dohányzás

„Ügyetlen” megoldás a dohányzással szemben

Elképzelhetőek olyan dohányzás-visszaszorító stratégiák, melyek bár bizonyos szempontból „ügyetlenek”, mégis jól járhat velük a társadalom. Egyes szakértők szerint a dohány- és nikotintermékek egyre szélesedő választéka és határokat átívelő elérhetősége mellett nem szükséges, (és nem is lehetséges) kizárólag a tökéletes megoldást megtalálni és alkalmazni a dohányzás elleni fellépésben.
2025.04.08. Füstmentes jövő

A SCOHRE 10 javaslata a dohányzás visszaszorításához

A Dohányzás Visszaszorításának és az Ártalmak Csökkentésének Nemzetközi Szövetsége (SCOHRE) a 7. No Smoke Summit konferencián ismertette 10 pontból álló népegészségügyi ajánlását a dohányzás káros hatásainak korszerű és hatékony csökkentése érdekében. A javaslatcsomagot Lina Nikolopoulou, a MINDVIEW alapítója és igazgatója, a SCOHRE vezetője ismertette, akinek nevéhez számos innovatív program és egészségügyi közvélemény-formáló kampány fűződik.
2025.01.14. Füstmentes jövő

Angliában minden ötödik volt dohányos jelenleg vape-t szív

A UCL (University College London) kutatóinak vezetésével készült új tanulmány szerint Angliában jelenleg minden ötödik ember, aki több mint egy éve leszokott a dohányzásról, vape-zik, ami 2,2 millió embernek felel meg. Ez a megnövekedett gyakoriság nagyrészt az e-cigaretta nagyobb mértékű használatának köszönhető a dohányzásról való leszokási kísérletek során.
2024.12.24. Egyéb

A dohányzás abszurd története

A tudományos bizonytalanság a bizonyítékalapú gondolkodás szerves része; megfelelő mennyiségű és minőségű tudományos bizonyíték azonban csak hosszú idő és sokak munkája által válik elérhetővé. Nem volt ez másképpen a dohányzási ártalom tragikus felismerésekor, ahogy jó eséllyel nincs ez másképpen – bár sokak szerint ebben az esetben már nem tragikus kicsengéssel – a dohányzás füstmentes alternatíváinak egészségre gyakorolt hatásaival sem.
2024.12.04. Füstmentes jövő

Dohányzási ártalomcsökkentés nehezen kezelhető betegpopulációknál: nagyobb eséllyel szoknak le a cigarettáról az e-cigarettára váltók?

A dohányzás valószínűsége egyes betegpopulációknál kétszer, akár háromszor nagyobb lehet, mint a lakossági átlag. Ilyen fokozottan veszélyeztetett csoportok a COPD-vel és bizonyos szív-érrendszeri betegséggel diagnosztizáltak, valamint a pszichiátriai és az alkoholbetegek. Bár a dohányzás sok esetben hozzájárul a morbiditások kialakulásához, illetve a betegség progressziójára nézve is igazoltan rossz hatással van, a leszokási ráta kifejezetten alacsony ezekben a csoportokban. Javíthatnak-e a hagyományos cigaretta füstmentes alternatívái a helyzeten?
2024.09.06. Füstmentes jövő

Nincs szignifikáns különbség a szájüregi mikrobiom diverzitásában az e-cigarettát használók és a nemdohányzók között

Az e-cigaretta orális mikrobiomra gyakorolt hatása nem teljesen ismert. Manas Dave, a University of Manchester tudósa és munkatársai, a Brit Fogászati Társaság a Nature szaklaphoz tartozó folyóiratában nemrég publikált keresztmetszeti összehasonlító vizsgálatukban a szájüregi mikrobiom összetételt vizsgálták az e-cigarettát használók és nemdohányzók esetében.
2024.08.12. Füstmentes jövő

A szülői dohányzás és az utódok szklerózis multiplex kockázata

Egy új multinacionális tanulmány eredményei arra utalnak, hogy az anyai dohányzás a terhesség alatt vagy a szülői dohányzás összefügg a szklerózis multiplex (SZM) későbbi életkori kockázatának növekedésével. Jól ismert, hogy az aktív dohányzás az SZM kockázati tényezője, és hozzájárul a rossz prognózishoz. Keveset tudtunk azonban a szülői dohányzásról és a későbbi gyermekkori SZM kockázatáról.
2024.08.01. Neurológia

Új ismeretek a tüdőrák kezelésében a nem dohányzók között

A tüdőrák elsődleges oka a dohányzás. Előfordulása azonban folyamatosan nő a nem dohányzók körében, különösen a nők között. Míg a soha nem dohányzó, tüdőrákos betegek körülbelül 80%-ának célzott terápiákat írnak fel, amelyek az olyan fehérjék mutációira összpontosítanak, mint az EGFR és az ALK, a többi beteg gyakran citotoxikus kemoterápiát kap, ami sok mellékhatással és viszonylag alacsony terápiás válaszaránnyal já. Mindez rávilágít a célzott terápiák mielőbbi szükségességére.
2024.07.26. Tüdőgyógyászat

ASCO: nem állnak rosszul az e-cigarettát leszokástámogató eszközként használó innovátor országok

Az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO) júniusban megtartott éves kongresszusának egyik témája az e-cigaretták dohányzásról való leszokásban játszott szerepe és ennek különböző megközelítése volt. A témának dedikált szekcióban bemutatásra kerültek az e-cigaretták egészségügyi kockázataival kapcsolatos eddigi bizonyítékok a hagyományos éghető cigarettákkal összehasonlítva, és ismertetésre kerültek az e-cigaretták potenciális előnyei azoknál a betegeknél, akiknek nehézséget okoz a dohányzásról való leszokás, pédaként hozva a nagy-brittaniai és az új-zélandi tapasztalatokat.
2024.07.05. Füstmentes jövő

JAMA: a nikotin betiltása valószínűtlen, ezért közegészségügyi jelentősége van a cigaretta módosított kockázatú alternatíváinak

A JAMA Egészség Fórum rovatában jelent meg az a szakvélemény, mely szerint a cigarettának a dohányzók számára elérhető alternatíváit hasonló vizsgálat és engedélyeztetés alá lehetne vetni, mint az új gyógyszereket és orvostechnikai eszközöket. A füstmentes alternatívák biztonsági profiljának és leszokástámogatói hatékonyságának vizsgálata azoknak fontos, akik számára nehéz a nikotinról való leszokás – írják a szerzők.
2024.06.28. Füstmentes jövő

Cochrane: továbbra is állítható, hogy e-cigarettákkal többen szoknak le a cigarettázásról

Többek között tovább erősödött annak bizonyossága, hogy szakmailag kontrollált keretek közt az e-cigaretta a leszokástámogató programok hatékonyabb eszköze lehet, mint a hagyományos nikotinpótló terápiák. A Cochrane Intézet ún. „élő” szakirodalmi áttekintésének legfrissebb verziója a témában 2023. júliusáig megjelent 88 tanulmány (n=27 235 dohányos) eredményeit összegzi.
2024.05.08. Füstmentes jövő

A neutrofilszám, a fertőzés és a dohányzás szerepe bronchiectasiában COPD-s betegekben

A bronchiectasia és a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) közötti kapcsolat ok-okozati összefüggése továbbra is tisztázatlan. Jelen tanulmány célja a közöttük fennálló lehetséges okozati kapcsolat vizsgálata, különös tekintettel a légúti gyulladás, a fertőzések és a dohányzás mint közvetítő tényezők szerepére a COPD kialakulásában.
2024.04.17. Tüdőgyógyászat