Pszichoterápia
Az új klozapin adatok alapján az FDA-nak enyhítenie kellene a hátrányos korlátozásokon
A kezelésre rezisztens szkizofréniában szenvedők klozapin terápiájához társuló mérsékelt neutropenia kockázata alacsony, a súlyos neutropenia kockázata pedig minimális - mutatta ki egy új kutatás.
Szagkereső kutyák a traumás kórtörténettel rendelkező embereknél?
A poszttraumás stresszbetegség (PTSD) a mentális egészséget károsító állapot, ami a katonai és az általános populáció körében egyaránt nagy gyakoriságú. A PTSD-s betegeket segítő kutyák egy kiegészítő és alternatív beavatkozást jelentenek, amelynek tudományos validálásra van szüksége.
Probiotikum és D-vitamin a kognitív funkciók javítására?
A bélmikrobiom manipulálása és a D-vitamin pótlása enyhítheti a pszichiátriai tüneteket skizofrén betegeknél. Jelen vizsgálatban a probiotikum/ D-vitamin-pótlás hatását próbálták meg felmérni a skizofrén betegek kognitív funkcióira és a betegség súlyosságára vonatkozóan.
Mentális egészség a serdülők és fiatal felnőttek körében, 2006-2019
A fiatalok mentális egészségével kapcsolatos aggodalmak az elmúlt évtizedben egyre csak erősödtek, különösen a mentális terhek COVID-19 világjárvány során tapasztalt növekedése kapcsán. A mentális egészséggel kapcsolatos járóbeteg-ellátások tendenciáinak vizsgálata kulcsfontosságú információkkal szolgál a járulékos tényezők megvilágítása, a veszélyeztetett csoportok azonosítása, valamint a mentális egészségügyi válság kezelésére irányuló stratégiák hatékonysága érdekében.
Azonosították a mentális egészségi kockázat plazma biomarkereit
A Kelet-finnországi Egyetem kutatói olyan plazmafehérje-alapú biomarkereket azonosítottak, amelyek alkalmasak a mentális egészségi problémák kockázatának kitett serdülők azonosítására. Az eredményeket a Nature Mental Health című szaklapban tették közzé.
A glutation, mint az öngyilkossági kockázat biomarkere?
Az öngyilkossági kockázat kiemelkedő a lakosságot érintő problémák között, főként a széles körű családi, pszichoszociális és gazdasági hatások miatt. Az öngyilkossági kockázatnak kitett egyének többsége valamilyen mentális zavarral küzd. Számos bizonyíték van arra, hogy a pszichiátriai zavarokat a neuroimmun és neurooxidatív útvonalak aktiválódása kíséri.
Egy kutató magányos harca az opioid-függőséggel
Travis Rieder több, mint négy hetet töltött kórházban, miután egy stop táblát figyelmen kívül hagyó teherautó miatt motorbalesetet szenvedett. A Johns Hopkins Berma Bioetikai Intézetének 35 éves kutatója a baleset következtében soha többé nem kerékpározhat vagy kocoghat, és lábsérülése következtében néha még most is sántít.
Lesz-e előrelépés a krónikus fáradtság szindróma diagnózisában és kezelésében?
1988-ban a kutatók különös tünetegyüttessel találták szemben magukat: egy korábban egészséges fiatalembernél a beteg mindennapi életét ellehetetlenítően súlyos, folyamatos kimerültséget tapasztaltak. A különös kórképet krónikus fáradtság szindrómának nevezeték el.
Nem hatékonyak az antipszichotikus gyógyszerek a kritikus állapotban lévő betegeknél delírium kezelésére
A delírium kezelésére gyakran használt haloperidol a kritikus állapotban lévő betegeknél nem hatékonyabb mint a placébó a delírium vagy a kóma idejének csökkentésére. – olvasható a The Lancet Respiratory Medicine szakmai folyóiratban megjelent tanulmányban.
A hallucinációk jelentősége
Skizofréniában, illetve más pszichotikus betegségekben és hangulatzavarokban tapasztalható hallucinációk 20 éves követéses vizsgálata.
Kórokozó viselkedészavarok - A magatartástudomány szerepe
A modern orvostudományban egyre nagyobb szerepet kapnak a magatartási, viselkedési tényezők. Vajon mi ennek az oka? Erről beszélgetünk dr. Stauder Adrienne-nel, a SE Magatartástudományi Intézetének docensével, a Selye János Magyar Magatartástudományi Társaság elnökével.
Kongresszusok és konferenciák októberben
Az októberi konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
Legyen szakértőnk!
Keressük új szerkesztőtársainkat!