapcsolatban.
Pánhellén konferencia: változó hozzáállás és égető témák a dohányzási ártalmak csökkentésében
Az idei Pánhellén Közegészségügyi Konferencia a dohányzási ártalom csökkentéséről, a leszokástámogatás lehetőségeiről, a dohánytermékek piaci helyzetének szabályozásáról és a nemzetközi színtéren egymástól eltérő szakmai nézőpontok egyeztetéséről szólt. Az online is közvetített hibrid eseményt Athénban tartották. A panelbeszélgetés során görög, svéd és lengyel szakértők osztották meg tapasztalataikat és alkottak véleményt az új típusú dohánytechnológiák, népegészségügyi vonatkozásairól.
Füstmentes jövő: a füstmentes dohánytechnológiák aeroszol-összetétel vizsgálatának lehetőségei és kihívásai
Minden egyes füstmentes technológia esetében szükség van a káros és potenciálisan káros hatások felmérésére. Különösen igaz ez akkor, ha egy fejlesztéstől relatív ártalomcsökkentést várunk. Az Open Science tudományos nyílt platformon ezúttal három kiemelkedő tudós értékelte a füstmentes dohánytechnológiák kapcsán az aeroszol vizsgálatok lehetőségeit és korlátait.
A cigarettafüst és a THS aeroszol hatásai a CYP enzimek működésére egy új tüdő-máj expozíciós modellben vizsgálva
Egy új 3D tüdő- és májszövetből álló, a fiziológiás körülményeket modellező rendszerrel folytattak vizsgálatot a dohányhevítéskor keletkező aeroszol kórélettani hatásainak felmérése érdekében. A fiziológiás rendszer lehetővé tette a cigarettafüst és az aeroszol expozíció közvetlen és közvetett hatásainak összehasonlítását.
Éghető cigaretta vs. dohányhevítéses technológia: légzési funkció, általános állapot és állóképesség összehasonlítása 2 éves utánkövetéssel
A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) leggyakrabban előforduló rizikófaktora a cigarettafüst. Az előzetes vizsgálatok alapján a dohányhevítés – szemben az égetéssel – kevésbé káros alternatíva lehet azon felnőtt dohányzók számára, akik az ismert egészsésgügyi kockázatok ellenére sem szoknak le a dohányzásról. A hosszú távú hatásokat, valamint az éghető cigaretta és a dohányhevítő rendszerek közti különbségeket jelenleg is számos kutatócsoport és klinikai centrum vizsgálja. Az ilyen vizsgálatok jelentősége abból fakad, hogy a betegek fele a COPD diagnózisa után is folytatja a dohányzást.
A hevített dohány aeroszol összetevőinek vizsgálata
A dohányhevítő rendszer (THS) egy füstmentes alternatíva a hagyományos dohányterméket fogyasztók számára. A zárt rendszer úgy épül fel, hogy a dohánytöltetek tartalma nem gyullad meg, így égéstermék sem keletkezik. Ehelyett olyan nikotin tartalmú aeroszol szabadul fel, aminek összetétele lényegesen különbözik az ismerten káros összetevőket tartalmazó cigarettafüsttől.
A dohányzási ártalomcsökkentés fejlődése a 2021-es évben
Egyre több független vizsgálat, fejlesztés és valós életbeli adat teszi lehetővé a füstmentes technológiák fogyasztókra gyakorolt hatásainak megértését. A füstmentes technológiák okozta egészségügyi kockázat, valamint a cigarettához viszonyított egészségügyi hatások vizsgálatában a 2021-es év orvosi bizonyítékokban gazdag időszak volt. Számos célzott laboratóriumi és valós életbeli vizsgálatnak köszönhetően ma már átfogó, interdiszciplináris szemléletben vizsgálható például a dohányhevítő rendszer hatása a dohányzókra, és bizonyítékok alapján mérlegelhető annak szerepe a dohányzási ártalmak csökkentésében.
A dohányzás ártalomcsökkentésének felmérése a Potenciális Ártalom (BoPH) biomarkereinek használatával
Christelle Haziza, a klinikai kutatások és kivitelezés nemzetközi vezetőjének (PMI) videóelőadása a dohányzási ártalomcsökkentés értékelésére alkalmazott megközelítésről: a mai napig nincs ugyanis közös álláspont abban, hogy nagy mennyiségű epidemiológiai adat hiányában hogyan mérjük fel a dohányzás ártalmainak csökkentését.
E-Cigarette Summit 2021: nyílt párbeszéd a füstmentes dohányzásról
Az e-cigaretta és az alternatív nikotin- és dohánytechnológiák megjelenése egyértelmű megosztottságot hozott létre mind a tudományos, mind a politikai közösségeken belül. Az egészségügyi szakemberek, politikusok, döntéshozók folyamatos szakmai vitában állnak ezen új technológiák ártalomcsökkentő jellegének kérdésében.