Szakma

Viszkető kérdések, avagy mit kell tudni a szúnyogcsípésekről?

A szúnyogok a nyári időszakban szörnyen meg tudják keseríteni az ember életét. Nem a csípésük okozta bosszantó viszketés jelenti azonban a legnagyobb problémát: egyes embereknél súlyos allergiás reakciót is kiválthat csípésük, valamint járványügyi szempontból is veszélyt jelentenek, hiszen akár betegségeket is terjeszthetnek.

Bradyarrhythmia pitvarfibrillációra szűrt betegeknél

A bradyarrhythmiák igen gyakoriak időskorban, és bár ezek a ritmuszavarok kockázati markereket jelenthetnek, felismerésük és kezelésük nem jár együtt a klinikai kimenetel csökkenő gyakoriságával. Egyre nagyobb az érdeklődés a szívritmus-monitorozás és a szubklinikus pitvarfibrilláció (AF) kimutatására szolgáló technológiák iránt, ami a bradyarrhythmiák eseti diagnózisához vezethet.

2023.03.17. Belgyógyászat

D-vitaminnal gyógyítható lesz a demencia?

Annak ellenére, hogy a D-vitamin-hiány a demencia előfordulásával összefüggésbe hozható, a pótlásának a szerepe nem egyértelmű. Egy tanulmány prospektív módon vizsgálta a D-vitamin-pótlás és a demencia előfordulása közötti összefüggéseket a Nemzeti Alzheimer Koordinációs Központ 12.388 demenciamentes személyénél.

2023.03.16. Pszichiátria

A hashajtó és demencia kapcsolata: érdekes meglepetés!

A vény nélkül kapható hashajtók használata gyakori a lakosság körében. A mikrobiom-bél-agy tengely hipotézis szerint a hashajtók használata összefügghet a demenciával. Egy vizsgálat célja az volt, hogy értékelje a hashajtók rendszeres használata és a demencia előfordulása közötti összefüggést az Egyesült Királyság (UK) Biobank adatbázisában.

2023.03.14. Pszichiátria

Tények és tévhitek a szezonális allergiáról

Az allergiák különböző formáiban rengeteg ember szenved, az allergiás betegségek a krónikus megbetegedések egyik leggyakoribb csoportját képezik. Talán gyakoriságuknak is köszönhető, hogy számtalan tévhit kering az allergiákkal kapcsolatban, így fontos tisztában lennünk azzal, melyek is ezek a téves információk. Melyek a leggyakoribb tévhitek és mik a tények?

Nőtt az anyai halálozási arány?

Az ENSZ-ügynökségek szerdán közzétett jelentése szerint 2020-ban a világ szinte minden régiójában emelkedett vagy stagnált az anyai halálozási ráta, ami jelentős visszaesést jelent a szülés vagy terhesség alatti komplikációk leküzdésére irányuló globális erőfeszítésekben.

Allergia, megfázás, vagy akár COVID-19?

A COVID-19 járvány miatt hajlamosak vagyunk néhány köhögés, egy kis torokkaparás esetén is rögtön arra gondolni, hogy a koronavírus áll a háttérben. Míg a koronavírus járvány szerencsére egyre kevesebb megbetegedést okoz hazánkban, a tavaszi-nyári időszak bekövetkeztével elérkezett a szezonális allergiák időszaka, így sokakban felmerül a kérdés, vajon mi is áll panaszaik hátterében: megfázás, allergia, netán a koronavírus?

Antioxidánsok, ásványi anyagok és vitaminok vastagbélgyulladásban?

Az antioxidánsokkal, ásványi anyagokkal és vitaminokkal kapcsolatos bizonyítékok a Crohn-betegség (CD) és a colitis ulcerosa (UC) kockázatával kapcsolatban korlátozottak és ellentmondásosak. Ennek a mendeli randomizációs (MR) vizsgálatnak a célja az volt, hogy megvizsgálja a keringő antioxidánsok, ásványi anyagok és vitaminok szintjének okozati összefüggéseit a CD-vel és az UC-vel.

Gyermekkori melanoma? Mit is kell erről tudnunk?

A melanoma előfordulása ritka, különösen a pubertás kor előtt. A világon a melanomáknak mindössze 1-2%-a fordul elő gyermekeknél - mondta Dr. Piggott, a San Diegó-i Scripps MD Anderson Rákközpont gyermekbőrgyógyásza a bőr rosszindulatú daganatos megbetegedéseiről szóló éves konferencián.