A PCOS megfelelője férfiaknál
Azt az elképzelést, hogy létezik a policisztás ovárium szindróma (PCOS) férfi megfelelője, több, mint 15 évvel ezelőtt írták le először; egy új vizsgálat pedig tovább igazolta az elv helytállóságát egy poligénes kockázati pontszám segítségével.
Füstmentes technológiák: ha nem szokik le, tájékozódjon?
A februárban megtartott Open Science virtuális konferencián bemutatásra kerültek a füstmentes dohányhevítő rendszerekkel kapcsolatos legfrissebb vizsgálati eredmények. A klinikai farmakológiai kutatások jelenlegi állását, és a populációszintű ártalomcsökkentés lehetőségeit Andrea Costantini ismertette.
Infekciókontroll – A háziorvosi rendelők specifikumai
Az infekciókontroll, mai értelmezés szerint, hangsúlyozottan az egészségügyi ellátás teljes vertikumával összefüggő fertőzések és ártalmak megelőzésével foglalkozó gyakorlat. Alapellátás szintjén is az összes szereplőt – beteg, egészségügyi dolgozó – védik a lehetséges fertőzések kialakulásától az egészségügyi ellátás során.
Infekciókontroll – A fogorvosi rendelők specifikumai
A fogászati ellátás a fertőzésveszély szempontjából kiemelt területnek számít, a fogorvosi rendelő személyzete a betegellátás során számos alkalommal kontaminálódhat vérrel, illetve nyállal.
Mire kell figyelnünk egy fertőtlenítőszer vásárlásakor?
A pandémia életünk részévé vált, így a megfelelő higiénia fontosabb, mint valaha. Jó, ha tudja, nem csupán az egészségügyi intézményekben érhetőek el a hatékony fertőtlenítők. (x)
Infekciókontroll jelentősége az alapellátásban - Bevezetés
2020. jelentős változást hozott az egészségügy szegmensei számára. Az infekciókontroll-ismeretek bevezetése már a koronavírus járvány megjelenése előtt is időszerű és sürgető volt, azonban a járvány ezt a folyamatot felgyorsította.
Patogének az orvosi rendelőben: vírusok és baktériumok
Az orvosi rendelő az új koronavírus (COVID-19) világjárványt megelőzően is olyan hely volt, ahol egyes kórokozók előfordulási gyakorisága magasabb más látogatott helyekhez képest. Nincs ebben semmi ördöngősség, hiszen az orvosi rendelő a betegek vizsgálatára, kezelésére szolgál, és az infekciókontroll eddig is jelenlévő paradigma, sőt, követelmény volt az egészségügyben. A járvány egész egyszerűen növelte minden szereplő tudatosságát a kórokozókkal, köztük az orvosi rendelőben felbukkanó vírusokkal és baktériummal szembeni harcban.
Patogének az orvosi rendelőben: gombák
Az orvosi rendelő az új koronavírus (COVID-19) világjárványt megelőzően is olyan hely volt, ahol egyes kórokozók előfordulási gyakorisága magasabb más látogatott helyekhez képest. Ha fertőzésveszélyre és annak megelőzésére gondolunk ilyen környezetben, rögtön a vírusokra és a baktériumokra terelődik a figyelem, de mi a helyzet a gombákkal? Meddig élnek a gombák egyes élettelen felületeken, és jelentenek-e veszélyt az orvosi rendelőben dolgozókra és betegeikre?
A vegetarianizmus és a depresszió. 3. rész
Ausztráliában „és valószínűleg az Egyesült Királyságban is” másképp működik a húsipar, mint az Egyesült Államokban.
A vegetarianizmus és a depresszió. 2. rész
Az amerikai Országos Egészségügyi Intézet (NIH) által készített vizsgálatban, több, mint 9 600 fő férfi vett részt.
A vegetarianizmus és a depresszió. 1. rész
A vegetáriánus férfiak a depresszió nagyobb kockázatának vannak kitéve, mint húsfogyasztó társaik, - derül ki egy új kutatásból.
Terhesség és Covid-19: hipertónia és preeclampsia?
A várandósság alatti Covid-19 megbetegedés a terhesség alatti hipertónia és a preeclampsia szignifikánsan megnövekedett kockázatával járt együtt szemben azzal, ha valaki nem kapta el várandóssága alatt a Covid-19 megbetegedést, - derült ki egy retrospektív vizsgálat megállapításaiból.
Covid-19 védőoltás és Guillain-Barré szindróma? 2. rész
Nagyon körültekintő statisztikai gondolatmenet és elemzés nélkül nem engedhetjük meg, hogy elhamarkodott és tévesen megállapított asszociációk kerüljenek meghatározásra a Covid elleni védőoltást rövid időn belül követő GBS esetek előfordulását illetően.