kutatás
Eltűnt emberek felkutatását segíti az MI
Az Interesting Engineering számol be a hírről, miszerint skót kutatók egy új MI-rendszert fejlesztettek ki, amely képes nagy valószínűséggel jelezni eltűnt személyek helyzetét.
A PTE kutatócsoportjának új kutatásai segíthetik a bipoláris betegek gyorsabb diagnózishoz jutását
A bipoláris affektív zavar diagnózisának felállítása nem könnyű, sokszor évek telnek el, mire kiderül, hogy a beteg ebben szenved. Oka, hogy a kórképnek több altípusa van, amikben a mániás és depressziós fázisok eltérő erősséggel és módon, és nem egyszer elmosódottan jelennek meg. Indokolt tehát a betegség minél részletesebb és pontosabb megismerése, már csak azért is, mert Magyarországon a népesség 5-6 százaléka, azaz több százezer ember érintett. Dr. Tényi Tamás professzor, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának igazgatója és kutatócsoportja az elmúlt években több olyan új felfedezésre jutott, amelyek segíthetik a betegek könnyebb és gyorsabb diagnózishoz jutását.
Meglepő eredményre jutott egy tanulmány, amely maratoni futók agyát vizsgálta
A maratoni futókkal elvégzett vizsgálatok eredményei a neuroplaszticitás egy teljesen új formájára utalnak.
A HCEMM kutatócsoportja élő emberi agyszöveteken kísérletezi ki a neurodegeneratív betegségek elleni hatóanyagot
A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (Hungarian Centre of Excellence for Molecular Medicine - HCEMM) kutatócsoportja élő emberi agyszöveteken kísérletezi ki a neurodegeneratív betegségek elleni hatóanyagot - tájékoztatta a HCEMM az MTI-t, jelezve, hogy tevékenységükhöz 120 millió forintnyi támogatást nyertek el.
A csecsemők emlékezete sokkal erősebb lehet, mint eddig hittük
Az élet első évei meghatározóak: az emberi agy ebben az időszakban rengeteg új információt gyűjt és dolgoz fel. Olyan sok inger ér minket, hogy úgy tűnhet, nincs is emlékünk erről a korszakról. Vagy mégis? Egy új Yale-kutatás bizonyítékot talált arra, hogy a csecsemők emlékeket alakítanak ki – csak később nem tudják őket felidézni.
Apró elektromos kisülések adhatnak pontosabb képet az élet kezdetéről
Egy új tanulmány szerint, az élet építőkövei inkább hullámzó óceáni ködök szüntelen ragyogásában, mint hatalmas viharok villámai közt jöhettek létre.
Az ízesítés problémája a dohányzási ártalomcsökkentésben
Míg egyes országokban az éghető cigaretta füstmentes alternatíváiként ismert e-cigaretták hatalmas legális kínálata érhető el, addig vannak országok, ahol az ízesítések betiltására alakultak ki tendenciák. Konstantinos Farsalinos, a dohányzási ártalomcsökkentés nemzetközileg elismert kutatóorvosa a 7. Summit on Tobacco Harm Reduction konferencián beszélt arról, hogy tudományos bizonyítékok alapján megalapozott-e az ízesített e-cigarettáktól való félelem.
Magyar kutatók felfedezése segíthet az agy egy fontos területének megértésében
Fontos sejtcsoportokat határoztak meg az emberi hippokampusz különböző rétegeiben a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (KOKI) kutatói. Eredményeik olyan betegségek kutatásában bírhatnak nagy jelentőséggel, mint a skizofrénia, az epilepszia és az Alzheimer-kór.
Speciális fényérzékeny molekulákkal segítik megtalálni a jövő gyógyszereinek új célpontjait
A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) munkatársai olyan új, fényérzékeny jelölési módszert fejlesztettek ki, amely hatalmas segítséget nyújthat a jövőbeni gyógyszerkutatásokban.
Szegedi kutatók a nanoműanyagok egészségügyi kockázatait vizsgálják
Az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ (IKIKK) két partnerintézménnyel, a Cambridge-i és az Ulm-i Egyetemmel együtt vizsgálja a nanorészecskék emberi szervezetre gyakorolt hatásait.
A stroke eddig rejtve zajló folyamatába enged betekintést a nanotechnológia
Magyarországon évente egy városnyi ember - 40-50 ezer fő - szenved el stroke-ot, ami a teljes lakosságszámhoz viszonyítva magas arányt jelent. Az esetek körülbelül ötöde halállal végződik, és a túlélők jelentős része is maradandó károsodásokat szenved.
Egy közönséges, gombákban található vegyület lehet a kulcs a halálos influenzafertőzések elleni küzdelemben
Egy nemrégiben készült tanulmány szerint egy gyakori gombakomponens védelmet nyújthat az influenzával összefüggő tüdőkárosodás ellen.
Járványügyi kutatás keretében vizsgálják az UHT tejeket
Az állatról emberre terjedő járványok előrejelzése érdekében indított ultrahőkezelt tejek vizsgálatával kapcsolatos kutatást a Pécsi Tudományegyetem (PTE) keretein belül működő Virológiai Nemzeti Laboratórium (VNL).