Szakma

Nirmatrelvir-Ritonavir és a COVID-19 halálozás, kórházi kezelés kapcsolata

A nirmatrelvirt és ritonavirt (Paxlovid [Pfizer]) kapó egyének forgalomba hozatalt követő elemzése elengedhetetlen, mivel lényegesen különböznek a publikált klinikai vizsgálatokban szereplő egyénekétől. Egy vizsgálat célja az volt, hogy a nirmatrelvir és a ritonavir kapcsolatának vizsgálata a halálozás vagy a kórházi felvétel megelőzésével a COVID-19 fertőzés szövődményeinek különböző kockázatával rendelkező egyéneknél.

Az autizmus előfordulási gyakorisága a felnőttek körében

Az autizmus jelentett előfordulási gyakorisága a gyermekek körében az elmúlt 20 évben folyamatosan emelkedett. Nem vizsgálták azonban az ezzel párhuzamos következményeket a felnőtt Medicaid-rendszerre nézve, amely az alacsony jövedelem vagy fogyatékosság miatt autista felnőtteket biztosít.

2023.10.23. Pszichiátria

A DPP-4 gátlók helye a diabéteszes vesebetegek kezelésében

Az inzulin érát követően a 2-es típusú diabétesz kezelésére sorra jelentek meg az orális készítmények, illetve az injekciós, non-inzulin alapú terápiás lehetőségek. Hiába rendelkezünk modern, jól kombinálható készítményekkel, napjainkban a diabétesz kezelése egyáltalán nem egyszerű feladat.

2023.10.20. Diabetológia

Hatékony köhögéscsillapítást kezdje a természet erejével

Ma már egyre gyakoribb, hogy úgy keresik fel az édesanyák a gyerekorvost, de akár a felnőttek a háziorvosukat, gyógyszerészüket, hogy ajánljon valamilyen természetes megoldást a köhögés csillapítására. Nem szeretnének azonnal erős gyógyszeres kezelést, keresik azokat a megoldásokat, amelyek kevés mellékhatással bírnak és mégis hatékonyak.

2023.10.20. Háziorvostan

A podiátriai fertőzések klinikomikrobiológiai profilja

A podiatriai fertőzések gyakoriak a cukorbetegségben szenvedő és a cukorbetegségben nem szenvedő betegek körében. A biofilm kimutatása segítené a lábfertőzések súlyosságának meghatározását és a kezelésükre irányuló megelőző stratégiákat. A szerzők a podiatriai fertőzések klinikomikrobiológiai profilját vizsgálták.

2023.10.19. Bőrgyógyászat

Aktív életmóddal az aranyérbetegség ellen

Az aranyérbetegséget az emberiség régóta ismeri, az első orvostörténeti leírás Kr. u. 37-ből származik. Aulo Cornelio Celso római orvos-enciklopédista De Medicina című értekezésének hetedik könyvében foglalkozik a proktológiai betegségekkel, egyebek között az aranyérrel1. Nem tudjuk, hogy akkoriban milyen volt az előfordulási gyakorisága, de ma az aranyér-betegség a végbél leggyakoribb kóros elváltozása. Előfordulása a felnőtt lakosság körében meghaladhatja a 30%-ot, de az 50 éven felülieknél az érintettség az 50%-ot is elérheti2.

2023.10.18. Háziorvostan

Nemi különbségek a stroke utáni kognitív károsodásban

A stroke utáni kognitív károsodás (PSCI) a stroke-túlélők mintegy felénél fordul elő. Halmozott bizonyítékok arra utalnak, hogy a stroke funkcionális kimenetele rosszabb a nőknél, mint a férfiaknál. Továbbra sem ismert azonban, hogy a PSCI előfordulása és jellemzői különböznek-e férfiak és nők között.

2023.10.17. Belgyógyászat

Idősebb korban a mammográfia túldiagnosztizált lehet?

Azoknál a nőknél, akiknél 70 éves koruk után történik emlőrákszűrés, jelentős a túldiagnosztizálás kockázata. A túldiagnosztizálás - az olyan daganatok felismerésének és kezelésének kockázata, amelyek soha nem okoztak volna problémát az egyén élete során - egyre inkább az emlőrákszűrés káros hatásaként ismert; a probléma mértéke azonban az idősebb nők körében továbbra is bizonytalan.