Gasztroenterológia
A protonpumpa-gátlók nem eredményesebbek az étrendi beavatkozásnál
A JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery szakfolyóirat kiadásában megjelent retrospektív tanulmány során az alkáli víz és a túlnyomórészt növényekből álló, mediterrán stílusú étrend sokkal jobban enyhítette a laryngo-pharyngealis reflux (LPR) tüneteit, mint a protonpumpa-gátló (PPI) terápia.
Meglepően sok kórállapot kapcsolódik a coeliakia betegséghez
Több mint 35 millió ember adatbázisának vizsgálata alapján kiderült, hogy a coeliakia számos különböző betegséghez kapcsolódhat.
Ne adjunk gyümölcslevet a csecsemőknek
Az Amerikai Gyermekgyógyász Akadémia ajánlásokat fogalmazott meg a csecsemők, kisgyermekek és kamaszok helyes gyümölcslé fogyasztása kapcsán.
Az elhízás és a daganatok kapcsolata
Az Egyesült Államokban diagnosztizált daganatos esetek 40%-a áll kapcsolatban elhízással. „Ez nem jelenti azt, hogy minden daganatos megbetegedést a túlsúly okoz, csupán azt, hogy van valamiféle magyarázatra váró összefüggés a kettő között.” – állítja a CDC.
Javítja-e a széklet transzplantáció az inzulin szenzitivitást?
Kutatók beszámolója szerint a sovány donortól származó fekális mikrobióta transzplantációja (FMT) átmenetileg javítja egyes metabolikus szindrómában szenvedő obes betegek inzulin szenzitivitását.
A colitis ulcerosa lokális kezelése – a harmadik európai evidencia alapú konszenzus kezelési útmutató alapján
A gyulladásos bélbetegségek (colitis ulcerosa és Crohn-betegség) krónikus gyulladásos állapotok melyek a jellegzetes bélrendszeri érintettség mellett más szervi érintettséggel (leggyakrabban ízületi, bőr, szem, stb.) is járnak.
Meghosszabbítja-e a kávé vagy a tea a cukorbetegek életét?
A diabetesszel diagnosztizált betegek számára sok étel és ital kerül tiltólistára, ám egy új kutatás szerint a kávét és teát nem kell kiiktatniuk, mivel mindkettő segíthet megelőzni a betegek idő előtti halálozását. Legalábbis akkor, ha a diabetesben szenvedő beteg nőnemű.
Kölyökkutyák székletétől fertőződtek meg az állatkereskedés vásárlói
Az USA 7 államában 29 Campylobacter fertőzésről számoltak be. Amerikai közegészségügyi tisztviselők szerint a Petland áruházlánc üzleteiben árult kölyökkutyákkal hozható összefüggésbe az a bakteriális fertőzés, amely az USA 7 államában összesen 39 embert betegített meg.
A gyermekkori gyulladásos bélbetegség (IBD) korszerű terápiája
A krónikus gyulladásos bélbetegség (IBD) a gasztrointesztinális traktus gyulladása. Sajnos az intenzív kutatások ellenére - kiváltó oka ismeretlen, ezért kezelni is igen nehéz. Két fő formája közül a Crohn-betegség (CD) a szájnyílástól a rectumig bárhol előfordulhat.
Új teszt segíthet a hasnyálmirigyrák korai kimutatásában
A Pennsylvania Egyetem kutatói által kidolgozott új laborvizsgálati módszerrel már korai stádiumban is nagy pontossággal kimutató a hasnyálmirigyrák. A korai kimutatás azért nagyon fontos, mert az ország harmadik legpusztítóbb daganatos megbetegedését gyakran csak akkor diagnosztizálják, amikor a hasnyálmirigy sebészeti eltávolítása már hiábavaló. A vizsgálat eredményeit a Science Translational Medicine szakfolyóirat júliusi kiadása közölte.
A gyomorégés elleni gyógyszerek valóban megrövidítik az életet?
Egy új vizsgálat eredménye szerint a sokak által használt gyomorégés elleni gyógyszerek, mint a Nexium, a Prilosec vagy a Prevacid hosszú távú használat esetén növelhetik az idő előtti halálozás veszélyét.
Kulcsfontosságú az Alzheimer-kór megelőzésében az olívaolaj
Egy új vizsgálat eredménye alapján úgy tűnik, hogy az extra szűz olívaolaj (EVOO) protektív hatást fejt ki a memóriára és a tanulási képességekre, valamint csökkenti az agyban az Alzheimer-kór (AD) klasszikus szövettani jellegzetességének számító béta-amiloid plakkok és neurofibrillális kötegek képződését. A tanulmány eredményeit az Annals of Clinical and Translational Neurology szakfolyóirat online kiadása közölte.
A protonpumpa-gátlók mégsem növelik a kognitív hanyatlás veszélyét
A Journal of the American Geriatrics Society szakmai folyóirat online kiadásában közölte egy új vizsgálat eredményeit, amelyek némileg elcsendesítették a protonpumpa-gátlók (PPI) esetleges demencia kockázatnövelő hatásával kapcsolatos aggodalmakat.