A jelenlegi vakcinák és a SARS-CoV-2 variánsok visszonya. 1. rész
A SARS-CoV-2 brit és dél-afrikai variánsainak új vizsgálata azt vetíti előre, hogy a jelenleg elérhető vakcinák és bizonyos monoklonális antitestek hatásossága kisebb lehet ezen változatok semlegesítését illetően. Az új variánsok felvetik azt az aggodalmat, hogy az újrafertőződés előfordulása valószínűbb lehet.
Favipiravir a háziorvosi praxisban
A koronavírus járvány harmadik hulláma során a vírus gyors terjedése igencsak leterhelte az egészségügyi ellátó intézményeket Magyarországon is. A nagymértékben foglalt ágyszám miatt az alapellátásban maradó enyhe, középsúlyos COVID-19 esetek otthoni kezelése felértékelődött. A megújuló utasítási rend alapján 2021. március 8-tól a favipiravir felírhatóvá vált a háziorvos részéről. A cikk a favipiravir kezelés súlypontjait kívánja kihangsúlyozni és némi támpontot adni az alapellátóknak.
Az indiai koronavírus variáns – mit tudunk róla eddig?
Az indiai variánsról egyelőre nagyon keveset tudunk, Indiában 298, világszerte pedig összesen 656 minta áll rendelkezésre tanulmányozására szemben a brit variáns 384000 mintájával. A variáns megjelenése során aggodalomra ad okot, hogy Indiában a fiatal, egészséges populáció körében is megnőtt a kórházi ellátási igény.
A felső tápcsatornai vérzés kimenetelei antikoagulánsok összehasonlításával
Továbbra is vitatható a direkt orális antikoagulánsok (DOAC) alkalmazásával összefüggő felső tápcsatornai vérzés (’upper gastrointestinal bleeding’; UGIB) fokozott kockázata a K-vitamin antagonistákhoz (VKA) képest.
Minden, amit a Q10-koenzimről tudni érdemes
A WHO adatai szerint a világ vezető halálokai közül a legnagyobb jelentőséggel és halálozási rátával a szív-és érrendszeri megbetegedések bírnak. A szív-és érrendszeri, valamint anyagcsere-betegségek új és összesesetszáma évről évre növekszik.
Milyen hatással van a HTP aeroszol a beltéri levegőre?
Videósorozatunk következő részében Catherine Goujon a kémiai kutatások szakértője ad magyarázatot a dohányzás mögött álló tudományos kérdésekre az Open Science konferencián.
Elegendő egy vakcinadózis Covid-19 fertőzés után?
Az amerikaiak milliói számára, akik immár jogosultak megkapni a Pfizer vagy a Moderna által fejlesztett Covid-19 elleni védőoltásokat, mindenkinek ajánlott két vakcinadózist felvenni.
Professzionális higiénia a frontvonalban dolgozóknak
Az egészségügyi ellátásban dolgozók pontosan tudják, mennyire fontos a megfelelő higiénia folyamatos fenntartása a kórházakban, egészségügyi intézményekben, orvosi rendelőkben, gyógyszertárakban. A legmagasabb színvonal a lehető legkedvezőbb áron – létezik? Igen, ezért érdemes megbízni a Brado termékekben. (x)
Jog az egészségügyben 10.
GDPR hatása az egészségügyi adatkezelésre
Jog az egészségügyben 9.
Egészségügyi adatkezelés
Telefonos alkalmazás vesebetegségben. 1.rész
A krónikus vesebetegségben (CKD) szenvedő betegek gyógyszeres kezelése során előforduló hibák azonosítására tervezett okostelefon-alkalmazás használata egy 182 beteg részvételével készített randomizált vizsgálatban 60%-os relatív csökkenést eredményezett a potenciálisan súlyos, klinikai szövődményekkel járó diszkrepanciák incidenciájában.
Cinkhiány és krónikus vesebetegség
Egy új vizsgálat arra enged következtetni, hogy azok az előrehaladott krónikus vesebetegségben (’chronic kidney disease’; CKD) szenvedő betegek, akiknek nagyon alacsony a cinkszintjük a szérumban, a fertőzéssel összefüggő kórházi kezelés nagyobb kockázatának vannak kitéve azokhoz a betegekhez képest, akiknek magasabb a cinkszintjük, különös tekintettel azokra, akik protonpumpa-gátlók (PPI) gyógyszereket használnak.
Meddig van jelen a marihuána THC hatóanyaga az anyatejben?
Egy, a ’JAMA Pediatrics’ szaklapban közzétett új vizsgálatban a Coloradoi Gyermekkórház kutatói megállapították, hogy a tetrahidrokannabinol (THC), ami a marihuána pszichoaktív komponense, akár hat hétig is jelen marad az anyatejben, ami még inkább alátámasztja az azon ajánlásokat, melyekben javasolják, hogy t nők kerüljék a marihuána fogyasztást a várandósság és szoptatás időszaka alatt.