Nefrológia
Új kezelési stratégia a krónikus vesebetegségben
A háziorvosi tevékenységet ösztönző új indikátor rendszerben nem szerepel önállóan a vesefunkció labordiagnosztikája és a vizeletben mért fehérjeürítés rendszeres szűrése. A magas vérnyomásban szenvedő betegeknél - a vesebetegség fokozott kockázatára tekintettel – azonban javasolják a szérum kreatinin szint 12 havonkénti vizsgálatát.
Krónikus vesebetegség. Több újdonság a nemzetközi irányelvben!
A krónikus vesebetegség (CKD) egyre nagyobb számban érinti a magyar lakosságot, melynek kialakulása rontja az életminőséget és lerövidíti a várható élettartamot. Az alapellátásban mind a háziorvos, mind a beteg érdeke és felelőssége, hogy aktívan részt vegyen a megelőzésben, és a kórállapot diagnózisának felállítása esetén a gondozásban.
Opioidok és azok endokrin hatásai
Az opioidok megnövekedett alkalmazása eddig még sosem látott opioid epidémiát eredményezett.
A nephrológia: múlt és jövő
Az idők során a nephrológia történetében is akadtak hullámvölgyek és sikeresebb időszakok, ám talán a 20. század közepe volt a legeredményesebb.
A diabeteszes vese patofiziológiája: nefrocentrikus perspektíva
A cukorbetegek 20-40%-ában alakul ki nefropátia, a diabéteszes nefropátia a végállapotú veseelégtelenségnek továbbra is leggyakoribb oka.
Ismeretlen kóroki hátterű vesebetegségek- egy feltételezett mechanizmus
A Colorado Egyetem egyik szakértője lehetségesnek tartja, hogy a szokásos kockázati tényezők (például hypertonia és diabetes) egyikével sem összefüggő krónikus vesebetegség az ismételődő dehidratáció okozta vesekárosodás következménye.
Az IMPROVE IT vizsgálat a klinikai gyakorlatban
Most először áll rendelkezésre bizonyíték arról, hogy egy sztatintól eltérő hatásmechanizmusú készítmény hozzáadása a nagyon intenzív sztatinterápiához tovább csökkentheti a kardiovaszkuláris kockázatot a nagyon magas kockázatú betegcsoportban.
Precíz betekintés a plakkregresszió terén elért új eredményekbe
Az ateroszklerózis kialakulásának megértése az első lépés annak irányába, hogy a plakkok növekedését meg tudjuk állítani, esetleg plakkregressziót tudjunk elérni. Rövid, összefoglaló munkánkban bemutatjuk a plakkok kialakulásáról meglévő jelen ismereteinket, a képalkotó módszereket, amelyekkel a klinikumban találkozhatunk.
Lépjünk túl a statin monoterápián
A statinok hatásos LDL-koleszterinszint csökkentése az ateroszklerotikus folyamat mérsékelését váltja ki. Számos epidemológiai vizsgálat igazolta az LDL-koleszterin csökkentés mértéke és az antiateroszklerotikus hatás közötti szoros összefüggést.
Rutin vagy kihívás? Hogyan állunk az LDL-C és a kardiovaszkuláris rizikó csökkentésével 2017-ben?
Az emelkedett LDL-C-szint bizonyítottan hozzájárul az ateroszklerózis korábbi kezdetéhez és gyorsabb progressziójához. Az LDL-C hatásos csökkentésével kedvezően befolyásolható a kardiovaszkuláris rizikóállapot, illetve a vaszkuláris betegségek kimenetele.
Akut vesekárosodást okozhat a maratoni futás
A 2015-os hartfordi maratonfutás 22 versenyzőjének vizsgálata során kiderült, hogy a legtöbb futónál közvetlenül a verseny után átmeneti akut veseelégtelenség (AKI) lépett fel.
Magyar Nephrologiai Társaság XXXIII. Nagygyűlése
A naggyűlés a „Poláris nézetek a nephrologiában” témaköreit dolgozza fel, emellett az új hazai kísérletes- és klinikai vizsgálatokat, felméréseket ismerteti.
Iszkémiás vesebetegség cukorbetegségben
Az iszkémiás vesebetegséget illetően még nehezebb definíciót megfogalmazni, mint a diabéteszes nefropátia esetében. Láthatók a vese szövettani vizsgálata során bizonyos elváltozások, amelyek a vese iszkémiájának a következményei, de a klinikus gyakorlatilag semmit nem észlel ebből a klinikai, nem szövettani diagnosztikus vizsgálatok során.