Neurológia
Új prognosztikai marker a stroke vonatkozásában?
Az agyszövet ischaemiás stroke során kialakuló másodlagos károsodása az agyszöveti oedema, gyulladás vagy neuronális károsodás következményeként jelentkezhet, ami a szérum aminosav metabolit-szintjeinek változását eredményezi.
AZ EBV és a sclerosis multiplex kapcsolata?
A sclerosis multiplex (SM) a központi idegrendszer krónikus gyulladásos demyelinizációs betegsége, melynek etiológiája ismeretlen.
Új inszomnia gyógyszer került forgalomba
Az FDA engedélyezte a kettős hatású orexin receptor antagonista (DORA); a daridorexant (Quviviq) alkalmazását inszomnia kezelésére felnőttek esetében, - jelentette be a gyógyszer gyártója, az Idorsia.
Újabb evidenciák: Tau-fehérjék és Alzheimer-kór
Az Alzheimer-kór (AD) esetén előforduló metabolikus agyi változások átfogó referencia-térképe erőteljes evidenciával szolgál a bioenergetikai útvonalak, a koleszterin-anyagcsere, a neuroinflammáció, az ozmoreguláció és más útvonalak módosulásait illetően, - tárták fel egy nagyméretű, multicentrikus vizsgálat eredményei.
Alvászavarok és a daganat
Úgy tűnik, hogy az alvási apnoe és az alvászavarok egyéb típusai nagyobb mértékben növelik az egyes daganattípusok, különösen a prosztatarák kockázatát, mint mások. Az összesített kockázat azonban nagyon változó lehet, és néhány alvásproblémáról kiderült, hogy a daganatos megbetegedés és a daganatos megbetegedéshez kapcsolódó halálozás alacsonyabb kockázatával állt összefüggésben, - derült ki egy cardiovascularis megbetegedésben szenvedő betegek részvételével készített nagyméretű, megfigyeléses kohorsz-vizsgálat elemzéséből.
Van kapcsolat a kávé - és teafogyasztás és a stroke és a demencia között?
Korábbi vizsgálatok már megállapították a kávé és a tea szerepét a stroke és a demencia kialakulását illetően. Keveset tudunk azonban a kávé és a tea kombinációja, illetve a stroke, a demencia és a post-stroke demencia rizikója közötti összefüggésről. Következésképpen célkitűzésünk az volt, hogy megvizsgáljuk a kávé és a teafogyasztás összefüggéseit a stroke és a demencia kialakulásának kockázatával, külön-külön nézve és együttesen is.
Hatékony lehet az őssejt-transzplantáció sclerosis multiplexben? 2. rész
Egy új olasz vizsgálat arra enged következtetni, hogy az aktív, másodlagosan progresszív sclerosis multiplex (SM) kezelésére alkalmazott autológ hemopoetikus őssejt transzplantáció (AHSCT) jobb kimenetelekkel járt együtt, mint más immunterápiák.
Hatékony lehet az őssejt-transzplantáció sclerosis multiplexben? 1. rész
Egy új olasz vizsgálat arra enged következtetni, hogy az aktív, másodlagosan progresszív sclerosis multiplex (SM) kezelésére alkalmazott autológ hemopoetikus őssejt transzplantáció (AHSCT) jobb kimenetelekkel járt együtt, mint más immunterápiák.
Árthat-e hosszútávon az opioid-túladagolás? 1. rész
Az opioid-túladagolás rendszerint nem halálos kimenetelű, azonban számos vizsgálat összegző eredménye arra enged következtetni, hogy mindez hosszú távú hatást gyakorolhat a kognitív funkciókra, valószínűsíthetően a légzésdepresszióból eredő hypoxia következtében.
Hordozható ágy melletti MRI és intracranialis vérzés azonosítás. 2. rész
Egy hordozható, alacsony térerejű MRI-készülék hatékonyan képes azonosítani az intracranialis vérzést (ICH) közvetlenül a betegágy mellett, - derült ki egy új kutatásból.
Hordozható ágy melletti MRI és intracranialis vérzés azonosítás. 1. rész
Egy hordozható, alacsony térerejű MRI-készülék hatékonyan képes azonosítani az intracranialis vérzést (ICH) közvetlenül a betegágy mellett, - derült ki egy új kutatásból.
Hosszútávú neurológiai és pszichiátriai kimenetelek Covid-19 fertőzés után
A Covid-19 neurológiai és pszichiátriai következményeiről már beszámoltak, azonban több adatra van szükség a Covid-19 megbetegedés agyra gyakorolt hatásainak megfelelő értékeléséhez.
Új képalkotói módszer az agyról? 2. rész
A funkcionális mágneses rezonancia képalkotás (’functional magnetic resonance imaging; fMRI’), ami több, mint két évtizede a funkcionális agyi képalkotásban alkalmazott arany standard, megváltoztatta a kutatás és a klinikai ellátás területét. Ennek költségei és funkcionális korlátai miatt azonban a tudósok továbbra is új módszerek után kutatnak, hogy bepillanthassanak az emberi agyba.