Az anti-TNF kezelés és az endogén inzulintermelés. 2. rész
A Buffaloi Egyetem gyermek-endokrinológus szakorvosa által vezetett kutatás során kiderült, hogy a golimumab megőrzi a béta-sejt funkciót 1-es típusú cukorbetegségben.
Az anti-TNF kezelés és az endogén inzulintermelés. 1. rész
A Buffaloi Egyetem gyermek-endokrinológus szakorvosa által vezetett kutatás során kiderült, hogy a golimumab megőrzi a béta-sejt funkciót 1-es típusú cukorbetegségben.
A COVID-19 pajzsmirigy gyulladást okozhat
Egy szakfolyóiratban közzétett új esettanulmány szerint a COVID-19 fertőzés szubakut thyreoiditis-t idézhet elő.
A fiúk beoltása is szükséges a méhnyakrák felszámolásához
Schaff Zsuzsa, az MTA rendes tagja szerint a fiúk HPV-oltása is megkezdődhetne szeptembertől az iskolákban, az ezt lehetővé tévő kormányhatározat – benne a HPV elleni védőoltás kiterjesztésével – már áprilisban megjelent. Az akadémikus a HPV okozta daganatok megelőzésével foglalkozó szakmai kerekasztal koordinátoraként adott interjút az mta.hu-nak.
Kerülendő gyógyszer interakciók gastrointestinalis daganat esetén. 2. rész
Ahhoz, hogy elkerüljük a potenciálisan életveszélyes gyógyszer interakciókat gastrointestinalis (GI) daganatos betegeknél, az orvosoknak kerülniük kellene a polifarmáciát. Ha erre nincs lehetőség, akkor figyelni kell a potenciálisan veszélyes kombinációkra és monitorozni kell a nemkívánt hatásokat.
Kerülendő gyógyszer interakciók gastrointestinalis daganat esetén. 1. rész
Ahhoz, hogy elkerüljük a potenciálisan életveszélyes gyógyszer interakciókat gastrointestinalis (GI) daganatos betegeknél, az orvosoknak kerülniük kellene a polifarmáciát. Ha erre nincs lehetőség, akkor figyelni kell a potenciálisan veszélyes kombinációkra és monitorozni kell a nemkívánt hatásokat. Dr. Rachel P. Riechelmann (Onkológiai központ, São Paulo, Brazília) az ESMO (Európai Klinikai Onkológiai Társaság) 22. Gastrointestinalis Daganatok Virtuális Világkongresszusán tartott vitaindító beszédet július 4-én.
Diffúz bőrreakció pneumococcus vakcina (PPV-23) után
Egy 76 éves férfi 7 napja fennálló bőrkiütéssel és viszketéssel jelentkezett sürgősségi osztályon és ezt követően esetlegesen fennálló kisér vasculitis-szel került kórházi felvételre. További kikérdezése során elismerte, hogy 3 nappal a tünetei megjelenését megelőzően kapott először pneumococcus elleni oltást.
Az ibuprofen és a húgyúti fertőzések
Az Ingvild Vik és kollégái (Osloi Egyetem, Norvégia) által készített új tanulmány szerint az ibuprofen - amit antibiotikumok helyett adnak a szövődménymentes húgyúti fertőzésben (cystitis) szenvedő nőknek - a tünetek hosszabb időtartamához, és az elsődleges fertőzés terjedésével összefüggő, sokkal súlyosabb nemkívánt eseményekhez vezet.
Szülést követő pericarditis esete
Egy 20 éves nő, 4 nappal a szülést követően akut, éles retrosternalis, hátba sugárzó mellkasi fájdalommal jelentkezett sürgősségi osztályon. A fájdalom nyugalmi állapotban jelentkezett és mély lélegzetvételnél, valamint fekvő helyzetben súlyosbodott; javult, ha a beteg felült. Terhessége és a szülés eseménytelenül zajlott.
A hypertonia klinikai gyakorlati irányelvei (ISH, 2020). 2.rész
Diagnosztikai eljárások: Laboratóriumi vizsgálatok, elektrokardiográfia (EKG), és képalkotó vizsgálatok
A hypertonia klinikai gyakorlati irányelvei (ISH, 2020). 1.rész
A Nemzetközi Hypertonia Társaság (ISH) 2020 júniusában adta ki a hypertonia kezelésével kapcsolatos ajánlásait a felnőttekre vonatkozóan. Ahol lehetséges volt, ott az ISH különbséget tett „optimális ellátás” (tényeken alapuló ellátási sztenderdek) és „alapvető ellátás” (az ellátás minimális szintje a kevés erőforrással rendelkező területeken) között.
Sikeres terápia egy emlődaganatos pyoderma gangrenosumban szenvedő betegnél
A pyoderma gangrenosum (PG) egy ritka, fekélyesedéssel járó neutrophil dermatosis, ami gyakran összefüggésben áll gyulladásos bélbetegségekkel, rheumatoid arthritissel és myeloproliferatív betegségekkel. A PG klasszikus leírása alapján szabálytalan formájú fekélyekről van szó, aláásott szélekkel, ezüstszürke vagy fényes árnyalattal.
A szteroidok és a hypertonia közötti kapcsolat? 1. rész
Habár a szisztémás glükokortikoszteroidok (GC) nemkívánatos hatásai jól ismertek, azok hypertoniával való kapcsolata a rheumatoid arthritisben (RA) szenvedő betegek esetében nem egyértelmű. Egy populáció-alapú vizsgálat azt mutatta, hogy a gyógyszerek alkalmazása összefüggésben áll a hypertonia általános kockázatának 17%-os növekedésével az RA-s betegek esetében.