Szakma

COVID-vakcina válaszok daganatos betegeknél

Egy izraeli prospektív kohorsz-vizsgálat szerint azon betegek döntő többségénél, akik daganatos megbetegedés következtében aktív szisztémás kezelésben részesültek, megfelelő immunválaszt váltott ki a Pfizer/BioNTech által fejlesztett Covid-19 elleni védőoltás.

A HPV elleni védőoltás 10 éve Ausztráliában: jelent-e további egészségnyereséget a 9 komponensű oltóanyag?

Ausztráliában 2007 óta működik egy HPV elleni nemzeti oltási program, mely keretein belül a 4 komponensű védőoltás először a lányok számára, majd 2013-tól a fiúk számára is térítésmentesen elérhetővé vált. A program első 10 éve alapján a HPV asszociált betegségek megelőzésének igazi sikertörténete kezd kirajzolódni Ausztráliában. Kérdés, hogy milyen további hatása lesz a közelmúltban bevezetett 9 komponensű oltóanyagnak?

2021.07.19. Védőoltások

A rekombináns zoster vakcina hatásos és biztonságos idősekben

Az esendő személyek gyakorta alulreprezentáltak a randomizált vizsgálatokban, ami kérdéseket vet fel a valós környezetben alkalmazott beavatkozások kimeneteleit illetően. Az esendőség (frailty) határozottan összekapcsolható a betegségekkel szembeni kiszolgáltatottsággal és a kedvezőtlen egészségügyi kimenetelekkel.

2021.07.15. Bőrgyógyászat

Csomagoljunk műanyagmentesen, de mibe?

Éppen a „műanyagmentes” júliusban járunk, amikor az átlagosnál is több szó esik a műanyagszennyezés tarthatatlanságáról és a környezetbarát csomagolási alternatívákról. Az élelmiszeriparnak és -kereskedelemnek nagy szerepe és felelőssége van abban, hogy folyamatosan új megoldásokkal álljon elő, már csak azért is, mert a csomagolásnak élelmiszerbiztonsági okokból nem lehet búcsút inteni, sőt továbbra is a biztonság marad a fő szempont – figyelmeztet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

2021.07.14. Diabetológia

Ivermectin és COVID-19 az evidenciák tükrében. 2. rész

Az ivermectint 1975-ben fedezték fel és 1981 óta használják a gyógyászatban. A szer az avermectin családba tartozó parazita elleni gyógyszer. Számos mechanizmuson keresztül öli el a parazitákat. A humán gyógyászatban elsősorban scabiesben, onchocerciasisban, strongyloidiasisban, trichuriasisban, ascariasisban és lymphaticus filariasisban alkalmazzák.

2021.07.13. Háziorvostan