Szakma

Egy idős betegben egy mérsékelt hiperglikémia vagy egy hipoglikémia a fontosabb?

Egy régóta diabéteszben szenvedő idős embert nem úgy kell kezelni, mint egy fiatal, frissen felfedezett cukorbeteget. Nála az elsődleges cél, hogy a szövődményeket, illetve a mellékhatásokat lehetőség szerint minimalizáljuk. Az idősek sokszor egyedül élnek otthon és nem veszik észre a hipoglikémiákat, főleg ha ehhez még neuropátia is társul. Gyakran gond, hogy sokadszorra is eszméletvesztést okozó hipoglikémiával kerülnek be a kórházba és mégse változtatnak a terápián. Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését, hogy ők mit javasolnának hasonló helyzetben.

2024.11.27. Diabetológia

Fémionok és antibiotikum hatékonyság?

Londonban egy kutatócsoport egy új, rendkívül nagy pontosságú röntgenszórásos technikával tárta fel a baktériumokban jelen lévő fémionok helyét és jellegét, amelyek elengedhetetlenek az antibiotikumok optimális hatásmechanizmusához.

2024.11.26. Egyéb

A COPD és a GERD meglepő kapcsolata

A gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD) jobb kórházi kimenetelekkel jár a krónikus obstruktív tüdőbetegséggel (COPD) kórházba került betegek esetében. Az eredmény meglepő, tekintve, hogy a GERD-t a COPD súlyosbodásával hozták összefüggésbe. A GERD a COPD-s betegek körében szintén gyakoribb, mint az általános népességben.

Így segíthet kivédeni a reflux káros hatásait

A gastrooesophagealis reflux gyakori probléma a népesség körében, sokan úgy vélik, egyszerű felismerni és kezelni a panaszokat. Bár a reflux betegség enyhítésére több házi módszer is ismert, illetve az életmódváltás is sok esetben hoz eredményeket, a refluxos tüneteket mindig komolyan kell venni, hiszen hosszabb távon súlyos szövődményekhez (fekély, vérzés, oesophagitis, nyelőcső szűkület vagy akár daganatos elváltozás) is vezethethet.1,2 Fontos a mielőbbi konzultáció az orvossal, a helyes diagnózis felállítása és a megfelelő terápia meghatározása.

2024.11.22. Háziorvostan

Hogyan függ össze az autonóm neuropátia, a vércukor-variabilitás és a DPP-4-gátló-kezelés?

A magas vércukorszint gyakori szövődménye az autonóm neuropátia, ami jelentős hatást gyakorolhat a szénhidrát-anyagcserére, így posztpandriális hiperglikémiához illetve hipoglikémiához is vezethet. A hipoglikémia azonban mindenképpen egy kerülendő dolog. Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését egy nagyon tanulságos esetről, ahol a DPP-4-gátló kezelésre történő váltás oldotta meg a beteg gyakori hipoglikémiáját.

2024.11.22. Diabetológia

Napi kávéfogyasztás kontra kardiometabolikus kockázat

Minden egyes nap 1 milliárd ember fogyaszt ezen a bolygón egy bizonyos pszichoaktív szert. Ez a vegyi anyag meglehetősen mélyreható élettani hatásokkal rendelkezik. Növeli a vér nitrogén-oxid szintjét, értágulatot okoz, és nem utolsósorban éberebbnek érzi magát tőle az ember. Ez az anyag sokféle módon, de szinte mindig folyadék formájában jelenik meg. Kitalálta már? Ez a koffein, valószínűleg a legegészségesebb élvezeti drog, amit valaha felfedeztek.

2024.11.22. Belgyógyászat

Rákkeltő anyag miatt hívták vissza a Duloxetint?

Mint azt az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) bejelentette, a gyártó több mint 7000 adag duloxetin késleltetett hatóanyag-leadású kapszula önkéntes visszahívását kezdeményezte egy potenciálisan rákkeltő anyag elfogadhatatlan szintje miatt.

2024.11.20. Pszichiátria

Rövid távú szteroid kezelés és a cukorbetegség

Azoknál, akik rövid kórházi tartózkodásuk alatt szisztémás glükokortikoidokat kaptak, több mint kétszer nagyobb valószínűséggel alakult ki újonnan fellépő cukorbetegség, mint azoknál, akik nem kaptak - jelentették egy nagyszabású tanulmány szerzői, ami több mint egy évtizedes betegnyilvántartás adatait elemezte.

2024.11.19. Háziorvostan

A policisztás ovárium szindróma fenotípusainak jelentősége

A PPCOS (Pregnancy in Polycystic Ovary Syndrome) I. és II. randomizált, kontrollált vizsgálatban a résztvevők retrospektív kohorsz vizsgálata során orvosi konzultáció, demográfiai adatok felvétele, fizikalis vizsgálat és a laboratóriumi adatok alapján a négy Rotterdam kritérium három kategóriájába sorolták a betegeket. A két hiperandrogén (A és B) Rotterdam-kategóriát a PCOS nem hiperandrogén fenotípusával (D fenotípus) hasonlították össze. A kimenetelek a klinikai terhesség, a terhesség elvesztése, az élveszületés, a szülészeti szövődmények (beleértve a koraszülést, a preeclampsiát, a terhességi cukorbetegséget, a méhen belüli növekedéskorlátot és a membránok idő előtti megrepedését), valamint az újszülöttkori kimenetelek (beleértve a sárgaságot, a légzési nehézségi szindrómát, az újszülöttkori kórházi kezelést és az újszülöttkori fertőzést) voltak.

Fibrózisellenes gyógyszer alkalmazása emlőrákban?

A leggyakoribb emlődaganat típus a HER2-negatív, amelyet azért neveznek így, mert alacsony a tumorsejtek növekedéséhez hozzájáruló egyik fehérje, a HER2 mennyisége. E közös tulajdonság ellenére a HER2-negatív daganatok megjelenése betegenként eltérő, ezért fontos cél az, hogy a daganatokat részletesebben lehessen osztályozni, és így minden esetben a legmegfelelőbb kezelést meghatározni.