Szakma

Antihisztaminok hatása a kognitív funkciókra

Az antihisztaminok az allergiás rhinitis széles körben elterjedt, könnyen elérhető gyógyszerei. Szisztémás adagolásuk mellett mégis gyakran felmerül a nem kívánt hatások, különösen a szedatív hatás kérdésköre. A szerzők az új generációba tartozó, nem szedatív hatású hatóanyagokat alacsony oxigénnyomás mellett vizsgálták: vajon repüléskor jelentkezik-e az éberséget csökkentő szedatív mellékhatás?

A rendszeres magnézium-bevitel várandósság és szoptatás alatt is fontos

A várandósság és a szoptatás időszakában a szervezet magnézium-egyensúlya külön odafigyelést igényel. A terhességgel összefüggő, magas mortalitású és morbiditású állapotok, úgymint a gesztációs diabétesz, a koraszülés, a preeclampsia és az intrauterin növekedés visszamaradása esetén vizsgálatok mutatnak rá a várandósság alatti inadekvát magnézium-ellátottsággal való kapcsolatra (1). Emellett, a magnézium-szupplementáció szerepet kaphat a terhesség alatti migrén és a terhesség alatti lábszárgörcsök megelőzésében, kezelésében (1). A várandós nők 30 %-át érintő lábszárgörcsök kezelésére az Egészségügyi Világszervezet (WHO) orális magnézium-pótlást ajánl (2).

Tüsszentés: az autóbalesetek egyik leggyakoribb oka?

Úgy tűnik, hogy az orrunk évente több millió közúti baleset okozója is lehet. Az orrnyálkahártya irritáció miatt elindított láncreakció három ponton támadja a kormány mögött ülőket: reflexes szemlehunyás, kezek elrántása a kormányról és kizökkenés a vezetői szerepből. Lássuk, hogy a tüsszentés valóban gyakori okozója-e a baleseteknek, és vajon milyen óvintézkedéseket tehetünk a nagyobb baj elkerülésére!

Atópiás dermatitis és a környezeti allergének

Az atópiás dermatitist (AD) a bőrgát hibáinak, az immunrendszer diszregulációjának és a külső ingereknek, például allergéneknek, irritáló anyagoknak és mikrobáknak a kombinációja okozza. A környezeti allergének (aeroallergének) szerepe az AD előidézésében továbbra is tisztázatlan. Egy vizsgálat szisztematikusan szintetizálta az allergén immunterápia (AIT) előnyeire és ártalmaira vonatkozó bizonyítékokat az AD esetében.

2023.04.04. Bőrgyógyászat

Enyhíti-e az arcmaszk viselése az allergiás tüneteket?

A szezonális allergia évről évre egyre többek életminőségét rontja az allergénekre gyorsan vagy időszakosan megjelenő, olykor krónikus formát öltő tüneteken keresztül. A COVID-19 világjárvány hatására viszont mindennapossá vált az orrot és szájat takaró orvosi arcmaszkok és szövetmaszkok viselete. A védőmaszkok nem csak a járvány megfékezésében játszhatnak fontos szerepet, hanem egy járulékos előnyt is jelenthetnek: mérsékelt védelmet jelenthetnek az allergénekkel szemben.

Az adrenalin adásának helyes módja anafilaxiában

Az orvosi praxisunk során szinte elkerülhetetlen, hogy legalább egyszer ne találkozzunk anafilaxiás tüneteket mutató beteggel. Az egészségügyi dolgozók (nem csak orvosok) többsége ugyan felismeri az anafilaxiát (és a vele járó sokkos állapotot), de egy nemrégiben megjelent kutatás szerint mégsem ad adrenalint vagy ha igen, akkor nem megfelelő helyre adja/adná azt.

A tüdő érintettsége a sclerodermás betegeknél

A világon mintegy 2,5 millió ember szenved ebben a betegségben1, Magyarországon a becslések szerint 2000 fő lehet érintett. A betegség lefolyása, a beteg életkilátásai szempontjából alapvető fontosságú a mielőbbi tisztázása annak, hogy kiterjedt-e a tüdőre a betegség.

Hogyan kezeljük az allergiás rhinitist?

Az allergiás rhinitis (AR) valódi népbetegség, világszerte kb. 600 millió ember érintett, prevalenciája hazánkban kb. 15-25% között van. A betegség komoly hatással van a betegek mindennapi életvitelére: a betegség klasszikus tünetei mellett a jelentős részük számol be a munkaképesség csökkenéséről, életvitel romlásáról, alvásproblémákról, ingerültségről, rossz közérzetről és fáradtságról. A rosszabb életminőség, és ennek gazdasági hatásai miatt is igen fontos az allergiás rhinitis megfelelő kezelése.