Szakma

Biztonságban lesznek a gyerekek az iskolában? 2. rész

A gyerekek terjesztik a vírust? A gyermekek felső légutainak magas vírusterhelése ellenére úgy tűnt, hogy a pandémia korai szakaszának egyéb adatai azt jelzik, hogy a SARS-CoV-2 vírussal fertőzött gyermekek ritkán adják át a vírust a közeli személyes kontaktjaiknak az otthonukban. Egy svájci, a SARS-CoV-2 háztartási klasztereit részletező rövid jelentésben 39 gyermekből csak 3 (8%) gyermek esetében volt jelen a vírus a saját otthonukban.

Kutatók adtak választ a kérdésre: mitől igazán ártalmas a dohányzás?

Mi a különbség a füst és a pára között? Utóbbi hogyan képződik a dohányból? Miért kevésbé káros az egyik, mint a másik az emberi szervezetre? Kutatók adtak tudományos magyarázatot ezekre a kérdésekre, beszámolva a saját és a tőlük független kutatóintézetek vizsgálati eredményeiről, valamint megválaszolva az érdeklődők kérdéseit is az Open Science konferencián.

Szerelemhormon az Alzheimer-kórra? 2. rész

Prof. Saitoh és csapata elsőként béta amiloidokat áramoltatott át az egerek hippocampusának szeletein, hogy igazolják, hogy a béta amiloidok okozzák az ezeken a szeleteken található neuronok jelátviteli képességének csökkenését, vagy – más szóval – gátolják azok szinaptikus plaszticitását. Ezt követően oxitocinnal történő további perfúzióval a jelátviteli képesség növekedett, ami arra enged következtetni, hogy az oxitocin képes visszafordítani a szinaptikus plaszticitás károsodását, amit a béta amiloidok kiváltottak.

2021.02.22. Pszichiátria

Szerelemhormon az Alzheimer-kórra? 1. rész

Az Alzheimer-kór (AK) fokozatosan károsítja a beteg memóriáját és kognitív képességeit demenciát eredményezve. A betegség új kezeléseinek kutatására tett erőfeszítések közepette egy nemrégiben, japán tudósok által készített áttörő vizsgálat kimutatta, hogy az oxitocin – a hormon, ami köztudottan felelős a szerelem és a jóérzet kiváltásáért – hatékonyan képes volt visszafordítani az amiloid plakkok által okozott károsodások egy részét állatkísérletes modellben.

2021.02.19. Pszichiátria