diabetes
Új kezelési stratégia a krónikus vesebetegségben
A háziorvosi tevékenységet ösztönző új indikátor rendszerben nem szerepel önállóan a vesefunkció labordiagnosztikája és a vizeletben mért fehérjeürítés rendszeres szűrése. A magas vérnyomásban szenvedő betegeknél - a vesebetegség fokozott kockázatára tekintettel – azonban javasolják a szérum kreatinin szint 12 havonkénti vizsgálatát.
Krónikus vesebetegség. Több újdonság a nemzetközi irányelvben!
A krónikus vesebetegség (CKD) egyre nagyobb számban érinti a magyar lakosságot, melynek kialakulása rontja az életminőséget és lerövidíti a várható élettartamot. Az alapellátásban mind a háziorvos, mind a beteg érdeke és felelőssége, hogy aktívan részt vegyen a megelőzésben, és a kórállapot diagnózisának felállítása esetén a gondozásban.
"Gyakori vélekedés hogyha egy gyógyszernek nincsen mellékhatása, akkor hatása sem lehet. Vannak azonban kivételek"...
Vannak olyan komorbid betegek, akik egy csomó gyógyszert szednek, így náluk nagyon sok gyógyszerinterakció fordulhat elő. Lehet már máj, vese és egyéb károsodásuk, szövődményük, így ennél a betegcsoportnál kiemelten fontos szempont, hogy maga a gyógyszer ne okozzon különböző károsodásokat. A DPP-4-gátlóknál gyakorlatilag a placebóval összemérhető a mellékhatás spektrum. Nézze meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését, hogy milyen betegcsoport esetében lehet különösen jó választás a DPP-4-gátló család.
Mi is az az inkretin koncepció?
Tulajdonképpen maga az inkretin koncepció egy körülbelül 90 éves sztori. Az inkretin tengelyt, mint olyat valamikor a múlt század elején fedezték fel, akkor is történt az elnevezésük. Arra jöttek rá, hogy a bélrendszerben termelődnek olyan hormonok, amik szabályozzák az inzulin termelését, és ráadásul úgy szabályozzák, hogyha orálisan adunk valakinek cukorterhelést, akkor lényegesen magasabb inzulinszekréció fog kialakulni, mintha ugyanezt vénásan tennénk.
Elkezdődött a Nemzeti Diabétesz Stratégia kidolgozása
Magyarországon több mint 1 millió 200 ezer cukorbeteg él. Az 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel érintettek élethelyzetének könnyebbé tétele rendkívül fontos, ezért a kormány megkezdte a Nemzeti Diabétesz Stratégia kidolgozását
Kardiometeorológia: új tudományterület a Semmelweisen
A cukorbetegek, az 55 évnél idősebbek és a férfiak a legérzékenyebbek a szív- és érrendszeri betegségeket kiváltó légköri jelenségek változásaira a Semmelweis Egyetem friss kutatása szerint. Az éghajlatváltozás kardiovaszkuláris betegségekre gyakorolt hatását több éve vizsgálják az egyetemen, amely egy világszinten újnak számító tudományos diszciplína, a kardiometeorológia kialakulását is inspirálta.
Újdonságok a diabetes kezelésében
A diabetológia legfrissebb tudományos eredményeibe és a kezelési gyakorlatok újdonságaiba kaptak betekintést a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinika valamint a Diabetológia és Anyagcsere Alapítvány által idén már 24. alkalommal megszervezett közös továbbképző tudományos rendezvény résztvevői.
Akár kétmillió 2-es típusú cukorbeteg is lehet hazánkban
Egyre kevesebb embernél mutatják ki a 2-es típusú cukorbetegséget Magyarországon. De sokan vannak, akiknél lappang a betegség.
Minden huszadik új diabéteszes esetért a koronavírus lehet a felelős
A pandémia öröksége még mindig velünk van: a Covid miatt is kialakulhat diabétesz.