A jelen dohányzásvisszaszorító intézkedései már a múltéi
Az utóbbi időben érzékelhetően megváltozott a dohányzás füstmentes alternatíváiként emlegetett eszközök körüli diskurzus. A tematikus egészségügyi konferenciákon amellett, hogy egyre robusztusabb tudományos bizonyítékok kerülnek bemutatásra, fokozottan hangsúlyossá vált a füstmentes alternatívákkal kapcsolatos tiltások és tervezett korlátozások kritikája is. Cikkünk a 7. Summit on Tobacco Harm Reduction erre vonatkozó panelbeszélgetésén elhangzottakról számol be röviden.
A vázizomzat és a bőr alatti zsír mennyisége mint prognosztikai indikátor a szív amiloidózisában
A test összetételének megbetegedéssel összefüggő változásai a krónikus szívelégtelenség rosszabb kimenetelével járnak együtt. A szív amiloidózisában (CA) a pontos testösszetétel-mérések prognosztikai értéke kevéssé vizsgált.
Az ízesítés problémája a dohányzási ártalomcsökkentésben
Míg egyes országokban az éghető cigaretta füstmentes alternatíváiként ismert e-cigaretták hatalmas legális kínálata érhető el, addig vannak országok, ahol az ízesítések betiltására alakultak ki tendenciák. Konstantinos Farsalinos, a dohányzási ártalomcsökkentés nemzetközileg elismert kutatóorvosa a 7. Summit on Tobacco Harm Reduction konferencián beszélt arról, hogy tudományos bizonyítékok alapján megalapozott-e az ízesített e-cigarettáktól való félelem.
Hatékonyan az aranyeres tünetek, szövődmények és krízis ellen
Napjaink leggyakoribb proktológiai kórképéről, az aranyérbetegségről az első leírás a római korból, Kr.u. 37-ből maradt fenn1. Előfordulási gyakorisága napjainkban a felnőtt lakosság körében meghaladhatja a 30%-ot, de az 50 éven felüli korosztálynál akár az 50%-ot is elérheti 2.
Magas daganatos halálozási arány az Egyesült Királyság szegényebb területein?
Az Egyesült Királyság leghátrányosabb helyzetű területein élők körében közel 60%-kal magasabb a daganatos halálozási arány, mint a gazdagabb régiókban élők körében - derül ki a Cancer Research UK (CRUK) jelentéséből. Évente 28.400 daganatos haláleset kapcsolódik a hátrányos helyzethez. A késői diagnózis és a megelőzhető kockázati tényezők, például a dohányzás, kulcsfontosságú szerepet játszottak ezekben a halálesetekben.
Az alacsony kalóriatartalmú étrend biztonságos és előnyös terhességi cukorbetegségben
A napi 1200 kcal-t tartalmazó, csökkentett energiatartalmú étrend biztonságosnak bizonyult, illetve csökkentette az elnyújtott hatású inzulinterápia szükségességét a terhességi cukorbetegségben szenvedő, ≥ 25 testtömegindexű (BMI) nőknél.
A kettős SGLT1/2-gátló véd az infarktus és a stroke ellen
A kettős nátrium-glükóz-kotranszporter 1 és 2 (SGLT1/2) gátló szotagliflozin a SCORED vizsgálat előre specifikált másodlagos elemzése szerint csökkentette a súlyos és káros kardiovaszkuláris eseményeket, valamint jelentősen csökkentette a szívinfarktus (MI) és a stroke egyéni kimenetelét 2-es típusú cukorbetegségben, krónikus vesebetegségben és egyéb kardiovaszkuláris kockázati tényezőkben szenvedő betegeknél. A szotagliflozinnak ezt az iszkémiás előnyét az MI, illetve a stroke tekintetében nem figyelték meg a szelektív SGLT2-gátlókkal végzett vizsgálatokban.
Lehetséges-e a betegség lefolyásának módosítása psoriasis-ban? Friss eredmények a GUIDE vizsgálatból
Betegségmódosítás, mint lehetséges új stratégia a psoriasis kezelésében
A gyulladásos bélbetegség fokozott aktivitása hajlamosít a Clostridioides difficile fertőzésre
A gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvedő betegek esetében a Clostridioides difficile fertőzés (CDI) egy meglehetősen kedvezőtlen kilátásokkal járó klinikai kihívás.
A komorbid mentális zavarok gyakorisága és hatása az obstruktív alvási apnoéval (OSA) kórházba került betegek körében
E tanulmány célja az volt, hogy összehasonlítsa a mentális társbetegségek gyakoriságát az obstruktív alvási apnoéval (OSA) járó és azzal nem járó kórházi kezelések között, és elemezze e mentális társbetegségek és az OSA-t potenciálisan erősítő, módosítható kockázati tényezők kapcsolatát.
A nem K-vitaminos orális antikoagulánsok és az egyszeri trombocitaellenes terápia vérzési kockázatainak összehasonlítása
A terápiás dózisú, nem K-vitamin tartalmú orális antikoagulánsok (NOAC) számos esetben jobbak az aszpirinnél az artériás és vénás tromboembólia megelőzésében.
Klinikai gyakorlati iránymutatások demenciára: kolinészteráz-gátlók és memantine
Ez a klinikai gyakorlati útmutató bizonyítékokon alapuló ajánlásokat tartalmaz a demencia kezelésére, a kolinészteráz-gátlókra és az N-metil-D-aszpartát (NMDA) receptor antagonistákra összpontosítva az Alzheimer-kórra(AD) és a demencia egyéb típusaira vonatkozóan.
Egészségügyi tevékenységet érintő jogi szabályozás 6.
Műhiba és orvosi felelősség kérdésköre, különös tekintettel a terhességgel és születéssel összefüggő műhibákra