Vezető orvosi portálok top cikkei - nemzetközi lapszemle-összeállítás
Nemzetközi lapszemle-összeállításunkat a vezető orvosi portálok anyagaiból válogattuk. A cikkeket teljes terjedelmükben angolul olvashatják.
Daganat-kockázat immunmediált betegségekben
Korlátozott adatok állnak rendelkezésre az immunszuppresszív terápia alkalmazásának biztonságosságáról immunmediált betegségekben, rosszindulatú daganatos betegségben szenvedő egyéneknél, különösen az újabb biológiai és kismolekuláris kezelések esetében.
Az e-cigaretta és a cigaretta használata a késői terhesség alatt a serdülők körében
A terhes serdülők néha használnak cigarettát; keveset tudunk azonban az e-cigaretta használatáról a terhes serdülők körében, egy olyan populációban, amely fokozott egészségügyi kockázatnak van kitéve. Egy kohorsz vizsgálat a 2016-2021-es Terhességi Kockázatfelmérési Megfigyelő Rendszer meglévő adatait használta fel 10.428 olyan 10-19 év közötti amerikai serdülőről, akiknél egy terhességből egy gyermeke született, és teljes körű adatokkal rendelkeztek az e-cigaretta- vagy cigarettahasználatról és az SGA-szülés (azonos nemű és terhességi időre született, 10. percentil alatti születési súlyú gyermek).
Az étkezési zavarokkal kórházba került gyermekek Ontarioban, Kanadában
Ez a népesség-alapú keresztmetszeti vizsgálat a kanadai Ontario tartomány összekapcsolt egészségügyi adminisztratív és demográfiai adatbázisainak felhasználásával azonosította a 2002. április 1. és 2020. március 31. között evészavar diagnózissal kórházba került 5-17 év közötti gyermekeket. Az adatelemzéseket 2021 májusától 2023 júniusáig végezték.
A rendszeres mammográfia jelentősen csökkenti az emlőrák okozta halálozást
Az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság (RSNA) éves ülésén bemutatott kutatás szerint jelentősen csökken az emlőrák okozta halálozás, ha a nők rendszeresen részt vesznek a mammográfiás szűrővizsgálatokon.
A munkahelyi fizikai aktivitás, az időskori enyhe kognitív károsodás és demencia kockázata
A munkahelyi fizikai aktivitás (PA) magas szintjét összefüggésbe hozták a demencia fokozott kockázatával. Megvizsgálták, hogy a 33-65 éves korban a munkahelyi fizikai aktivitás pályája milyen összefüggést mutat a demencia és az enyhe kognitív károsodás (MCI) kockázatával 70+ éves korban.
Jódhiány pajzsmirigy alulműködésben
Világszerte 21 olyan ország van, ahol az étrend nem tartalmaz elegendő jódot. A tartós jódhiány pajzsmirigy alulműködéshez vezethet. Egy vizsgálat célja annak megállapítása volt, hogy a jódmérések felhasználhatók-e a jódhiány prevalenciájának a meghatározására a (szubklinikai) pajzsmirigy alulműködésben szenvedő betegeknél egy kontrollcsoporttal összehasonlítva.
A dohányzásról való leszokással kapcsolatos tapasztalatok és akadályok: horvát és német beszámolók a hatodik No Smoke Summit-on
Idén ősszel hatodik alkalommal került megrendezésre a dohányzással kapcsolatos ártalomcsökkentést fókuszba helyező No Smoke Summit, ahol a legfrissebb horvát és német népegészségügyi adatok és stratégiák is bemutatásra kerültek. Míg Horvátországban komolyan vizsgálják a füstmentes alternatívák leszokásban játszott szerepét és egészségközgazdaságtani hatásait, addig Németországban a dohányzók viselkedésének mélyebb megértésére törekszenek.
Az adiponektin-peptin arány diszkriminatív értéke COVID-pneumnoniában
Az elhízás a 2019. évi súlyos koronavírusos betegség (COVID-19) kockázati tényezője. A keringő adipokineket összefüggésbe hozták a gyulladásos terheléssel és a felerősített vagy diszregulált immunválaszokkal. Egy vizsgálat célja az volt, hogy értékelje az adipokinek diszkriminatív képességét a COVID-19 tüdőgyulladás azonosítására és a betegség súlyosságának értékelésére.
A migrénes roham 25 gyógyszere: egy összehasonlító vizsgálat
Az akut migrénes panaszokra számos kezelési lehetőség létezik. Hiányoznak azonban a kezelés hatékonyságának nagyszabású, a betegek valós tapasztalati jelentéseiből származó, egymással történő összehasonlításai.
A pszichoszociális környezet és az asztma kapcsolata?
A gyermekkorban romló pszichoszociális környezeti tényezőknek kitett asztmás gyermekeknél nagyobb valószínűséggel fordultak elő súlyosabb tünetek, mint azoknál, akik nem voltak ilyen expozíciónak kitéve.
Mikor kevesebb a súlyos stroke pitvarfibrillációban: bal pitvari fülcsezárással, vagy direkt orális antikoaguláns kezeléssel?
A bal pitvari fülcsezárás körülbelül feleannyi rokkantságot okozó vagy halálos kimenetelű stroke-kal és alacsonyabb halálozással járt a stroke-ot követően, mint a kettős orális antikoaguláns terápia pitvarfibrillációban (AF) szenvedő betegeknél, derül ki egy új megfigyeléses kutatásbó
Vashiányos anaemia: egy aluldiagnosztizált kórkép a terhesség alatt
A vashiányos anaemia (IDA) a leggyakoribb vérszegénység a várandósok körében. Az IDA növeli a pácienseknél a koraszülés és a szülés utáni depresszió kialakulásának kockázatát, és a csecsemőiket a perinatális halálozás veszélyének teszi ki. Az IDA megfelelő kezelése nélkül a terhesség alatt ez az állapot a csecsemők alacsony születési súlyához vagy a súlycélok későbbi elmaradásához is vezethet. A Komodo Health egészségügyi elemző cég felmérése szerint azonban a 2021-2022 között új IDA diagnózissal rendelkező nők 10%-a terhes volt.