Neurológia

Újabb evidenciák: Tau-fehérjék és Alzheimer-kór

Az Alzheimer-kór (AD) esetén előforduló metabolikus agyi változások átfogó referencia-térképe erőteljes evidenciával szolgál a bioenergetikai útvonalak, a koleszterin-anyagcsere, a neuroinflammáció, az ozmoreguláció és más útvonalak módosulásait illetően, - tárták fel egy nagyméretű, multicentrikus vizsgálat eredményei.

2022.02.08. Neurológia

Alvászavarok és a daganat

Úgy tűnik, hogy az alvási apnoe és az alvászavarok egyéb típusai nagyobb mértékben növelik az egyes daganattípusok, különösen a prosztatarák kockázatát, mint mások. Az összesített kockázat azonban nagyon változó lehet, és néhány alvásproblémáról kiderült, hogy a daganatos megbetegedés és a daganatos megbetegedéshez kapcsolódó halálozás alacsonyabb kockázatával állt összefüggésben, - derült ki egy cardiovascularis megbetegedésben szenvedő betegek részvételével készített nagyméretű, megfigyeléses kohorsz-vizsgálat elemzéséből.

2022.01.31. Neurológia

Van kapcsolat a kávé - és teafogyasztás és a stroke és a demencia között?

Korábbi vizsgálatok már megállapították a kávé és a tea szerepét a stroke és a demencia kialakulását illetően. Keveset tudunk azonban a kávé és a tea kombinációja, illetve a stroke, a demencia és a post-stroke demencia rizikója közötti összefüggésről. Következésképpen célkitűzésünk az volt, hogy megvizsgáljuk a kávé és a teafogyasztás összefüggéseit a stroke és a demencia kialakulásának kockázatával, külön-külön nézve és együttesen is.

2022.01.14. Neurológia

Árthat-e hosszútávon az opioid-túladagolás? 1. rész

Az opioid-túladagolás rendszerint nem halálos kimenetelű, azonban számos vizsgálat összegző eredménye arra enged következtetni, hogy mindez hosszú távú hatást gyakorolhat a kognitív funkciókra, valószínűsíthetően a légzésdepresszióból eredő hypoxia következtében.

2021.11.22. Neurológia

Új képalkotói módszer az agyról? 2. rész

A funkcionális mágneses rezonancia képalkotás (’functional magnetic resonance imaging; fMRI’), ami több, mint két évtizede a funkcionális agyi képalkotásban alkalmazott arany standard, megváltoztatta a kutatás és a klinikai ellátás területét. Ennek költségei és funkcionális korlátai miatt azonban a tudósok továbbra is új módszerek után kutatnak, hogy bepillanthassanak az emberi agyba.

2021.09.30. Neurológia